Dacia

Dacia Duster III – silnikowe plotki

Dacia Duster III, ten oczekiwany z niecierpliwością samochód trafi do produkcji w grudniu. Już teraz mamy dostęp do informacji na temat gamy silników, które zasilą nowego Dustera. Jak donosi motor.es plotki pochodzą bezpośrednio od osób blisko związanych z wdrożeniem nowej Dacii. Oto, czego możemy się spodziewać.

1.2TCe – Wielofunkcyjny Trójcyliniowiec

Nowy Duster zostanie wprowadzony z jednym z najbardziej modułowych silników w historii Renault – 1.2TCe. Ten silnik będzie dostępny w wielu wersjach, obejmując szeroką gamę modeli, od Dacii po bardziej luksusowe Renault Rafale. Oto niektóre z dostępnych wersji tego silnika:

  • 1,2TCe 130 KM Hybryda 48V. Dacia Duster III z tym silnikiem będzie dostępna z manualną skrzynią biegów. Zarówno w wersji 4×2, jak i klasycznej mechanicznej 4×4 ze sprzęgłem międzyosiowym.
  • 1,2TCe 140 KM Hybryda 48V. Rok później, pojawi się wersja z mocą podwyższoną do 140 KM, ale również z hybrydą 48V mild.
  • 1,2TCe 115 KM (bez hybrydy) z Automatem EDC. W połowie 2025 roku będzie dostępna wersja o mocy obniżonej do 115 KM. Bez hybrydy, ale z nową automatyczną, siedmiostopniową skrzynią biegów EDC (DW23).
  • 1,2TCe 120 KM na LPG. Pod koniec 2025 roku pojawi się wersja o mocy 120 KM z napędem LPG, bez hybrydy. Co ciekawe, ma być dostępna z automatyczną skrzynią biegów DW23
  • 1,2TCe 150 KM Hybryda 48V, 4×4 e4WD. W tym samym okresie pojawi się wersja o mocy 150 KM z hybrydą 48V mild. Oprócz LPG, wyposażona będzie w automatyczną skrzynię biegów DW23 oraz napęd na wszystkie koła. Warto zaznaczyć, że ten model będzie używał technologii e4WD. System ten połączy przedni napęd spalinowy z automatyczną skrzynią biegów oraz silnikiem elektrycznym na tylnych kołach.
  • 1,2TCe 140 KM i 1,2TCe 120 KM na LPG z Hybrydą 48V Mild. Na początku 2026 roku zarówno wersja 140 KM, jak i 120 KM na LPG doczekają się uzupełnienia o hybrydę 48V mild.
  • 1,2TCe 120 KM na LPG z Manualną Skrzynią Biegów. W połowie 2026 roku pojawi się wersja 120 KM zasilana LPG, wzbogacona o manualną skrzynię biegów.
Źródło: wizualizacja Dacia Duster III stworzona przez serwis kolesa.ru

Dacia Duster III coraz bliżej wyczekiwanej premiery

1.8SCe – Dacia Duster III E-Tech Full Hybrid?

Silnik 1.8SCe będzie dostępny tylko w wersji E-Tech Full Hybrid, będąc rozbudowaną wersją popularnego, aczkolwiek obecnie już niedostepnego 1.6SCe. Ta zaawansowana hybryda jest już znana z innych modeli Renault, takich jak Clio, Captur, Arkana i Dacia Jogger. Wersja wyższa, E-Tech Hybrid z 1.2TCe, znana z modeli takich jak Austral i nowy Espace, nie trafi do nowego Dustera III ani Bigstera. Dacia Bigster również skorzysta z wyżej wymienionych gam silników.

Warto zaznaczyć, że nie jest to jeszcze oficjalna informacja Renault a ostateczna oferta silników może ulec zmianie, Choćby ze względu na ewentualne modyfikacje w normach emisji Euro 7. Jednak można być pewnym, że nowe normy nie wpłyną znacząco na dostępność wspomnianych wersji. Nowy Duster III będzie miał bogatą ofertę silników, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Teraz pozostaje tylko czekać na oficjalne premiery i testy, aby dowiedzieć się, jak nowe jednostki napędowe radzą sobie na drogach.

Śledź nas na Facebook’u!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *