Renault

Renault R5 Turbo 3E – stworzony do driftu

Renault R5 Turbo 3E to bardzo ciekawa wariacja nowego modelu „piątki”. To świeża interpretacja pojazdu driftowego inspirowanego grami video oraz hołd dla legendarnych wersji sportowych: Renault 5 Turbo i Turbo 2. Został on zatem nazwany R5 TURBO 3E, gdzie „3” oznacza kontynuację Turbo 2, a „E” oznacza elektryczność.

„R5 TURBO 3E łączy ultranowoczesny design z zamierzonym entuzjazmem oraz nawiązania do świata wyścigów samochodowych i gier wideo. Ta kombinacja przenosi samochód wystawowy w erę nowoczesności i technologii, stanowiąc granicę między światem rzeczywistym a wirtualnym. Ten czysto elektryczny „drifter” pokazuje, że samochody elektryczne mogą być również zabawne i zapewniać niesamowite osiągi!”
Gilles Vidal, Dyrektor Projektowania Renault.

Zobacz wydarzenia społeczności Renault i Dacia

Renault R5 Turbo 3E – stworzony do driftu

R5 TURBO 3E jest zaprojektowany pod kątem wydajności i torów, to czysty „drifter”, całkowicie elektryczny, z napędem na tylną oś. Podobnie jak jego ikoniczny poprzednik, jest to ścisłe dwuosobowe auto. Jednak teraz w tylnej części znajduje się układ napędowy – dwa silniki elektryczne. Każdy poruszający jedno z kół, z bateriami z kolei umiejscowionymi na środku pod podłogą.

„Piątka” w wersji driftowej została zbudowany na ramie rurowej. Chroniona jest płaską podstawą i osłonięta przez klatki bezpieczeństwa zatwierdzone przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA). Silnik ma 280 kW (380 KM) całkowitej mocy i 700 Nm momentu obrotowego dostępnego natychmiast.

Sportowy charakter R5 Turbo we krwi

Ta nowej generacji „piątka” potrafi przyspieszyć do 100km/h w 3,5 sekundy (3,9 sekundy w trybie Drift) i osiągnąć prędkość maksymalną 200 km/h. Jego bateria o pojemności 42 kWh ma wystarczającą ilość energii na kilka okrążeń lub szaloną gymkhanę. W tych sytuacjach przydaje się kąt skrętu koła wynoszący ponad 50 stopni, dzięki czemu łatwiej unikać przeszkód.

Aby ułatwić rejestrację wykonanych wydajności, 3E jest wyposażony w około 10 uchwytów do montażu kamer wewnątrz i na zewnątrz. Są umieszczone na przykład w szczelinach na reflektory i lusterka zewnętrzne, które doskonale nadają się do uzyskania najlepszych ujęć jego zdolności do driftu.

Śledź nas na Facebook’u!

Klimat gier video

Wnętrze samochodu wystawowego R5 TURBO 3E to połączenie współczesnego i radosnego charakteru cech charakterystycznych dla motosportu i gier wideo. No i oczywiście ikon: Renault 5 i Renault 5 Turbo 2 z ich epoki.

Karbonowe fotele wyścigowe, pasy bezpieczeństwa i kierownica są efektem współpracy z Sabelt1. Imponująca, pionowa dźwignia hamulca ręcznego – nieodłączny element samochodów do driftingu – pośrodku konsoli centralnej, jest wyraźnie w kolorze „pop” żółtym. Ten sam żółty splata się z różowym, dodając blasku szaremu i czarnemu szkockiemu wzorowi – nawiązanie do lat 80. – na fotelach i desce rozdzielczej. Wzór ten z kolei tworzy efekt wizualny oparty na logo Renault. Na kierownicy znajduje się również logo – tym razem świecące. Wszystkie te kolorowe detale kontrastują również z czarną korkową podłogą i wyściółką Alcantara na górze deski rozdzielczej i panelach drzwiowych.

Z przymrużeniem oka

Dla nadaniu współczesnych cech Renault 5 Turbo 2, 10 analogowych wskaźników skierowanych do kierowcy zostało zastąpionych przez 10 cyfrowych ekranów na desce rozdzielczej R5 TURBO 3E. Działają one jak widżety, przypominają pikselową sztukę i wydają się wyjęte prosto z retro gamingowego uniwersum. Na przykład, aby uruchomić samochód, musisz nacisnąć przycisk „Free play” na konsoli centralnej. W podobnym duchu różne tryby jazdy zostały przemianowane na „Turbo” (do driftingu), „Track invader” (do zabawy), „Donut” (do 360-stopniowych obrotów) i tak dalej.

Ostatnim akcentem pokazującym, że R5 TURBO 3E nie traktuje siebie zbyt poważnie, jest pluszowy miś o imieniu Drifty. Jest on tam, aby relaksować i pocieszać pasażerów przytłoczonych mięśniami samochodu wystawowego.

R5 TURBO 3E jest kolejnym przykładem „elektrycznego odrodzenia” flagowców marki, obok m.in. Renault 5 E-tech electric. Renault elektryfikuje swoją historię, aby lepiej przygotować się na całkowicie elektryczną przyszłość w Europie do 2030 roku. Samochód został zaprezentowany jako ciekawostka podczas konkursu Chantilly Arts & Elegance.

Źródło: Renault