NewsŚwiat kierowców

Punkty karne – powrót do przepisów z 2021 roku

Przepisy, które zakładają że punkty karne będą się kasować po roku, obowiązują od niedzieli, 17 września. Ustawa ponadto przywraca szkolenia, umożliwiające zmniejszenie liczby tych punktów.

Powrót do przepisów z 2021 roku

Nowe przepisy przywracają sytuację prawną sprzed 2022 roku. Punkty karne zgromadzone przez kierowcę w centralnej ewidencji wykasują się po roku zamiast po dwóch latach. Prawa jazdy będą też automatycznie zwracane dzięki mechanizmowi automatycznego zwrotu po okresie zatrzymania. Nie będzie potrzeby składania wniosku o zwrot prawa jazdy. Wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, wcześniej zaznaczył, że po 17 września br. nie spodziewają się powrotu do statystyk wypadków z roku 2019.

Wysokość mandatów bez zmian

Fotoradary dźwiękowe – mandaty już nie tylko za prędkość

Wiceminister podkreślił również, że wprowadzono liczne zmiany w przepisach ruchu drogowego, które zostaną utrzymane i nie będą korygowane w najbliższym czasie. Nie planuje się obniżania wysokości mandatów drogowych ani punktów za wykroczenia drogowe. Zamiast tego wprowadzono możliwość skasowania 6 punktów w czasie kursu reedukacyjnego. Odbyć go będzie można raz na pół roku i będzie miał bardziej praktyczny charakter. Ośrodki szkolenia kierowców mogą wycenić te kursy znacznie drożej niż dotychczas. Weber dodaje, że punkty za wykroczenia drogowe będą się kasowały po roku, a nie, jak dotychczas, po dwóch latach. Zmiany dokonano pod naciskiem firm transportowych.

Braki na rynku kierowców zawodowych

„Kierowcy tirów, spędzają dziennie za kółkiem kilka godzin, są bardziej narażeni na ryzyko mniejszych wykroczeń, ale punkty karne są naliczane bezwzględnie. Kasowanie punktów po dwóch latach powoduje, że nie będą mieli oni możliwości pracy w zawodzie. Sygnały od właścicieli firm zostały przez nas przeanalizowane. Już teraz brakuje około 150 tysięcy kierowców transportu ciężkiego” – powiedział wiceminister.

W 2019 roku doszło do około 30 tys. wypadków oraz 2,9 tys. ofiar. W 2022 roku wypadków było o 9 tysięcy mniej i śmiertelność o około tysiąc osób mniejsza.

Śledź nas na Facebook’u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *