Renault

Multimedia Renault – od joysticka po OpenR, historia ekranów multimedialnych

Od premiery Clio IV i ZOE w 2012 roku, na środku deski rozdzielczej pojazdów Renault znajduje się multimedialny ekran dotykowy. Początkowo ten mały ekran oferował podstawowe funkcje, takie jak nawigacja i ustawienia audio. Wraz z błyskawicznym rozwojem technologii cyfrowej kierowcy poszukują bardziej intuicyjnych i przyjaznych dla użytkownika rozwiązań. Dziś taką funkcję oferuje ujednolicony ekran OpenR w kształcie odwróconej litery L, spotykany na przykład w modelach Scenic E-Tech Electric i Austral. Wyznacza aktualny standard w zakresie wzornictwa, ergonomii i innowacyjności.

W jaki sposób projektanci marki umieszczają te wymagania w procesie opracowywania ekranów i systemu OpenR nowych modeli? Aby dowiedzieć się więcej, skorzystaliśmy z wiedzy Stéphane’a Maiore, głównego projektanta wnętrz w Renault i Marca Pinela, głównego projektanta zaawansowanych doświadczeń.

Zapnij pasy i witaj na pokładzie.

Czy warto zmienić hamulce w samochodzie na większe?

Od joysticka po OpenR

Zintegrowane z deską rozdzielczą większości nowoczesnych pojazdów, ekrany GPS i multimedialne, zaczęły zastępować radia samochodowe na początku XXI wieku. Obsługiwano je wówczas „ręcznie”, za pomocą pokrętła lub joysticka. Następnie, dla lepszej ergonomii i na tyle, na ile pozwolił postęp technologiczny, ekrany te stały się wrażliwe na dotyk.

W 2013 roku na rynek trafiły Clio IV i ZOE, pierwsze dwa modele Renault wyposażone w centralny ekran dotykowy. W tamtym czasie ich 7-calowe ekrany umożliwiały kierowcom sterowanie systemem multimedialnym R-Link oraz centralny dostęp do ustawień samochodu, radia i nawigacji za pomocą palców.

Przed całkowitym przejściem na ekrany dotykowe, w tym samym roku udoskonalono joystick, który wcześniej służył do sterowania centralnymi ekranami bez ekranu dotykowego, dodając wielokierunkową oś, aby ułatwić nawigację w interfejsie multimedialnym R-Link. Ta nowa funkcja była oferowana w modelach Scenic XMOD i Megane, natomiast w Espace IV opracowano podpórkę pod rękę, aby ułatwić korzystanie z joysticka, a tym samym z ekranu.

Europejska przygoda – Paryż i Benelux

Multimedia Renault – nowe możliwości

Podobnie jak smartfony, ekrany dotykowe w pojazdach z biegiem lat stają się coraz bardziej responsywne, tym bardziej, że procesory i systemy multimedialne obsługujące pamięć stają się coraz potężniejsze. Ekosystem obsługujący ekrany również uległ postępowi, oferując zaawansowane funkcje, takie jak łączność ze smartfonami, sterowanie głosowe i kompatybilność z wirtualnymi asystentami. Mnożyły się także aplikacje wbudowane, co zapewnia wzbogacone i coraz bardziej spersonalizowane doświadczenia.

Rok 2014 oznacza poważną zmianę, odbiegającą od ówczesnych standardów motoryzacyjnych: piąta generacja Renault Espace jest wyposażona w pionowy, a nie poziomy, ekran dotykowy o przekątnej 8,7 cala, ponownie po to, aby zapewnić użytkownikom wrażenia podobne do korzystania ze smartfona. Dzięki Jeśli chodzi o łączność, ekran ten zapewnia dostęp do prognoz pogody, informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i wyszukiwania lokalnego.

Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi

Inspiracja iPadem

Stéphane Maiore zabiera nas z powrotem do pierwszych testów: „W 2010 roku przykleiliśmy iPada do deski rozdzielczej, aby zobaczyć, co potrafi format pionowy. Jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek ekrany w tym formacie o takiej orientacji”.

Marc Pinel dodaje: „Pomysł polegał na pokazaniu szybkości interakcji i zalet pionowego ekranu do przeglądania mapy”.

To pionowe ustawienie multimedialnego ekranu dotykowego szybko rozprzestrzenia się w całej gamie: wszystkie Megane IV (2016), Koleos II (2017), Clio V (2019) i Captur II (2019) są w to wyposażone.

Oczywiście w tym samym czasie projektanci myśleli już o kolejnym ruchu, mając świadomość, że tego rodzaju przełom nie będzie trwały. Dwa nieuniknione trendy tamtych czasów to pojawienie się drugiego ekranu na desce rozdzielczej, zwróconego w stronę kierowcy, oraz zapotrzebowanie na lepszą, bezpieczniejszą ergonomię.

Doprowadziło to do opracowania nowej formy ekranu, integrującej zarówno ekran deski rozdzielczej, jak i wyświetlacz multimedialny: „podwójny ekran wszystko w jednym” w kształcie odwróconej litery L („kształt L”), przetestowany koncepcyjnie takie samochody jak TreZor (2016), SYMBIOZ (2017) i MORPHOZ (2019).

Renault Symbioz – przestrzeń dla każdego

OpenR i zupełnie nowa jakość

W 2022 roku po raz pierwszy zintegruje model produkcyjny, w tym przypadku Megane E-Tech Electric. Jego nazwa: OpenR. Efekt: uderzający!

Ekran dotykowy OpenR składa się z 12-calowego panelu pionowego i 12,3-calowego panelu poziomego, które łącznie zajmują powierzchnię 774 cm2.

Funkcjonalność, estetyka i elegancja to trzy kluczowe słowa przy projektowaniu tego ekranu OpenR: „Dzięki ekranowi OpenR chcieliśmy scentralizować pojedynczy system w jednym obiekcie. Z dedykowanym ekranem do jazdy i dedykowanym ekranem multimedialnym”. wyjaśnia Marc Pinel. Jego inspiracja dała początek prawdziwej symbiozie pomiędzy systemem cyfrowym a konfiguracją ekranu, gdzie „wszystko jest na swoim miejscu”. Poza tym, co praktyczne, jego projekt wykracza poza prosty „przedmiot użytkowy”, stając się prawdziwym wyrazem emocji. Za każdym razem, gdy otwierają się drzwi, wzrok przyciąga ten ekran: ciągłe przypomnienie o sojuszu technologii i estetyki, który definiuje erę Renaulution.

Owocem tej filozofii jest system operacyjny OpenR Link. Upraszczając menu i nawigację na ekranie, zmniejsza liczbę operacji, oferując natychmiastowy dostęp do niezbędnych funkcji. Znaczący postęp w ergonomii motoryzacji, uwalniający użytkownika od zbędnych ograniczeń.

Dacia Bigster – cena, dostępność i najświeższe informacje

Ciągle doskonalone rozwiązania

Prawdziwa rewolucja w nowym kształcie ekranu OpenR polega na zrozumieniu i uwzględnieniu nawyków i potrzeb użytkowników. W tym ciągłym dążeniu do ulepszeń i innowacji przyjęto w tym projekcie praktyczne podejście: zmobilizowano panele klientów, aby szybko i regularnie testować prototypy.

W fazie rozwoju Megane E-Tech Electric i ekranu OpenR w warsztacie wyprodukowano statyczną makietę kokpitu w celu przetestowania z prawdziwymi użytkownikami.” wyjaśnia Marc Pinel.

Takie podejście umożliwiło zebranie cennych informacji, dzięki czemu można odpowiednio dostosować zmiany w ramach procesu ciągłego doskonalenia. Marc Pinel ujawnia, że ​​w obliczu dylematu między systemem samochodowym a ulubionymi aplikacjami mobilnymi wielu klientów testujących panel nadal wolało wygodę smartfona przypiętego do deski rozdzielczej. W przypadku OpenR rozwiązanie było oczywiste: zintegrować te znane aplikacje z ekosystemem samochodu, oferując wrażenia z jazdy bliżej naszych smartfonów, a przede wszystkim pewność. Aby zrozumieć te potrzeby, musimy zanurzyć się w cyfrowym świecie, w którym trendy ewoluują z zawrotną szybkością, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do cyklu odnowy motoryzacji.

Pomiędzy Clio IV i V było sześć generacji iPhone’a!” przypomina Stéphane Maiore, aby pomóc nam zrozumieć tę lukę.

Renault Rafale E-Tech 4X4 z nowym silnikiem plug-in o mocy 300km!

Co dalej z OpenR?

Odwrócony do góry nogami podwójny ekran OpenR w kształcie litery L, będący dziś symbolem innowacji, niekoniecznie jest dostosowany do wszystkich potrzeb i pojazdów. W najnowszym elektrycznym Renault 5 E-Tech wyświetlacz pokładowy o przekątnej 10,1 cala i ekran multimedialny o przekątnej 10 cali są umieszczone poziomo. Dlaczego? Aby zachować spójność z wystrojem wnętrza, w którym znajduje się całkowicie pozioma deska rozdzielcza i oczywiście ze względów ergonomicznych.

Ekran może rozpraszać uwagę, dlatego tak ważna jest jego lokalizacja. Dlatego w następnej generacji wyświetlaczy priorytetem będzie bezpieczeństwo, aby zminimalizować dyskomfort podczas widzenia peryferyjnego” – Marka Pinela.

W przyszłości kluczowym wyzwaniem będzie lokalizacja ekranu dotykowego. Wymaga ciągłego dostosowywania formy, ewolucji cyfrowej i doświadczenia użytkownika w sposób optymalny i bezpieczny.

Przyszłość ekranów dotykowych to ciągłe dążenie do innowacji, adaptacji i bezpieczeństwa w służbie coraz bardziej ergonomicznej, płynnej i intuicyjnej jazdy. Krytyczna analiza obecnych koncepcji skłania projektantów do trzeźwego spojrzenia w przyszłość: być może pewnego dnia zasłony staną się konieczne, aby pogodzić dostępność i dyskrecję.

Źródło: Renault

Śledź nas na Facebook’u!