Motamy z DORTP

Dacia Duster – tuning hamulców – montaż tarcz hamulcowych z Renault

Dacia Duster tuning hamulców. Duster nie może się pochwalić zbyt dobrym systemem hamowania. Zwłaszcza egzemplarze z zastosowanymi tarczami 269mm mają tendencję do szybkiego przegrzewania się. Rozwiązaniem jest zmiana tarcz na większe, przy okazji montując tarcze nawiercane lub frezowane. Zastosować można z powodzeniem nawet system tarcz 330mm stosowany w Reanult Scenic lub Laguna. W filmie prezentujemy montaż tarcz 296mm – największe jakie mieszczą się w 16-calowej feldze.

Dacia Duster tuning hamulców.

Zobacz też inne filmy w dziale Motamy z DORTP.
Wykaz użytych części [parts used]:

Zwrotnica (czytaj niżej):
8200881824
8200881829

Zacisk:
410110001R
410110354R

Jarzmo:
????? (zakupione w komplecie z zaciskami po regeneracji, numer uzupełnimy później)

Tarcza:
402060002R (użyty zamiennik Rotinger 4505-GL T3)

Klocki:
410600011R

Zobacz więcej naszych filmów z serii Motamy z DORTP oraz daj suba na naszym kanale YouTube

Wymiana jest prosta, wystarczy podstawowa wiedza z mechaniki. Pamiętaj jednak, że to są hamulce i jeśli nie czujesz się na siłach – zleć modyfikację komuś z odpowiednią wiedzą.

Modyfikację z powodzeniem można przeprowadzić w 1-szej i 2-giej generacji Dacii Duster.

Jeśli posiadasz tarcze 269mm wówczas konieczna jest wymiana całej zwrotnicy. Jesli posiadasz tarcze 280mm – wystarczy wymiana zacisków i jarzma.

Pamiętaj o poprawnym doborze części. W innych modelach Renault również możemy spotkać zestawy 269 i 280mm. Z powodzenim można też zaadaptować tarcze 330mm. Należy jednak pamiętać, że nie zmieszczą się one do felg 16 cali.

Dacia Duster – dobór części do hamulców, jak sprawdzić jaki rozmiar tarcz wybrać?


Zasadniczo w wersjach Dustera 1 generacji z silnikami turbo i wszystkich wersjach 2 generacji stosowano tarcze 280mm. Tarcze 269mm spotkamy zatem głównie w silnikach 1.6 pierwszej generacji Dustera. Jak jednak powszechnie wiadomo, grupa Renault potrafi zaskoczyć tym, że niektóre części nie pasują nawet dobrane po numerze VIN. Jak zatem zweryfikowć jaki rozmiar hamulców mamy w naszej Dacii? Wystaczy spojrzeć na zaciski:


Jak dobrać tarcze i klocki Dacia Duster

Po lewej stronie, z jarzmem pod zaciskiem – wersja 269mm, po stronie prawej, ze sprężynką pod zaciskiem – szczęki z wersji 280mm.
Oczywiście rozmiarem i sposobem montażu różnią się też zastosowane klocki hamulcowe.

radzej klocków hamulcowych dacia duster

Analogicznie po lewej stronie klocek do tarczy 269mm, umieszczany w prowadnicy jarzma Dacii Duster. Po prawej stronie klocek opierany na jarzmie przy tarczach 280mm.

Jesli macie jakieś pytania – zapraszamy na naszą grupę na Facebook-u.


Jak zamontować większe hamulce w Dacia Duster, jak poprawić hamowanie, wymiana hamulców w Dacia Duster na większe z Renault Laguna III. Tuning hamulców Dacia Duster.
How to install larger brakes on Dacia Duster, how to improve braking, replacement of Dacia Duster brakes with larger ones from Renault Laguna III.
Как установить тормоза большего размера на Dacia Duster, как улучшить торможение, замена тормозов Dacia Duster на более крупные от Renault Laguna III.
Ako namontovať väčšie brzdy na Dacia Duster, ako vylepšiť brzdenie, výmena bŕzd Dacia Duster za väčšie z Renault Laguna III.
Dacia Duster’a daha büyük frenler nasıl takılır, frenleme nasıl geliştirilir, Dacia Duster frenlerinin Renault Laguna III’ten daha büyük olanlarla değiştirilmesi.
Cómo instalar frenos más grandes en Dacia Duster, cómo mejorar el frenado, reemplazo de frenos Dacia Duster por frenos más grandes de Renault Laguna III.
Cum se instalează frâne mai mari pe Dacia Duster, cum se îmbunătățește frânarea, înlocuirea frânelor Dacia Duster cu unele mai mari de la Renault Laguna III.