Renault

Renault Rafale E-Tech 4X4 z nowym silnikiem plug-in o mocy 300km!

Renault przedstawił nową wersję swojego sportowego modelu Rafale: Renault Rafale E-Tech 4×4 300 KM. Model ten łączy hybrydowy napęd z zaawansowaną technologią, oferując solidne osiągi. Rafale E-Tech 4×4 300 KM wyposażono w dodatkowy silnik elektryczny zamontowany na tylnej osi, co zapewnia stały napęd na cztery koła. Dodatkowo rozwiązanie poprawia właściwości trakcyjne oraz przyczepność w różnych warunkach drogowych. Nowy hybrydowy napęd, oparty na zespole napędowym E-Tech full hybrid 200 KM, został rozszerzony o akumulator trakcyjny o pojemności 22 kWh, co pozwala na zasięg około 100 km w trybie elektrycznym.

Technologia Renault Rafale E-Tech 4X4, integrująca silnik spalinowy, trzy silniki elektryczne i akumulator trakcyjny, generuje moc 300 KM. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym WLTP wynosi 0,7 l/100 km, a po wyczerpaniu akumulatora – 5,8 l/100 km. Aktualnie trwa jeszcze proces homologacji WLTP dla tego modelu.

Sąsiady zapraszają na X Ogólnopolski Zlot Dacii

300 koni w Renault Rafale E-Tech 4×4

Pod maską Renault Rafale E-Tech 4×4 300 KM znajduje się 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,2 litra. Jest wyposażony w nową turbosprężarkę, która zwiększa jego moc do 110 kW (150 KM). To znaczna poprawa w porównaniu z wersją E-Tech full hybrid 200 KM. Ta która rozwija moc 96 kW (130 KM) i moment obrotowy 205 Nm. W nowej wersji moment obrotowy wynosi 230 Nm. Silnik ten współpracuje z wielotrybową skrzynią ze sprzęgłem kłowym.

Silnik spalinowy wspomagają trzy silniki elektryczne, tworząc układ o łącznej mocy 300 KM:

 • Główny silnik elektryczny napędzający przednią oś ma moc 50 kW (70 KM) i moment obrotowy 205 Nm.
 • Drugi główny silnik elektryczny, zapewniający stały napęd tylnej osi, ma moc 100 kW (136 KM) i moment obrotowy 195 Nm.
 • Dodatkowy silnik elektryczny, tzw. rozrusznik wysokonapięciowy (HSG – High-voltage Starter Generator), ma moc 25 kW (34 KM) i moment obrotowy 50 Nm.

Podczas dynamicznej jazdy, współpraca silników w różnych konfiguracjach umożliwia osiąganie imponujących wyników:

 • Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,4 sekundy (w porównaniu z 8,9 sekundy w wersji E-Tech hybrid 200 KM).
 • Przyspieszenie od 80 do 120 km/h w 4,0 sekundy (w porównaniu z 5,6 sekundy w wersji E-Tech hybrid 200 KM).
 • Przejazd 1000 metrów ze startu zatrzymanego w 26,9 sekundy.

Dwa główne silniki elektryczne są zasilane z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 22 kWh/400 V, co pozwala na jazdę w trybie wyłącznie elektrycznym. Pomocniczy silnik elektryczny HSG odpowiada za uruchamianie silnika spalinowego, zmianę biegów w skrzyni automatycznej oraz doładowywanie akumulatora.

Nowy Renault Captur

Atelier Alpine – czerpanie z najlepszych wzorców

Renault Rafale E-Tech 4×4 300 KM będzie dostępny w wersji wyposażenia Atelier Alpine, która podkreśla zaawansowany sportowy know-how zespołu Alpine Cars. Współpraca inżynierów Renault i Alpine zaowocowała modelem, który oferuje wrażenia typowe dla jazdy Alpine, przeniesione na platformę Renault Rafale.

Zespół kilkunastu inżynierów Alpine Cars opracował specjalne zawieszenie Atelier Alpine, które obejmuje:

 • Dedykowane podzespoły, takie jak amortyzatory, sprężyny, przedni i tylny stabilizator poprzeczny oraz koła 21″.
 • Ustawienia aktywnego predykcyjnego zawieszenia, sterowanego automatycznie i wyposażonego w kamerę.
 • Specjalne tryby działania systemu kontroli dynamicznej jazdy.
 • Kalibrację modułów elektronicznych sterujących układem hamulcowym, hamowaniem rekuperacyjnym, kontrolą stabilności, kontrolą toru jazdy oraz siłą wspomagania układu kierowniczego.
 • Integrację napędu z zawieszeniem oraz sportowymi oponami Continental.

Wersja Atelier Alpine wyróżnia się stylistycznie satynowym kolorem nadwozia „niebieski sommet satin”, czarnym spojlerem oraz dedykowanymi felgami aluminiowymi „Chicane” o średnicy 21 cali. Wnętrze wersji Esprit Alpine i Atelier Alpine charakteryzuje się wykładziną podłogową w kultowym niebieskim kolorze Alpine.

Nowością w Rafale E-Tech 4×4 300 KM Atelier Alpine jest inteligentne, automatycznie sterowane zawieszenie, współpracujące z kamerą umieszczoną w górnej części przedniej szyby. System, nazwany aktywnym predykcyjnym zawieszeniem, dostosowuje amortyzację do przeszkód zidentyfikowanych przez kamerę, takich jak progi zwalniające czy uszkodzona nawierzchnia drogi, uwzględniając prędkość pojazdu i działania kierowcy.

Europejska przygoda – Paryż i Benelux

Renault Rafale E-Tech 4×4 300 KM – ekonomia i dynamika

Renault Rafale E-Tech 4×4 300 KM wyposażono w akumulator trakcyjny o pojemności 22 kWh i napięciu 400 V. Pełne naładowanie akumulatora umożliwia pokonanie do 100 km w trybie w 100% elektrycznym (w cyklu WLTP*).

W trybach Comfort i Eco, samochód domyślnie korzysta z napędu elektrycznego, który jest utrzymywany w zależności od stylu jazdy kierowcy. Można również wybrać tryb „Electric” za pomocą przycisku EV MODE na środkowym podłokietniku, umożliwiając jazdę elektryczną przy zapotrzebowaniu na moc do 160 KM i maksymalnej prędkości 135 km/h.

Przycisk EV MODE oferuje trzy tryby jazdy:

 • Hybrid (domyślnie aktywowany)
 • Electric, wymuszający jazdę w trybie w 100% elektrycznym
 • E-save, wykorzystujący silnik spalinowy do naładowania akumulatora do 25%, przygotowując samochód do wjazdu do stref czystego transportu.

Rafale E-Tech 4×4 300 KM w codziennym użytkowaniu działa jak samochód w pełni elektryczny, oferując bezgłośną pracę i dynamiczne przyspieszenia. System hamowania z odzyskiwaniem energii, z regulacją siły hamowania za pomocą łopatek pod kierownicą, dodatkowo zwiększa przyjemność z prowadzenia.

Renault Rafale E-Tech 4×4 300 KM oferuje imponujące zasięgi dzięki zoptymalizowanemu zarządzaniu zużyciem energii:

 • Do 100 km w trybie w 100% elektrycznym (w cyklu WLTP*).
 • Skumulowany zasięg do 1000 km przy pełnym baku (55 litrów) i w pełni naładowanym akumulatorze trakcyjnym (w cyklu WLTP*).

Średnie zużycie paliwa wynosi 0,7 l/100 km (15 g CO2/km) przy naładowanym akumulatorze oraz 5,8 l/100 km (132 g CO2/km) przy akumulatorze rozładowanym. Czyni to Renault Rafale E-Tech 4×4 jednym z najbardziej efektywnych energetycznie SUV-ów w swoim segmencie.

Śledź nas na YouTube!

Cena i wersje Renault Rafale E-Tech Full-Hybrid

Renault Rafale E-Tech 200 jest dostępny w programie Renault Business Plan Light, z miesięcznymi ratami rozpoczynającymi się od 1799 zł netto.

Ceny bazowe wersji E-Tech full hybrid 200 są następujące:

 • Techno: 192 900 zł
 • Techno z 4Control advanced: 199 900 zł
 • Esprit Alpine: 210 900 zł

Ceny bazowe wersji E-Tech full hybrid 300 nie zostały jeszcze zaprezentowane.

Źródło: Renault