Dacia

Dongfeng EX1 Pro czyli… budżetowy Spring – Dacia, nieznane oblicza VI

Czy da się zrobić samochód jeszcze bardziej budżetowy niż Dacia? Ciężko, ale pewnie nie jeden powie „potrzymaj mi piwo”. A zamiast mówić, Chińczycy zaczęli działać. Do tego stopnia, że stworzyli bratnią wersję Dacii Spring. Jeszcze bardziej budżetową! Oto przed Państwem Dongfeng EX1 Pro!

Zobacz więcej materiałów z serii „Dacia – nieznane oblicza”

Dacia Spring z racji niskiej ceny jest jednym z bardziej popularnych na rynku elektryków. W Polsce można kupić nowego Springa już poniżej 80 000 złotych. Z założenia cena w Europie miała nie przekraczać 20 000 euro za podstawową wersję. Jak pokazuje Dongfeng EX1 Pro, da się wyprodukować jeszcze bardziej budżetowy samochód!

Dacia, Renault i Dongfeng ze wspólnej fabryki

Dongfeng EX1 Pro oraz Dacia Spring powstają we wspólnej fabryce Renault i Dongfeng w prowincji Hubei w Chinach. Warto wspomnieć, że Dacia Spring jest równolegle puszczana na rynek Chiński jako Renault City K-ZE, który z kolei jest mniej budżetową wersją Dongfenga na tamtejszy rynek (jego cena waha się między 62 a 72 tysięcy Juanów czyli ok. 8 – 10 tys. euro).

Dacia Duster III Adventure, uterenowiony Duster za 150 tys. złotych?

Parametry Chińskiej Dacii Spring

Dongfeng EX1 PRO mierzy 3732 mm długości, 1579 mm szerokości i 1515 mm wysokości, co sprawia, że jest zwinny i łatwy do manewrowania w ciasnych miejskich przestrzeniach. Rozstaw osi wynosi 2423 mm. Mimo minimalnych zmian kosmetycznych wymiary są zbieżne z popularnym u nas elektrykiem Dacii.

Chiński elektryk jest napędzany silnikiem o mocy 33kW, tą samą jednostką która w Polsce jest dostępna tylko w najtańszej wersji Springa – Essential 45. Zastosowano baterię LiFePO4 o pojemności 15,974 Wh która pozwala uzyskać zasięg do 201 km. Samochód waży 872 kilogramy i rozpędza się do maksymalnie 100 km/h.

Co ciekawe, nasz Spring ma baterię o pojemności 26 800 Wh, co przekłada się na masę większą o 100 kilogramów przy raptem 30 kilometrów większym zasięgu.

Turcja, przygoda off-road – kawałek Azji na wyciągnięcie ręki

Dongfeng EX1 Pro – budżetowo ale funkcjonalnie

Wersja podstawowa DongFeng EX1 posiada gołą deskę rozdzielczą (bez ekranu) a zastosowane plastiki wydają się jeszcze twardsze niż te w Dacii Spring. Tapicerka jest bez wymyślnych zdobień ani materiałów. Nieco inaczej wygląda wersja DongFeng EX1 Pro. Według producenta wersję Pro wyposażono w inteligentny system interakcji głosowej, inteligentny system nawigacji, inteligentny system rozrywki i wiele innych. Lepszej jakości mają być też zastosowane materiały wykończeniowe.

Wersja Nano Box

W zeszłym roku na rynku pojawiła się Nano Box, poprawiona wersja Dongeng EX1. Charakteryzuje się przodem po liftingu (przypominającym nową Dacię Spring). Odświeżono również wnętrze i zastosowano materiały lepszej jakości. Największą różnicą jest całkowicie zmieniony akumulator który przy pojemności 27,2 kW pozwala uzyskać zasięg na poziomie 330 km.

Sąsiady zapraszają na X Ogólnopolski Zlot Dacii

Cena Chińskiej Dacii Spring?

Przejdźmy do meritum. Chiński brat Dacii Spring jest dostępny na popularnych, chińskich portalach ogłoszeniowych jak Alibaba. Co ciekawe do sprowadzenia także do Europy. Inna kwestią pozostaje rejestracja takiego samochodu i koszt samego sprowadzenia oraz opłacenia. Cena za podstawową wersję zaczyna się od 42 000 Juanów, czyli około 5000 euro. Wersję PRO i Nano Box można dostać za około 7000 euro (ok. 55 tys. Juanów). Są to oczywiście ceny na rynek Chiński.

Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi

Warto śledzić rozwój Chińskiej eletromotoryzacji gdyż może ona być alternatywą dla koszmarnych cen elektryków w Europie. Ich ogniwa są coraz lepsze a ceny pojazdów (które coraz częściej debiutują w Europie) będą stanowić poważną konkurencję dla obecnych już marek.

Źródła: autohome.com.cn, qctt.cn, cqwzauto.com