Dacia

Dacia Duster 3 w terenie – pierwszy test off-road

Francuskojęzyczny magazyn L’argus miał jako jeden z pierwszych w Europie możliwość przetestowania 3-generację Dustera w terenie. Czy Dacia Duster 3 nadaje się, tak jak poprzednie generacje, do lekkiego off-road’u?

Poprzednie generacje Dacii Duster bardzo dzielnie poczynały sobie na nieutwardzonych szlakach. Samochód jest lekki i posiada prosty, ale trwały i dobrze działający napęd na wszystkie koła. Przyzwoicie, jak na SUV-a prezentowały się kąty zejścia i najazdu oraz sam prześwit. Czy nowa Dacia Duster 3 w terenie będzie równie chwalona za swoje możliwości off-roadowe?

Zobacz też: Off-Road Dacia Duster – pytania i odpowiedzi.

Dacia Duster 3 i off-road?

Nowa Dacia Duster 3 nie jest off-roadową rewolucją. Możemy zapomnieć o ramie, natomiast zawieszenie niezależne jest zbudowane na kolumnach Mcpersona. Duster 3 nie ma reduktora, ale jego substytutem, podobnie jak w poprzednich generacjach, będzie skrócony pierwszy bieg. Według testów przeprowadzonych przez L’argus mamy bieg o takiej samej charakterystyce jak w pierwszej i drugiej wersji Dacii Duster. W stosunku do poprzedniej generacji nieznacznie zwiększyły się kąty natarcia. Wynoszą teraz odpowiednio 31 stopni z przodu i 36 z tyłu. Dalej mamy do dyspozycji spory jak na SUV-a prześwit, który wynosi blisko 22 cm w wersji 4×4.

Dacia Duster 3 w terenie, czy mild-hybrid jest godnym następcą diesla?

W nowej Dacia Duster 2024 nie będzie silnika diesla. Zastąpiony został jednostką mild hybrid. Układ łączy silnik 1.2 (115 koni) oraz rozrusznik-alternator, pełniący funkcję silnika elektrycznego o mocy 16 koni. Łączna moc to 131KM, podczas gdy 1.5 dci oferował ich 115. „Stary” diesel generował za to lepszy moment obrotowy. Jest to parametr bardziej istotny w terenie, stara jednostka dawała 260 Nm a mild-hybrid „tylko” 230. Ponoć różnica jest odczuwalna. Dacia wprowadziła za to zarządzanie silnikiem elektrycznym w wersji z napędem 4×4, co ma kompensować deficyt Nm na niskich obrotach. Zdecydowanie ma to poprawić komfort na podjazdach i ruszaniu w trudnym terenie, gdyż momentu najczęściej brakuje właśnie na niskich obrotach.

Dacia Duster I ph3 – nieznane oblicza Dustera, część 1

Sprawdzone mechanizmy

Napęd jest przenoszony ze skrzyni na przekładnie kątową, następnie wałem do tylnego mechanizmu różnicowego. Bez centralnego mechanizmu różnicowego, za to ze sprzęgłem wielopłatkowym po drodze. Stary i sprawdzony mechanizm. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy zostały wprowadzone jakieś poprawki na przykład do grzejącego się tylnego sprzęgła. Na pewno za to wprowadzono nowe mechanizmy zarządzania napędem Dacia Duster 3 w terenie.

Przełącznik trybu pracy napędu 4×4 zyskał nowe opcje. Pojawił się tryb eco optymalizujący zużycie paliwa. Priorytet trybu to utrzymanie przyczepności przedniej osi, ale w razie konieczności tył jest również dołączany. Nowy tryb piasek/błoto ma ułatwić poruszanie nie tylko w błotnistym terenie, ale też na wszelkich sypkich nawierzchniach. Tryb śnieg ma ograniczyć poślizg kół i utratę stabilności pojazdu. Pozostały znane z poprzednich generacji tryby auto oraz off-road wcześniej znany jako „lock”. Tryb off-road przenosi napęd równo 50/50 na przednią i tylną oś.

Duster 3 z blokadą w standardzie?

Nowa Dacia Duster 2024 została wyposażona w system Terrain Control. System ma za zadanie nie tylko zapobiegać poślizgom, ale także poprawić trakcję w terenie. Co istotne ma działać niezależnie od dotychczasowego systemu ASR/ESP który ograniczał moc pojazdu. Terrain Control ma współpracować z systemem hamulcowym i przyhamowywać koło na które w danej chwili idzie większy moment obrotowy, aby część napędu przenieść na koło z lepszą przyczepnością. Jest to mały substytut blokady mechanizmu różnicowego. Choć ASR/ESP działały podobnie i w pewnym stopniu pracowały jak blokada dyfra, to odcinanie przez nie mocy pojazdu skutecznie utrudniało jazdę w terenie. Nowy mechanizm ma zapewnić kontrolę nad momentem obrotowym na poszczególnych kołach bez odcinania mocy.

Dacia Duster – blokada mostu – motaż, wszystko o blokadach

Dacia Duster 3 w terenie – godny następca

Nowy Duster 2024 kultywuje tradycje swoich poprzedników. Nadal będzie to lekki i zwrotny samochód do lekkiego upalania w terenie. Wciąż nie jest to pełnoprawna terenówka ale Duster nigdy nie pretendował do tego tytułu. Jak pokazuje nowa generacja, wiele rzeczy da się nadrobić elektroniką a pewne sprawdzone mechanizmy powinny pozostać nie zmienione. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ów elektronika nie okaże się piętą achillesową nowego samochodu i nie zepsuje budowanej przez lata opinii niezawodnego modelu.

Czekamy z niecierpliwością aż Dacia Duster 3 wpadnie w nasze ręce!

Dusterowa Zmota Roku 2023 – prezentacja zwycięzcy

Pierwszy test Dacia Duster 2024 w terenie znajdziecie na filmie: