Dacia

Dacia Bigster – to będzie hit!

Dacia, marka samochodowa znana z produkcji przystępnych cenowo i solidnych pojazdów, weszła na nowy etap swojej ewolucji, prezentując światu swoje najnowsze dzieło – Dacia Bigster. Ten imponujący SUV zwraca uwagę nie tylko swoją nazwą, ale przede wszystkim ambitnym projektem, który może wprowadzić markę na nowy poziom konkurencyjności w globalnej motoryzacji.

Dacia Bigster – młodszy i większy brat Dustera

Dacia Duster III – cena i wersje

W 2021 roku Dacia zaprezentowała koncept Bigstera. Ten model będzie starszym bratem popularnego Dustera i jego spodziewana premiera w salonach planowana jest na około połowę 2025 roku. Ten koncept reprezentuje nowe pozycjonowanie Dacii, która wkracza w segment kompaktowych pojazdów (segment C). Marka wprowadzi trzy nowe modele, z których Bigster będzie pierwszy.

Śledź nas na Facebook’u!

Nowy kierunek stylistyki Dacii

Przód modelu Bigster nawiązuje stylistycznie do Dustera 3. Wizualnie nie powinno być większych niespodzianek. Bigster będzie przypominał nowego Dustera. Różnice pojawią się dalej z tyłu, ze względu na wydłużoną ramę i przedłużony zawias tylnej klapy. Całkowita długość pojazdu wyniesie około 4,60 metra. Te zmiany wpłyną na dłuższe drzwi, charakterystyczne boczne okno i kwadratowy tył. Jak podają plotki Bigster pomieści maksymalnie siedem osób lub znaczną ilość bagażu. Wnętrze nawiąże do Dustera, z wyjątkiem trzeciego rzędu siedzeń, gdzie znajdą się dwa fotele (które nie schowają się w podłodze). Pojawią się również ekrany cyfrowe i panoramiczny szyberdach, co będzie debiutem dla Dacii. W dziedzinie mechaniki, dostępne będą nowe techniczne aktualizacje oraz system 4×4. Pojawiają się doniesienia o hybrydowym napędzie (jedna oś napędzana konwencjonalnym silnikiem spalinowym a druga elektrycznym).

Dacia Bigster – jakie silniki?

Zapewne pojawią się zelektryfikowane silniki w znanej już w Renault wersji mild hybrid. Przypuszczalnie Bigster pojawi się w ofercie z silnikami w wersji 1.2 o mocy 140 KM (z LPG lub bez), w połączeniu z nową dwusprzęgłową skrzynią biegów i elektrycznym układem napędowym 4×4. Mechaniczny układ napędowy znany z modelu Duster (jak i kilku w Nissanów) zastąpi elektryczny dyferencjał e-AWD na tylnej osi w Bigsterze. Podobnie jak w przypadku modeli Jogger i nowego Dustera, Bigster również otrzyma pełną wersję hybrydową. Jak podają różne źródła, nie będzie to jednak obecna wersja 1.6 Hybrid o mocy 140 KM, lecz druga generacja systemu „E-Tech Small”. Silnik 1.6 zostanie zastąpiony przez 1.8, a bezstopniowa skrzynia biegów zostanie sparowana z nowym silnikiem elektrycznym.

Podoba Ci się Dacia Bigster? Zobacz więcej fascynujących nowości

Co dalej z Dacią Bigster?

Dacia uruchomi produkcję Bigstera w Mioveni, na tej samej linii montażowej co Duster. Choć już w chwili obecnej są opóźnienia w harmonogramie, to rozpoczęcie produkcji Dacia planuje na 2025 rok. W 2026 roku producent wprowadzi także kolejne dwa modele bazujące na tej samej platdormie co Bigster. Dacia Bigster określi nowy kierunek marki Dacia w świecie motoryzacji. Choć model ten został przedstawiony jako koncept, już teraz budzi spore zainteresowanie i oczekiwania. Z ambitnym projektem, imponującym wyglądem i spodziewanymi solidnymi osiągami, Bigster może stać się ważnym graczem na rynku przystępnych cenowo SUV-ów. Marka Dacia daje sygnał, że zamierza utrzymać swoje wartości, jednocześnie ewoluując w kierunku nowych technologii i projektów. Oczekujemy z niecierpliwością na oficjalną premierę Dacia Bigster i dalsze informacje na temat tego fascynującego modelu.

Jeden komentarz do “Dacia Bigster – to będzie hit!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *