Dacia

Dacia Duster III Adventure, uterenowiony Duster za 150 tys. złotych?

Tak jak i w poprzednich generacjach, tak przy najnowszej, Dacia Duster III będzie dostępna z pakietem Adventure. Jak pokazały zeszłe lata pakiet o dumnie brzmiącej nazwie niekoniecznie musi poprawiać właściwości terenowo – outdoorowe samochodu a ma być opcją mocno dizajnerską. Inaczej ma być w przypadku 3 generacji. Za jedyne 5000 euro mamy dostać samochód gotowy w teren. Co nam daje pakiet Adventure? Czy warto dołożyć ponad 20 000 złotych?

Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi

W pierwszej generacji, w pakiecie adventure, w oczy rzucają się ogromne grafiki róży wiatrów na drzwiach i masce, oraz charakterystyczne relingi i halogeny na dachu. Choć pakiet dodaje Dusterowi uroku, nie wpływa na jego możliwości terenowe. Nie musi też od razu oznaczać, że samochód posiada… napęd 4WD. Nowa Dacia Duster III Adventure ma zostać rozbudowana o (przynajmniej w teorii) same przydatne funkcje.

Dacia Duster III Adventure – co dostajemy za 5000 euro?

Jak donosi ceniona przez nas strona Dacia Duster Trails & Technical w pakiecie Dacia Duster III Adventure dostajemy:
– zawieszenie liftujące Koni +30mm (sprężyny i amortyzatory)
– opony BFGoodrich All-Terrain KO2 215/70 R16
– osłonę silnika z aluminium 6mm
– osłonę tylnego mechanizmu różnicowego
– poprzeczne relingi dachowe
– felgi stalowe 16 cali
– niewielki bagażnik dachowy z uchwytem na antenę CB oraz oświetlenie LED
Jak widać lista modyfikacji jest dość pokaźna. Dostajemy to, co w sumie sami w standardzie uznajemy za „must have” jako przygotowanie auta do zabawy w terenie. Ale czy jest to pakiet warty swojej ceny?

Dacia Duster – blokada mostu – motaż, wszystko o blokadach

Koni, BFGoodrich i osłony – serce pakietu

Jak wyżej, czyli to co nas najbardziej interesuje. Dostajemy pakiet istotnych dodatków. Choć obecnie najbardziej popularne zestawy liftujące Dustera to bez wątpienia Bilstein (w tym wariacja od Mudstera), należy wspomnieć, że Koni, choć mniej popularne – jest również dostępne do obu pierwszych generacji. Nie jest u nas tak popularne dlatego ciężko znaleźć jakieś ciekawe opinie. Co do opon i osłon to nie ma co tutaj dyskutować. Choć według DDT&T opony BFG nie są najlepszym wyborem, naszym zdaniem to jest krok w dobrym kierunku Dacii. Pozostaje jeszcze kwestia osłon, o ile osłona silnika naszym zdaniem jest obowiązkowa, o tyle osłonę dyfra uważamy (podobnie jak koledzy z DDT&T) za zbędną i robiącą za kotwicę z opcją zbierania całego syfu z kolein.

Ukręcona półoś – objawy, przyczyny, naprawa, awaria półosi

Sroga (a może i nie) cena za pakiet Adventure

Cena w Polsce za pakiet Adventure będzie oscylować w granicach 22-24 tysiące złotych. Uwzględniając, że cena topowego Dustera ociera się obecnie o 120 tysięcy złotych, można łatwo wyliczyć, że z pakietem Adventure dobijamy powoli do kolejnej bariery, blisko 150 tysięcy złotych za nowego Dustera. Czy warto?

Wyliczając koszt modyfikacji kupowanych „na własną rękę” to około 12-13 tysięcy złotych. Oczywiście dochodzą koszty montażu i kwestia homologacji oraz gwarancji. A z czasem zapewne pojawi się alternatywa w postaci zestawów liftujących czy osłon do Dacia Duster III niezależnych producentów. Każdy musi sobie odpowiedzieć samemu na pytanie, czy warto inwestować w pakiet Adventure. Na pewno wygodnie jest zapłacić i zlecić „uterenowienie” Dustera dealerowi, a największym argumentem jest utrzymanie gwarancji o którą tak ciężko po motaniu Dustera na własną rękę.

Dacia Bigster – cena, dostępność i najświeższe informacje