Alpine

Alpine Alpenglow – supersamochód zasilany wodorem

W 2022 roku na Paryskim salonie samochodowym, firma Alpine zaprezentowała najnowszy prototyp – Alpenglow. Ten model samochodu to nie tylko kolejny krok marki, ale wizja przyszłości motoryzacji i motosportu. Alpenglow to pojazd, który został uznany za „matkę wszystkich przyszłych Alpine”. Wyraźnie odzwierciedla kierunki, jakie marka zamierza przyjąć w dziedzinie designu i zrównoważonej innowacji. Dziś Alpine Alpenglow Hy4 jest jeżdżącym pojazdem pokazowym, a nie tylko ambitną wizją projektantów.

Alpine Alpenglow – wodorwa przyszłość motosportu

Alpenglow to prototyp samochodu, który stanowi pierwowzór przyszłych prac badawczych marki nad silnikiem spalinowym zasilanym wodorem. To właśnie wodór ma dostarczać energię do samochodu sportowego, zarówno na drogach publicznych, jak i na torze. Oferując przy tym wysokie osiągi, które pozostają zgodne z ambitnymi celami dekarbonizacji. Marka Alpine wyraźnie deklaruje swoją gotowość na przyszłe zmiany w przepisach.

Czarnogóra i Bośnia, off-roadowa Wielkanoc

Materializacja odważnej wizji

Dziś, Alpenglow Hy4 nie jest jedynie futurystyczną wizją. Stał się rzeczywistością, gotową do jazdy. Ten samochód sportowy z karbonowym nadwoziem i turbodoładowanym 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2 litrów generuje imponującą moc 340 KM. To połączenie wydajności i innowacji w jednym.

Po swojej premierze na salonie, Alpenglow Hy4 zaprezentował swoje możliwości na torze 11 maja 2024 roku. To był wyjątkowy dzień, poprzedzający prestiżowy 6-godzinny wyścig długodystansowy TotalEnergies w Spa-Francorchamps (FIA WEC), który zgromadził ponad 70 000 widzów. Dla miłośników motoryzacji był to doskonały moment, aby przekonać się, jak silnik spalinowy zasilany wodorem może dostarczać emocji i wrażeń, charakterystycznych dla sportowych samochodów wyścigowych. Gwarantuje taki sam, wysoki poziom adrenaliny.

Alpenglow – promienie wschodzącego słońca

Design Alpenglow Hy4 podkreślał jego unikalność, dodając jeszcze więcej prestiżu tej już imponującej maszynie. Ten wyjątkowy samochód zostanie również przetestowany podczas 92. edycji 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Wyścig odbędzie się w dniach 14 i 15 czerwca 2024 roku.

W tym pokazowym samochodzie znaczenie nazwy Alpenglow nabiera w pełni swego sensu: to zjawisko optyczne, które pozwala rozjarzonemu światłu prześwitywać ponad górami przed wschodem słońca.

Alpine A290 – Elektryczna bestia

Nasz aktywny udział w dekarbonizacji sportu samochodowego związany jest z przekonaniem, że rozwiązanie, jakim jest silnik spalinowy zasilany wodorem, jest bardzo obiecujące. Wiemy, że wodór stanie się znaczącym etapem na drodze do dekarbonizacji kolejnych generacji samochodów startujących w wyścigach długodystansowych i może również nim być dla Formuły 1, zwłaszcza dzięki możliwości składowania go w stanie ciekłym, by zyskać na objętości i sprawności. Prototyp Alpenglow jest tego doskonałym odzwierciedleniem i prawdziwym laboratorium technologicznym do prac nad rozwojem napędów wodorowych przyszłości.”
Bruno Famin, dyrektor Alpine Motorsports

Źródło: Renault