Alpine

Alpine A290 – nowa era sportowych elektryków

Wraz z premierą modelu Alpine A290, producent supersamochodów wkracza w nową epokę. Jest to era elektrycznych sportowych samochodów, które nadal są wierne trzem głównym wartościom marki: wysokim osiągom, zwrotności i lekkości. Model A290 to nowa podstawowa propozycja w gamie Alpine. Jest to pierwszy z modeli przyszłej, w pełni elektrycznej serii „Dream Garage”, która będzie obejmować także crossover GT (segment C) i następcę A110.

Alpine A290 oferuje pełen wachlarz doznań znanych z modelu A110, ale w formacie elektrycznego samochodu miejskiego. Jest to kompaktowy, zwrotny samochód o wysokich osiągach, który jednocześnie zapewnia pełen komfort w codziennym użytkowaniu. Elektryczna platforma opracowana przez firmę Ampere, w połączeniu z technologiami optymalizującymi ładowanie akumulatora, takimi jak dwukierunkowy terminal Mobilize Power V2G, czynią z A290 element kompletnego ekosystemu elektrycznego, ułatwiającego codzienne użytkowanie.

Czarnogóra i Bośnia, off-road’owa Wielkanoc

A290 – mały ale wariat

Aby zapewnić muskularny wygląd tak małemu, miejskiemu samochodowi, mierzącemu poniżej 4 metrów, kluczowy jest dobór właściwych proporcji nadwozia. Platforma AmpR Small stanowi doskonałą bazę do tego celu, wzmocnioną poszerzonymi o 60 mm nadkolami, co daje wizualny efekt osadzenia na drodze. Dzięki pracy zespołu designerów Alpine pod kierownictwem Antony’ego Villaina, A290 zyskało sylwetkę małego, sportowego, muskularnego auta gotowego do odrobiny szaleństwa. Wymiary A290 to: długość 3990 mm, szerokość 1820 mm, wysokość 1520 mm, rozstaw osi 2530 mm.

Alpine A290 miało prezentować silną osobowość, zgodną z tradycją projektów Jeana Rédélégo. Udało się to osiągnąć dzięki unikalnej sygnaturze świetlnej, rozpoznawalnej z daleka, złożonej z czterech reflektorów, co jest charakterystyczne dla wszystkich modeli Alpine. W A290 reflektory mają motywy w kształcie krzyża, nawiązujące do samochodów rajdowych. Dodatkowo, samochód automatycznie wyświetla sekwencję powitalną, gdy właściciel zbliża się z kartą hands free.

Dacia Bigster – cena, dostępność i najświeższe informacje

Alpine A290 – sportowy elektryk

Wykorzystanie platformy AmpR Small, skonstruowanej specjalnie na potrzeby napędu elektrycznego, było kluczowe przy projektowaniu modelu sportowego A290. Platforma ta pozwala zoptymalizować rozkład mas, zmniejszając obciążenie przedniej osi i obniżając środek ciężkości. Akumulator trakcyjny zwiększa sztywność nadwozia i maksymalizuje przestrzeń pasażerską. Konstrukcja typu „deskorolka” oraz zmniejszone wymiary silnika pozwoliły na zwartość budowy przodu auta, co sprzyja znalezieniu idealnej równowagi między krótkim rozstawem osi a szerszym rozstawem kół. Nie tylko zwiększa to stabilność, ale umożliwia też zastosowanie szerszych opon.

Silnik Alpine A290 pochodzi z wyższego segmentu, co nawiązuje do tradycji Alpine, gdzie modyfikacje bazowych modeli przekształcały je w sportowe maszyny. Wykorzystano istniejącą platformę AmpR Small oraz dodano technologie specyficzne dla marki. Wśród nich unikalne zawieszenie, specjalne hamulce, opony i funkcję sterowania rozdziałem momentu obrotowego. Rezultatem są jedne z najlepszych osiągów w segmencie! Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi zaledwie 6,4 sekundy i osiągamy moc do 220 KM. Alpine A290 generuje moment obrotowy do 300 Nm i to wszystko przy masie wynoszącej tylko 1479 kg. Komfort i praktyczność pozostały na wysokim poziomie w tym 5-drzwiowym, 5-miejscowym aucie miejskim o długości 3,99 m, z bagażnikiem o pojemności 326 litrów i średnicą zawracania 10,20 m. Efekt to nie tylko wszechstronność, ale i intensywne doznania z jazdy w codziennym użytkowaniu. To wszystko wpisuje się w tradycję marki w epoce aut elektrycznych.

Renault Rafale E-Tech 4X4 z nowym silnikiem plug-in o mocy 300km!

Dźwięk supersamochodu Alpine A290

Wobec braku naturalnego brzmienia silnika w samochodach elektrycznych, zespół konstruktorów Alpine, we współpracy z akustykami i muzykami, postanowił odtworzyć system dźwięków towarzyszących jeździe, aby zwiększyć intensywność doznań i uatrakcyjnić prowadzenie auta. Efektem tej współpracy są dwa unikalne brzmienia Alpine Driving Sound. Oparte są one na dźwiękach generowanych przez silnik, które są emitowane przez system audio Devialet zaprojektowany specjalnie dla modelu A290. Pierwsze brzmienie, Alternative Sound, ma lekko sportowy charakter i jest przeznaczone do codziennego użytku. Drugie, Alpine Sound, cechuje się bardzo sportowym tonem, tworząc unikalną sygnaturę dźwiękową, która daje poczucie całkowitego zanurzenia w świecie A290. Oba te brzmienia są niezależne od trybów jazdy i można je wyłączyć w razie potrzeby. Dodatkowo, A290 wyposażono w system ostrzegania o pojazdach (AVAS), który do prędkości 30 km/h ostrzega pieszych o zbliżaniu się elektryka. Również tutaj, za pomocą unikalnego brzmienia Alpine.

Turcja, przygoda off-road – kawałek Azji na wycągnięcie ręki

Sportowiec i wyczynowiec

Na potrzeby A290 zaprojektowano specjalną ramę pomocniczą, która umożliwia korzystniejsze umiejscowienie silnika. Zapewnia lepsze zachowanie na drodze oraz optymalne filtrowanie drgań. Aluminiowa konstrukcja i zastosowanie mniejszego akumulatora trakcyjnego pozwoliły utrzymać masę A290 na poziomie 1479 kg. Nisko położony środek ciężkości ogranicza naturalne przechyły boczne, co sprawia, że zawieszenie nie wymaga ekstremalnych nastaw do utrzymania stabilności. Dedykowane zawieszenie z hydraulicznymi odbojnikami zapewnia doskonały poziom komfortu, bardzo ceniony w codziennym użytkowaniu.

Model A290 wyróżnia się wyostrzonymi kształtami nadwozia, doskonałymi osiągami, pełną łącznością ze światem oraz licznymi możliwościami personalizacji trybów jazdy. Jest to samochód nowej generacji, idealnie wpisujący się w erę aut elektrycznych. A290 zostało zaprojektowane z myślą o nowej grupie klientów, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy cenią sobie wysokie osiągi oraz unikalny styl.

Alpine Alpenglow – supersamochód zasilany wodorem

Samochód jest produkowany we Francji, w zakładzie w Douai, należącym do kompleksu ElectriCity. Elektryczny silnik jest wytwarzany w zakładzie Megafactory w Cléon. Akumulator trakcyjny do modelu A290 będzie produkowany we Francji od lata 2025 roku.

Alpine A290 jest pierwszym modelem nowej generacji samochodów elektrycznych, zapoczątkowującym w idealny sposób naszą gamę „Dream Garage”. To sportowe miejskie auto jest symbolem otwarcia Alpine na szerszą grupę klientów i wskrzeszenia zapomnianej kategorii „hot hatchy”. Niegdyś tak cenionych za przyjemność jazdy, jaką oferowały.
Philippe Krief, dyrektor generalny Alpine

Źródło: Renault

Materiały z naszych wyjazdów można znaleźć nie tylko na kanale YT grupy DORTP, ale też na Instagramie i Facebook’u!