DORTP.TV | Dacia | Renault | Outdoor | Events
Duster Off-Road Team Poland | współpraca i reklama: kontakt@dmcreative.pl
Search
Renault Sandero R.S.

Renault Sandero R.S. – Dacia, nieznane oblicza IV

Legendarny oddział Renault Sport, odpowiedzialny za liczne sukcesy oraz wypuszczenie wielu udanych modeli, zakończył swoją działalność w 2023 roku. Francuska marka prężnie stawia na rozwój Alpine. Nie będzie już legendarnych Megane czy Clio R.S., a w ofercie zostaną zastąpione modelami z linii Alpine Spirit. Warto wspomnieć, że wśród popularnych RS-ów można było znaleźć perełki które mogą szczególnie zainteresować miłośników Dacii, jak na przykład Renault Sandero R.S.. Oto czwarta część serii o nieznanych wersjach znanych modeli.

Zobacz też: Dacia Duster I ph3 – nieznane oblicza Dustera, Nissan Terrano – nieznane oblicza Dustera

To, że popularne u nas modele Dacii występują poza Europą pod brandem Renault jest wiedzą powszechną. Ciekawostką w tym jest natomiast to, że Renault wyprodukował sportowy model budżetowego hot-hatchbacka. Model Renault Sandero R.S., bo o nim mowa, był wypuszczony na rynek ameryki łacińskiej w 2015 roku. Produkowano go w Brazylii, a za powód zakończenia produkcji uznano zmianę przepisów która wymuszała na producentach wprowadzenie bardziej ekologicznych samochodów. Produkcję modelu zakończono w 2022 roku, do tego czasu z linii produkcyjnej zjechało około 4600 egzemplarzy.

X Ogólnopolski Zlot Dacii – Kokotek 2024

Renault Sandero R.S. – Dacia na sterydach

Samochód wyposażono w 2-litrowy silnik (o którym więcej przeczytacie poniżej) oraz 6-biegową manualną skrzynię biegów. Renault Sandero R.S. waży 1190 kilogramów przy wysokości 1,5 metra i długości nieco ponad 4 metry. W stosunku do „cywilnej” wersji utwardzono drążki skrętne o 17% z przodu i aż 65% z tyłu. Do tego zastosowano sportowe zawieszenie z prześwitem zmniejszonym o 26mm. Co istotne zastosowano większe tarcze hamulcowe z przodu (280mm), a bębny z tyłu zamieniono na hamulce tarczowe (240mm). Samochód w standardzie otrzymał ESP i ASR dla pewniejszego prowadzenia.

Trzy tryby jazdy dla maksymalnej frajdy

Po odpaleniu samochód uruchamia się w trybie „cywilnym” z włączonymi ESP i ASR. Po przejściu w tryb Sport Sandero R.S. przełącza się na sportową mapę silnika. Otrzymujemy szybszą reakcję na pedał gazu i odrobinę więcej momentu obrotowego na niskich obrotach silnika. Tryb Sport+ jest rozszerzeniem trybu Sport o wyłączenie ESP i ASR aby umożliwić maksymalne przejęcie kontroli nad samochodem.

Dacia Duster III – cena i wersje w Polsce

Nawiązanie do F1

Renault Sandero R.S. nie tylko wyposażono w 17-calowe alufelgi Pit-Lane, ale także dodano im charakteru poprzez intensywnie czerwony kolor zacisków hamulcowych. Tylny spojler wykończono w czarnym połysku, podobnie jak krawędź przedniej maski. Listwy boczne ozdabiają flagi Francji oraz loga Renault Sport a zwieńczeniem konstrukcji jest podwójna końcówka wydechu. W wersji po liftingu tylne lampy zyskały oświetlenie LED-owe. We wnętrzu znajdziemy sportowe fotele wykończone czerwoną nicią, podobnie jak skórzana kierownica, oraz z widocznymi logami Renault Sport. Sportowe Sandero oczywiście wyposażono w multimedialny system z ekranem 7 cali, automatyczną klimatyzację czy kamerę cofania.

Renault Kiger – większy brat Springa i Kwida

Dwulitrowe serce Renault Sandero R.S.

Sportowe Sandero to tani hot-hatchback napędzany popularnym i lubianym silnikiem o pojemności 2 litrów – F4R, w wersji 416. Silnik F4R jest znany choćby z 2-litrowych wersji Renault Duster czy Oroch. Oczywiście wersja silnika na potrzeby do R.S. to odpowiednio zmodyfikowana jednostka napędowa. Dostajemy chociażby wzmocniony kolektor oraz wydajniejsze chłodzenie. Silnik został przystosowana do pracy w trybie flexi-fuel. Na etanolu generuje 150 koni i 205 niutów, podczas gdy na bio-etanolu 148 KM i 198 Nm. Silnik w połączeniu z 6-biegową skrzynią o skróconych przełożeniach umożliwiał przyspieszenie od 0 do 100 km w 8,5 sekundy.

Śledź nas na YouTube!

Ekologiczny gwóźdź do trumny

Zakończenie produkcji modelu ogłoszono w 2021 roku. Na sam koniec produkcji wypuszczono limitowaną serię Renault Sandero R.S. Finale w ilości 100 sztuk. Każda została wyposażony w specjalny zestaw gadżetów (brelok, portfel i czapka) oraz tabliczkę z indywidualnym numerem egzemplarza. Powód zakończenia produkcji tego wyjątkowego samochodu to wprowadzone w Brazylii ograniczenia emisji które uniemożliwiały dalszą produkcję Renault Sandero R.S. w obecnej formie. Co prawda producent rozważał jeszcze adaptację zyskującego na popularności silnika 1.3 TCe jednak finalnie pomysł został porzucony. Obecnie samochód (podobnie jak niemal każdy R.S.) cieszy się rosnącym zainteresowaniem na rynku wtórnym.

Zdjęcia: producent

Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Print
...a może to też Cię zainteresuje:
Duster Off Road Team Poland - Szutry Opłatkowe 2023

Szutry Opłatkowe 2023

19 edycja Jurajskich Szutrów odbyła się 17 grudnia. Jak tradycja nakazuje, grudniowa edycja szutrów odbyła się pod znakiem spotkania opłatkowego.

czytaj dalej >>