Dacia

Dacia Duster III – tylko 3 gwiazdki w teście Euro NCAP

Dacia Duster III uzyskała tylko 3 gwiazdki w teście Euro NCAP. Samochód zdobył 70% w kategorii ochrony pasażerów. Jest to wynik przeciętny, który wskazuje na pewne niedociągnięcia w tej dziedzinie.

W ochronie dzieci w fotelikach Duster osiągnął 84%. To dobry wynik, który pokazuje, że Dacia Duster jest stosunkowo bezpiecznym wyborem dla rodzin z dziećmi. W ochronie pieszych Duster uzyskał tylko 60%. Niska ocena ochrony pieszych jest domeną niemal każdego auta aspirującego do miana SUV-a. Za systemy bezpieczeństwa Dacia Duster zdobyła 57%. To akurat niska ocena wśród badanych kategorii ale w tej dziedzinie Dacia jest ograniczona praktycznie do minimum którego wymagają przepisy.

Dacia Duster III Adventure, uterenowiony Duster za 150 tys. złotych?

Oczywiście wynik testu Euro NCAP obrazuje w pewnym stopniu poziom bezpieczeństwa testowanych modeli. Nie jest jednak bezpośrednim wyznacznikiem a jedynie oceną na podstawie zebranych danych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że algorytm przyznawania ocen jest bardzo zawiły i nie sprowadza się tylko do analizy czołowego zderzenia. Przykładowo, wyższym wynikiem (4 gwiazdki) Euro NCAP niż Dacia Duster III może się poszczycić… Smart Fortwo.

Dacia Duster III – ochrona pasażerów według Euro NCAP

Przedział pasażerski Dustera pozostał stabilny w teście zderzenia czołowego. Dane manekinów wykazały dobrą ochronę kolan i ud zarówno kierowcy, jak i pasażera. Dacia wykazała, że ​​podobny poziom ochrony zostanie zapewniony pasażerom o różnym wzroście i siedzącym w różnych pozycjach. Ochronę klatki piersiowej kierowcy oceniono jako słabą na podstawie odczytów kompresji na manekinach podczas testu. Analiza opóźnienia wózka uderzeniowego podczas testu oraz analiza odkształcalnej bariery po teście wykazały, że Duster byłby łagodnym partnerem uderzenia w zderzeniu czołowym. W teście ze sztywną barierą na całej szerokości ochrona klatki piersiowej kierowcy i pasażera z tyłu została oceniona jako marginalna na podstawie odczytów kompresji na manekinach. Zarówno w teście z barierą boczną, jak i w przypadku silniejszego uderzenia w słup boczny, ochrona wszystkich krytycznych obszarów ciała była dobra, a Duster uzyskał w tej części oceny maksymalną liczbę punktów.

Sąsiady zapraszają na X Ogólnopolski Zlot Dacii

Dacia nie przedstawiła raportów wykazujących stopień, w jakim Duster będzie kontrolował wychylanie się (stopień, w jakim ciało zostanie wyrzucone na drugą stronę pojazdu w przypadku uderzenia z dalszej strony). Ponadto w Dusterze nie zastosowano środków zaradczych, które mogłyby złagodzić kontakt czołowy osób na przednich siedzeniach, dlatego ochronę bocznej części pojazdu oceniono jako słabo. Testy przednich siedzeń i zagłówków wykazały dobrą ochronę przed urazami kręgosłupa szyjnego w przypadku uderzenia w tył. Analiza geometryczna tylnych siedzeń również wykazała dobrą ochronę kręgosłupa szyjnego. Duster posiada zaawansowany system eCall, który w przypadku wypadku powiadamia służby ratunkowe. Dacia wykazała, że ​​drzwi można otworzyć w przypadku utraty zasilania w wyniku zanurzenia pojazdu. Duster posiada system zapobiegający wtórnym uderzeniom po kolizji.

Czy warto zmienić hamulce w samochodzie na większe?

Bezpieczeństwo dzieci w Dacia Duster 2024

Oprócz szyi 10-letniego manekina w teście czołowym, której ochrona była wystarczająca, Duster zapewnił dobrą ochronę wszystkich krytycznych obszarów ciała zarówno w przypadku manekinów dziecięcych, w przypadku zderzeń czołowych, jak i bocznych. Poduszkę powietrzną pasażera z przodu można wyłączyć, aby umożliwić montaż fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy na tym miejscu. Kierowca otrzymuje jasną informację dotyczącą stanu poduszki powietrznej, a system zostaje nagrodzony. Duster nie ma systemu wykrywania obecności dziecka. Wszystkie typy fotelików dziecięcych, dla których zaprojektowano Dustera, można prawidłowo zainstalować i zmieścić w samochodzie.

Dacia Duster III kontra piesi

Ochrona głowy potrąconego pieszego lub rowerzysty była w przeważającej mierze dobra lub wystarczająca, natomiast słabe wyniki odnotowano w przypadku sztywnych słupków szyby przedniej i wzdłuż podstawy szyby. Ochrona miednicy była słaba we wszystkich lokalizacjach testowych, a Duster nie zdobył żadnych punktów. Jednakże ochrona kości udowej była dobra we wszystkich punktach testowych, podczas gdy ochrona kolana i kości piszczelowej była mieszana. Autonomiczny system hamowania awaryjnego (AEB) Dacii może reagować zarówno na niechronionych użytkowników dróg, jak i na inne pojazdy. Ogólnie rzecz biorąc, reakcja systemu na pieszych była odpowiednia, a reakcja na rowerzystów – dobra. Jednakże Duster nie zapewnia ochrony przed „otwarciem drzwi”, czyli nagłym otwarciem drzwi samochodu na drodze nadjeżdżającego od tyłu rowerzysty. Ogólnie rzecz biorąc, system AEB wypadł odpowiednio w testach reakcji na motocyklistów.

Turcja, przygoda off-road – kawałek Azji na wyciągnięcie ręki

Zobacz film z testu Dacia Duster III Euro NCAP

Euro NCAP (ang. European New Car Assessment Programme) to niezależna niedochodowa organizacja zajmująca się oceną bezpieczeństwa pojazdów. Powstała w 1997 roku i jest sponsorowana przez różne niezależne organizacje oraz wspierana przez rządy niektórych krajów europejskich. Głównym celem Euro NCAP jest testowanie samochodów, które organizacja kupuje za własne pieniądze, pod kątem bezpieczeństwa biernego. Kluczowym elementem tych testów jest test zderzeniowy (ang. crash test). Dzięki swoim działaniom Euro NCAP znacząco przyczyniła się do rozwoju bezpieczeństwa w motoryzacji.

Źródło: EuroNCAP