Dacia

Dacia Bigster – cena, dostępność i najświeższe informacje

W 2021 roku Dacia zaprezentowała koncept Bigstera. Model ten będzie starszym bratem popularnego Dustera, a jego premiera w salonach jest planowana na połowę 2025 roku. Bigster reprezentuje nowe pozycjonowanie Dacii, która wkracza w segment kompaktowych pojazdów (segment C). Marka planuje wprowadzić trzy nowe modele, z których Bigster będzie pierwszy. Jaka będzie cena i co zaoferuje najnowsza Dacia Bigster?

Dacia Bigster to dopiero początek nowości, zobacz Dacia C-Neo!

Nowy kierunek stylistyki Dacii

Przód Dacia Bigster nawiązuje do Dustera 3. Wizualnie będzie przypominał nowego Dustera, z różnicami w tylnej części pojazdu. Całkowita długość wyniesie około 4,60 metra. Te zmiany pozwolą na dłuższe drzwi, charakterystyczne boczne okno i kwadratowy tył. Bigster pomieści maksymalnie siedem osób lub znaczną ilość bagażu. Wnętrze będzie nawiązywać do Dustera, z trzecim rzędem siedzeń z dwoma fotelami, które nie schowają się w podłodze. Pojawią się również ekrany cyfrowe i panoramiczny szyberdach, co będzie debiutem dla Dacii. Mechanicznie, dostępne będą nowe techniczne aktualizacje oraz system 4×4. Planowany jest także hybrydowy napęd z jedną osią napędzaną silnikiem spalinowym, a drugą elektrycznym.

Dacia Duster III – cena i wersje w Polsce

Renault Bigster E-tech Electric?

Również Australia również otrzyma Bigstera. Prawdopodobnie z logo Renault. Jeden z menadżetrów Renault na Australię, Glen Sealey, powiedział, że inne rynki z kierownicą po prawej stronie poza Europą otrzymują produkty Dacii jako modele Renault, a Ateco (dystrybutor Renault w Austalii) „podąża tą samą ścieżką”.

Bigster stanie się w pełni elektryczny po modelach Sandero i Duster, „gdzieś w latach 2032-2033”, powiedział z kolei dyrektor Dacii, Denis Le Vot, podczas rozmowy z rumuńskimi dziennikarzami. Harmonogram wskazuje, że Bigster otrzyma napęd w pełni elektryczny w swojej drugiej generacji. Nawet wtedy Bigster powinien być dostępny z opcją silnika spalinowego, ponieważ wiele rynków poza Europą może nadal zezwalać na sprzedaż pojazdów spalinowych.

Wnętrze Dacii Bister

Dacia Bigster powinna powtórzyć nowoczesno-surowy motyw zewnętrzny wewnątrz. Spodziewamy się wysokiej i pionowej, ale też dużej, deski rozdzielczej z ostrymi powierzchniami. Dodatkowo wklęsłej sekcji z napisem „Bigster” po stronie pasażera oraz ośmiokątnych otworów wentylacyjnych z wstawkami w kształcie litery Y.

System multimedialny i panel sterowania klimatyzacją będą prawdopodobnie lekko pochylone (może o 10º) w stronę kierowcy dla lepszej widoczności i łatwiejszego dostępu. Kierownica powinna mieć spłaszczone górne i dolne powierzchnie, aby była bardziej kompaktowa i łatwiejsza do uchwycenia, z małą i elegancką poduszką centralną dla stylowego wyglądu. Zarówno kierownica, jak i panel sterowania klimatyzacją będą prawdopodobnie miały tradycyjne przyciski, a nie dotykowe.

X Ogólnopolski Zlot Dacii – Kokotek 2024

Dacia Bigster – jakie silniki?

Bigster będzie wyposażony w zelektryfikowane silniki w wersji mild hybrid znanej z Renault. Przewiduje się, że dostępne będą silniki 1.2 o mocy 140 KM (z LPG lub bez), połączone z nową dwusprzęgłową skrzynią biegów i elektrycznym układem napędowym 4×4. Mechaniczny układ napędowy zastąpi elektryczny dyferencjał e-AWD na tylnej osi. Bigster otrzyma pełną wersję hybrydową, ale nie będzie to obecna wersja 1.6 Hybrid o mocy 140 KM. Nowy system „E-Tech Small” zastąpi silnik 1.6 jednostką 1.8, a bezstopniowa skrzynia biegów zostanie sparowana z nowym silnikiem elektrycznym.

Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi

Premiera i cena Dacia Bigster

Produkcja Bigstera rozpocznie się w Mioveni na tej samej linii montażowej co Duster. Choć są opóźnienia, rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2025 rok. W 2026 roku Dacia wprowadzi dwa kolejne modele bazujące na tej samej platformie co Bigster.

Cena Bigstera ma być o10-15% niższa niż konkurencyjnych modeli jak Kia Sportage lub Hyuindai Tucson. Możemy zatem spodziewać się, że cena Dacia Bigster zacznie się od około 35 000 euro.

Dacia Bigster określi nowy kierunek marki w motoryzacji. Model ten, choć na razie przedstawiony jako koncept, budzi spore zainteresowanie. Z ambitnym projektem i solidnymi osiągami, Bigster ma szansę stać się ważnym graczem na rynku przystępnych cenowo SUV-ów. Dacia ewoluuje w kierunku nowych technologii i projektów, pozostając wierna swoim wartościom. Oczekujemy na oficjalną premierę Dacia Bigster i dalsze informacje na temat tego modelu.

Śledź nas na YouTube!