Dacia

Aro 10 czyli pierwsza Dacia Duster – Dacia, nieznane oblicza, część 5

Pierwsza wersja Dacii Duster była znana również jako ARO 10. Powstała w wyniku współpracy dwóch rumuńskich producentów samochodów – Dacii i ARO. Rozpoczęta w 1980 roku produkcja trwała aż do 2006 roku, tworząc pojazd, który stał się częścią historii motoryzacji wschodniej Europy.

Zobacz poprzednie artykuły Dacia – nieznane oblicza

Model ARO 10 był odpowiedzią na potrzeby rynku samochodów terenowych, charakteryzując się prostą, ale solidną konstrukcją (skądś to znamy 🙂 ), która pozwalała na poruszanie się w trudnym terenie. Bazując na platformie Dacii 1300 (znanego również jako Renault 12), samochód ten został gruntownie zmodyfikowany, aby sprostać wymaganiom terenowym i eksploatacyjnym.

Różne oblicza pierwszego Dustera

Silniki, które napędzały Rumuńskie ARO 10, były zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne. Początkowo montowano 1.2-litrowe jednostki, ale później zastąpiono je silnikami 1.4 i 1.9 litra, w tym jednostką wysokoprężną od Renault. W Wielkiej Brytanii Aro 10 był sprzedawany jako Dacia Duster, a na innych rynkach eksportowych jako Dacia 10.

Dacia Duster I ph3 – nieznane oblicza Dustera, część 1

W Italii został wyprodukowany przez Ali Ciemme i sprzedawany pod marką ACM, z nieznacznymi różnicami. Dostępne był różne warianty jak Ischia, Super Ischia i Enduro x4, wyposażone w silnik 1.4 litra o mocy 62 KM, produkowany przez Dacię na licencji Renault. Wyjątkiem był model Enduro x4, który był wyposażony w silniki 1.6 litra Volkswagena, zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne, o mocy odpowiednio 75 i 54 KM. W przypadku silników Volkswagena, ARO 10 wyposażono w wzmocniony mechanizm różnicowy ze względu na większy moment obrotowy. Dodatkowo Enduro posiadał zmieniony grill w kolorze nadwozia oraz matowo – czarne nakładki nadkoli.

Wersje na rynek lokalny z silnikiem wysokoprężnym miały trzy różne jednostki napędowe, wszystkie o pojemności 1,9 litra. Jedną od Peugeota (o mocy 68 KM) i dwie od Renault (64 i 92 KM), z turbodoładowaniem w ostatnim przypadku. Skrzynie biegów miały cztery lub pięć przełożeń, manualne. Ostatnia ewolucja ARO 10 nadeszła w 1999 roku w wersji Super, z adaptacją projektu i podwozia z ARO 24.

Dacia Duster vel. ARO 10 – Terenówka z krwi i kości

ARO 10 zaprojektowano jako lekki SUV użytkowy, a niektóre jego cechy były zaawansowane jak na tamte czasy. Samochód ten był efektem pracy niezależnego projektanta samochodowego. Pierwszego Dustera wyróżniało niezależne zawieszenie na wszystkich czterech kołach oraz napęd 4×4 z reduktorem, co zapewniało doskonałe właściwości terenowe.

Dostępna była również wersja wyczynowa oparta na ARO 10, zwana ARO Super Rally, z szerszym rozstawem kół i zmodyfikowanym tyłem. Zmieniono także mechanikę, ale dane techniczne nie są znane.

O współczesnej Dacii Duster w terenie przeczytasz w artykule Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi

Dacia ZEN – kolejny elektryk na horyzoncie?

Prostota receptą na sukces

Na zewnątrz ARO 10 cechował się prostym, kwadratowym designem, z elementami przeniesionymi z Dacii 1300. Płaski przód z krótkim zwisem zapewniał bardzo dobry kąt podejścia. Ten sam design został zastosowany w tylnej części samochodu. Samochód, zwłaszcza po 2000 roku, był produkowany w różnych wariantach, od dwudrzwiowego kabrioletu do czterodrzwiowej pick-up.

Wnętrze początkowego modelu cechowały proste, materiałowe fotele i deska rozdzielcza przeniesiona z Dacii 1300. W ciągu lat model był systematycznie aktualizowany. Samochód nie był oferowany z układem wspomagania kierownicy ani elektrycznie sterowanymi szybami. W Wielkiej Brytanii, gdzie samochód był sprzedawany jako Dacia Duster, oferowano go wyłącznie z 4-biegową skrzynią manualną i bez żadnych udogodnień. Jako jedyna opcja dostępny był system stereo za dodatkową opłatą 100 funtów.

Dacia Duster godnym następcą… Dacii Duster

ARO 10 odegrał znaczącą rolę w historii rumuńskiej motoryzacji, będąc jednym z pierwszych SUV-ów produkowanych w Europie Wschodniej. Jego połączenie funkcjonalności Dacii z terenowymi umiejętnościami ARO sprawiło, że stał się symbolem nie tylko lokalnej produkcji samochodów, ale także eksportu technologii motoryzacyjnych na skalę światową. Dziedzictwo modelu przypomina o czasach, kiedy samochody wschodnioeuropejskie zdobywały popularność na globalnych rynkach. ARO 10 z pewnością wpisał się w tę historię.

Nowy Dacia Duster, wprowadzony na rynek w 2010 roku, jest godnym następcą ARO 10, dziedzicząc jego ducha jako wszechstronnego i solidnego SUV-a. Nowy Duster kontynuuje tradycję oferowania niezawodnych i przystępnych cenowo pojazdów terenowych, które są przystosowane do różnorodnych warunków drogowych. Podobnie jak jego poprzednik, nowy Duster jest ceniony za swoją prostą, ale funkcjonalną konstrukcję oraz zdolność do pokonywania trudnych terenów. Obecnie czyni go to popularnym wyborem na wielu rynkach na całym świecie.

Śledź nas na YouTube!