Dacia

Dacia Duster 2024 – w samych superlatywach

Dacia Duster 2024 kontynuuje historię modelu, który stał się ikoną marki Dacia. Model ten odzwierciedla wartości marki: wytrzymałość, outdoor, prostotę i nowoczesność oraz ekologiczne idee. Od momentu debiutu w 2010 rok, Duster przeszedł znaczącą transformację w 2017 roku. Przez te lata przełamał tradycyjne standardy rynku SUV-ów.

Dacia Duster III – cena i wersje w Polsce

Duster to historia sukcesu. W ciągu 13 lat zdobył ponad 40 nagród i sprzedał się w ponad 2,4 miliona egzemplarzy. W 2022 roku był najlepiej sprzedającym się SUV-em w Europie na rynku osobistym. Codziennie z linii produkcyjnych fabryki Dacii w Pitesti w Rumunii zjeżdża około 1000 Dusterów, czyli jeden pojazd co minutę.

Dacia Duster 2024 i platforma CMF-B

Nowy Duster korzysta z platformy CMF-B, kluczowego elementu strategii Dacii. Ta platforma, wprowadzona wcześniej w modelach Sandero i Logan, a później w Joggerze, zapewnia dużą elastyczność i pozwala marce na realizację ambitnych planów.

Dacia Duster I ph3 – nieznane oblicza Dustera, część 1

Nowa platforma CMF-B to kluczowy atut dla rozwoju gamy Dacii dziś i jutro. Pokazuje swój pełny potencjał w nowym Dusterze, w pojeździe wyposażonym w nowe zelektryfikowane silniki o najwyższym poziomie wydajności, którego ogólne cechy znacznie się poprawiły, ale który zachował atrakcyjność i dostępność, które zapewniły mu sukces.
Patrice Lévy Bencheton, dyrektor techniczny Dacia

Platforma CMF-B pozwala zaoferować większą objętość wnętrza pasażerom i bagażowi przy zachowaniu identycznej długości pojazdu wynoszącej 4,34 m. Nowy Duster zyskał na stabilności dzięki optymalizacji stabilizatorów i zwiększeniu sztywności elementów, co zmniejszyło przechył o 21% w wersji 4×2 i o 17% w wersji 4×4. Ulepszono również ustawienia tłumienia, przełożenia skrzyni biegów oraz wspomaganie kierownicy i regulację opon. Zmiany te zapewniają bardziej precyzyjną reakcję w różnych warunkach użytkowania.

Hałas toczenia został zmniejszony średnio o 2 dB, co znacznie poprawia komfort jazdy. Nowa platforma umożliwia także elektryfikację, oferując silniki z technologią łagodnej i pełnej hybrydy.

Odnowiony, odważniejszy design

Duster przeszedł znaczącą ewolucję w designie, zachowując jednocześnie elementy, które przyczyniły się do sukcesu poprzednich generacji. Nowy Duster prezentuje solidny charakter SUV-a, przyjmując nową tożsamość projektową Dacii.

Dacia Duster 3 w terenie – pierwszy test off-road

Jeszcze przed rozpoczęciem prac nad stylem nowego Dustera pracowaliśmy nad jego proporcjami, aby nadać mu mocną sylwetkę… Rozpoczęcie od znalezienia właściwych proporcji pozwala uniknąć konieczności uciekania się do późniejszych trików stylizacyjnych. Chcieliśmy, aby projekt nowego Dustera był bardziej atrakcyjny niż kiedykolwiek wcześniej. Nadaliśmy mu jeszcze bardziej styl Dustera, jeszcze więcej Dacii. Krótko mówiąc, potwierdzając z siłą i dumą nasze wartości: Solidność i Outdoor, Niezbędność i Cool , Eko-inteligentny
David Durand, Dyrektor ds. designu Dacia

Projektanci skupili się na prostocie form, łącząc elementy w sposób czysty i ostry, co nadało modelowi nowoczesny i skonstruowany styl. Przód pojazdu jest bardzo pionowy, a nadkola mają czyste, fazowane wycięcia. Tylna klapa jest szeroka, a boczne szyby rozciągają się od przodu do tyłu jednym płynnym ruchem.

Odświeżona i piękniejsza – Dacia Duster III

Nowy Duster jest stylowo chroniony przez pas, który biegnie dookoła pojazdu, łącząc osłony progów bocznych z nadkolami oraz przednimi i tylnymi osłonami. Dzięki temu nowy Duster zyskał solidniejszy i bardziej wyrazisty wygląd.

Dacia Duster 2024 łączy wygląd wnętrza z nadwoziem dzięki charakterystycznemu motywowi w kształcie litery Y. Wnętrze pojazdu prezentuje ten motyw na nawiewach wentylacyjnych, których powierzchnia przypomina literę Y, szczególnie w kolorze Copper Brown w wersji Extreme. Litera Y pojawia się również na panelach drzwi, otaczając podłokietniki. Logo Dacia zastępuje nazwę marki na środku kierownicy, dodając nowoczesnego wyglądu.

Śledź najbardziej off-roadowo-dusterowy kanał na YT!

Na zewnątrz nowy Duster ma świetlną sygnaturę w kształcie litery Y zarówno z przodu, jak i w tylnych światłach. Motyw Y jest również obecny w konstrukcji felg aluminiowych, które zyskały błyszczący efekt bez użycia chromu, dzięki specjalnej obróbce surowca.

Dsuetr – skazany na sukces

Nowy Duster to rozwinięcie sprawdzonego modelu, który zdobył uznanie na całym świecie. Dzięki platformie CMF-B i nowoczesnym technologiom, Dacia kontynuuje swoją misję oferowania trwałych, prostych i nowoczesnych pojazdów. Duster, jako najlepiej sprzedający się SUV w Europie, zachowuje swoje kluczowe wartości, jednocześnie wprowadzając innowacje i ulepszenia, które sprawiają, że pozostaje konkurencyjny na rynku. Nowy design i zaawansowane technologie wnętrza i nadwozia czynią go atrakcyjnym wyborem dla szerokiej gamy użytkowników.

Sąsiady zapraszają na X Ogólnopolski Zlot Dacii

Źródło: Renault