Renault

Renault 5 E-Tech electric – wielki powrót ikony

Renault 5 to samochód, który zyskał status fenomenu dzięki swojej awangardowej, wszechstronnej i ekonomicznej naturze. Przez lata towarzyszył milionom rodzin, stając się odpowiedzią na wyzwania tamtych czasów, takie jak kryzys paliwowy. Teraz, w erze elektromobilności, Renault 5 E-Tech electric kontynuuje tę tradycję, oferując śmiałą odpowiedź na współczesne wyzwania społeczne i środowiskowe. Nowoczesny design, przyjemność z jazdy i prosta obsługa dzięki napędowi elektrycznemu i innowacyjnym funkcjom cyfrowym to tylko kilka zalet następcy kultowego modelu. Renault 5 E-Tech posiada wszystkie cechy, aby stać się liderem w segmencie miejskich samochodów w erze transformacji energetycznej.

Nowa generacja elektromobilności

Samochód nowej generacji, Renault 5 E-Tech 100% electric, to owoc ambitnego planu Renaulution, który przynosi odrodzenie i odnowę przemysłową dla Grupy Renault, a także prowadzi kultową markę w kierunku napędów elektrycznych. Ten seryjny model, wyjątkowy w swoim podejściu, zachowuje urok konceptu, pomimo że jego rozwój zajął zaledwie trzy lata. Stanowi to wyjątkowo krótki czas w porównaniu z przeciętnym, czteroletnim okresem pracy nad nowym modelem. Renault 5 E-Tech 100% electric reprezentuje esencję elektrycznej i cyfrowej technologii, będąc jednocześnie produktem w pełni produkowanym we Francji, zachowując konkurencyjność cenową.

Realizacja takiego projektu w segmencie przystępnych małych samochodów miejskich wymagała wykorzystania całego know-how Grupy Renault. W tym specjalistycznych zasobów Renault, Ampere – jednostki należącej do Grupy Renault, specjalizującej się w samochodach elektrycznych i oprogramowaniu, oraz Mobilize.

Niektóre rzeczy są po prostu magiczne. Nie trzeba spierać się tygodniami, wszyscy są zawsze zgodni co do tego, co trzeba zrobić. I to robią. Zero inercji. Kiedy cały zespół przywraca do życia samochód, z którym wiąże się tyle wspomnień, każdy wkłada w to serce. To dobry znak na przyszłość, bo klienci wyczuwają tę pasję w samochodzie.
Luca de Meo, CEO Grupy Renault

Następca kultowej „piątki”

Renault 5, gdy zadebiutował w 1972 roku, natychmiast wykreował swoją markę za pomocą nowoczesnego i bezkompromisowego designu. Wyróżniał się plastikowymi zderzakami, sześcioma jaskrawymi kolorami nadwozia i charakterystycznymi światłami. Osiągnął to, trafnie odpowiadając na potrzeby zmieniającego się społeczeństwa, co sprawiło, że szybko stał się ulubieńcem Francuzów. Zwłaszcza wśród kobiet i młodzieży. Jak więc przywrócić do życia tę kultową ikonę, by była równie atrakcyjna dla tych, którzy pamiętają oryginalny model, jak i dla nowych pokoleń, które mają inne oczekiwania i żyją w erze elektrycznej i cyfrowej transformacji? To pytanie stawiali sobie projektanci Renault 5 E-Tech 100% electric, od pierwszych koncepcji po wprowadzenie na rynek.

Projekt ten stanowił doskonałe pole doświadczalne dla projektantów, którzy z pasją sięgnęli po koncepcję Renaulution. Odwołując się do kolorów pop-artu, reflektorów o wyrazistym charakterze, czy charakterystycznych elementów, jak pionowe tylne światła czy kolorowa uszczelka dachowa, nowa „piątka” przywraca wspomnienia starszego modelu. Jednocześnie wtapia się w estetykę XXI wieku i mobilności elektrycznej. Nowoczesne wymagania technologiczne nie przesłoniły jednak oryginalnej tożsamości samochodu. Grill został zastąpiony wskaźnikiem naładowania, który w kształcie kultowej „piątki” potwierdza związki między kierowcą a maszyną. Dodatkowo, sekwencja powitalna reflektorów LED przypomina mrugnięcie oka, co humanizuje interfejs pojazdu. Elementy aerodynamiczne, jak wyprofilowany klosz nad tyl­nymi światłami, nie tylko zapewniają optymalną wydajność energetyczną, lecz także harmonijnie łączą się z designem, pozostając niemal niewidoczne dla oka.

Wykorzystaliśmy elementy, które funkcjonują w naszej pamięci zbiorowej, interpretując je w bardzo nowoczesny sposób, aby stworzyć Renault 5, które jest samochodem przyszłości. Nie chcieliśmy Renault 5 E-Tech 100% electric w wydaniu nostalgicznym lub vintage. Chcieliśmy odwołać się do emocji i stworzyć tryskający energią i dobrym humorem samochód w stylu pop.
Gilles Vidal, dyrektor designu Renault i Ampere

Integracja z kierowcą

Wrażenia związane z wyglądem zewnętrznym samochodu często intensyfikują się w momencie, gdy wkroczy się do jego wnętrza. Renault 5 E-Tech 100% electric dba o każdy detal, począwszy od powitalnej sekwencji dla kierowcy. Wnętrze tego pojazdu urzeka szerokim, 10,1-calowym ekranem dotykowym z płynnym interfejsem, który zapewnia wyjątkowe doznania multimedialne. Jednak to nie wszystko – grafika i dźwięk tej sekwencji powitalnej zostały stworzone we współpracy z renomowanym instytutem badawczym IRCAM oraz z udziałem Jean-Michela Jarre’a. Ten wybitny kompozytor i pionier muzyki elektronicznej zaprojektował również dźwięki otoczenia wnętrza, a także system VSP (Vehicle Sound for Pedestrians), który emituje ostrzegawczy dźwięk dla pieszych, gdy samochód porusza się z prędkością poniżej 30 km/h.

Nowoczesna platrofra Renault 5 E-tech

Renault 5 E-Tech 100% electric wkracza na rynek jako pionier w wielu aspektach. Został zaprojektowany na zupełnie nowej platformie AmpR Small, stworzonej przez Ampere specjalnie dla samochodów elektrycznych segmentu B. Dzięki temu model ten oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań, które nadają mu wyraźną przewagę nad konkurencją. Wystarczy spojrzeć na płaską podłogę, przestronne wnętrze, czy bagażnik o pojemności 326 litrów. Wszystko to dzięki platformie AmpR Small, która pozwoliła również na oszczędności skali bez obniżania standardów jakościowych.

Jednak to nie wszystko, co sprawia, że Renault 5 E-Tech 100% electric wyróżnia się na tle innych elektrycznych samochodów. Jest to również pierwszy model wyposażony w dwukierunkową ładowarkę AC kompatybilną z technologią V2L (vehicle to load) i V2G (vehicle-to-grid), co sprawia, że może on pełnić aktywną rolę w ekosystemie energetycznym, przyczyniając się do oszczędności użytkowników oraz zapewniając niższe rachunki za prąd.

Pod maską również kryje się rewolucja. Silnik elektryczny Renault 5 E-Tech 100% electric, oparty na technologii bez stałych magnesów i metali ziem rzadkich, nie tylko jest bardziej kompaktowy od swoich poprzedników, ale także przyjazny dla środowiska. Zaprojektowany w oparciu o doświadczenie z poprzednich wersji, oferuje trzy poziomy mocy – 110, 90 lub 70 kW.

Zwrotny maluch z zasięgiem 400km

Renault 5 E-Tech 100% electric to wszechstronny samochód, który doskonale sprawdza się zarówno w mieście, jak i poza jego granicami. Dzięki zastosowaniu ładowarki AC 11 kW, DC 80 lub 100 kW oraz akumulatora o pojemności 52 kWh, może pokonać nawet do 400 km według cyklu WLTP. Co więcej, stanowi rzadkość w segmencie miejskich samochodów elektrycznych, umożliwiając nawet holowanie przyczepy o masie do 500 kg. Jego wyjątkowa zwrotność wynika z zoptymalizowanego przedniego zawieszenia oraz małego promienia skrętu. Wielowahaczowe zawieszenie tylne, zaczerpnięte z wyższych segmentów, gwarantuje doskonałe prowadzenie i wyjątkową dynamikę, co przekłada się na niezrównany komfort jazdy. Wszystkie te rozwiązania mają zapewnić użytkownikom najwyższy poziom przyjemności z jazdy.

Zobacz wydarzenia społeczności Renault i Dacia

Renault 5 E-tech to nie pierwsze elektryczne Renault 5!

Renault 5 zawsze stanowiło symbol postępu. Już od pierwszych dni swojej obecności na rynku, samochód ten wyprzedzał swoją epokę. Był pionierem w wielu dziedzinach, stając się pierwszym pojazdem, który zużywał mniej niż symboliczne 5 litrów paliwa na 100 km przy prędkości 90 km/h. Co więcej, już w 1974 roku dostępna była jego wersja elektryczna, osiągająca zasięg 110 km – co stanowiło prawdziwe osiągnięcie w tamtych czasach. Renault 5 był również prekursorem ekoprojektowania, wykorzystując klejone włókna naturalne do budowy dachu. Nie tylko poprawiało to izolację akustyczną, ale także przyczyniało się do zwiększenia przestrzeni, poprawy designu i obniżenia zużycia paliwa.

Jego wizjonerski charakter przejawiał się również w podejściu do gospodarki w obiegu zamkniętym. Zostało to podkreślone w 1986 roku, gdy postawiono przed nim ambitne wyzwanie związane z programem odnawiania używanych modeli Renault 5. To właśnie dzięki takim innowacjom, Renault 5 pozostawało liderem i inspiracją dla całej branży motoryzacyjnej. Planowane wprowadzenie do sprzedaży w Polsce to luty 2025 roku.

Renault 5 to samochód o unikatowym DNA. To tryskające radością życia auto, które budzi sympatię. To samochód zarazem popularny i awangardowy, który stanowi nową odpowiedź na wyzwania obecnych czasów. Tak było w 1972 roku. I tak będzie ponownie w 2024 roku. Nowe Renault 5 E-Tech electric to auto o pociągającej stylistyce, z nowymi technologiami i elektrycznym napędem, wykorzystujące jedyną taką platformę podłogową w Europie: AmpR Small. To również wynik zaangażowania w odpowiedzialną i zrównoważoną produkcję. Nasi pracownicy włożyli wiele serca, perfekcji i pracy, aby stworzyć Renault 5 E-tech 100% electric. I ta pasja jest zaraźliwa. Renault 5 ma jeden, jedyny cel – zdobyć serca klientów. To samochód, który pozostawi po sobie ślad w historii marki.
Fabrice Cambolive, dyrektor generalny marki Renault

Śledź nas na Facebook’u!

Żródło: Renault