Dacia

Dacia C-Neo – cena i premiera

Na horyzoncie pojawiają się nowe modele marki Dacia. Rumuński producent szykuje się do wypuszczenia na rynek dwóch modeli SUV-ów. Najpierw zadebiutuje zupełnie nowy Duster, którego premiera planowana jest na tegoroczne lato. Następnie pojawi większy Bigster (bądź Grand Duster), który wyruszy na podbój rynku dopiero w 2025 roku. Ale to nie koniec planów Dacii. Rozważa ona także wprowadzenie do oferty dwóch innych modeli w rozmiarze rodzinnych aut, które mogłyby zadebiutować w drugiej połowie dekady. Jednym z nich byłby zwykły hatchback, mający konkurować z takimi autami jak Hyundai Tucson czy Volkswagen Golf.

Wewnątrz firmy model ten nosi roboczą nazwę Dacia C-Neo. Miałby zajmować miejsce obok, a nawet nieco powyżej siedmiomiejscowego Joggera. Jest on aktualnie najlepiej sprzedającym się samochodem segmentu C w Europie. Choć C-Neo zrezygnowałby z trzeciego rzędu siedzeń, to jego styl nadwozia, nieco przypominający Skodę, miałby szansę skusić klientów potrzebujących większej przestrzeni bagażowej niż w przypadku Golfów czy Tucsona.

Dacia C-Neo na tle konkurencji

Dacia wierzy, że może odebrać klientów innym producentom. Zaoferuje więcej miejsca, atrakcyjny desing i świetny stosunek jakości do ceny. Zwłaszcza, że do czasu debiutu C-Neo wielu z konkurentów prawdopodobnie będzie dostępnych tylko z droższymi hybrydowymi lub elektrycznymi napędami. W planach producenta pozostaje kontynuacja oferty napędów benzynowych.

Cała linia modeli Dacii opiera się na architekturze CMF-B, co nie tylko przynosi korzyści związane z oszczędnościami w produkcji, ale i w dalszym rozwoju. Modele C-Neo nie będą wyjątkiem, dzieląc swoje podwozie z Bigsterem, nadchodzącym flagowym SUV-em Dacii.

Jaki silniki w Dacia C-Neo?

Oczekiwane napędy mają obejmować wersje mild hybrid, dwupaliwowe (benzyna/LPG) oraz full hybryd, z możliwością wprowadzenia w przyszłości hybrydy typu plug-in. Silnikiem z mocnym potencjałem dla kompaktowych modeli jest turbodoładowany silnik benzynowy trzycylindrowy o pojemności 1,2 litra od Renault. Jest wyposażony w system mild o napięciu 48 V, generujący 128 KM (96 kW / 130 KM). Ten silnik jest obecnie stosowany w modelu Dacia Jogger. Co do full hybrid, krążą plotki na temat nowego silnika o pojemności 1,8 litra. Wszystko wskazuje na to, że pojawi się w Bigsterze w 2025 roku. Będzie jako ewolucja zelektryfikowanego silnika 1,6 litra Hybrid 140, obecnego w modelach Jogger i Duster III.

Cena i premiera Dacia C-Neo

Wygląda na to, że wraz z potwierdzeniem pojawienia się Bigstera, Dacia myśli o przesunięciu czasu na prezentację swojego nowego sedana, C-Neo, na drugą połowę 2024 roku.

Zapowiedzi i plotki na temat Dacii C-Neo, poparte zdjęciami szpiegowskimi, wskazują na pojawienie się na rynku wcześniej niż wcześniej zakładano. Dyrektor produktu Patrice Lévy-Bencheton potwierdził, że nowy model zostanie zaprezentowany przed Dacią Bigster, nie zdradzając dalszych szczegółów.

Według Lèvy-Bemchetona klienci Dacii nie tylko szukają najniższej ceny na rynku, ale także dokładnie oceniają jej stosunek do jakości. Na przykład Dacia Bigster będzie reprezentować flagowy model marki w cenie, która w stosunku do konkurencji może być bardzo interesująca – ceny mają zaczynać się od 35 000 euro.