Motamy z DORTP

Dacia Duster – Jaki olej do skrzyni biegów, rozdzielacza i mostu – wymiana

Wymiana oleju skrzyni biegów, rozdzielacza i tylnego mechanizu różnicowego Dacia Duster 4WD. Zostaw pod filmem łapkę w górę, subskrybuj nasz kanał, a jeśli masz pytania – zapraszamy na naszą grupę na FB: Duster Off-Road Team Poland. Jaki olej do skrzyni biegów, rozdzielacza i mostu – wymiana. Zobacz film jak wymienić olej w moście i rozdzielaczu. Czytaj więcej pod filmem!

Zobacz więcej filmów w naszym dziale Motamy z DORTP oraz daj suba na nasyzm kanale YouTube

Jaki olej lać do skrzyni biegów, rozdzielacza („reduktora”) i tylnego dyferencjału („mostu”) Dacia Duster? Wymiana oleju w skrzyni i rozdzielaczu Duster.

Zobacz: wymiana półosi i oleju w skrzyni biegów Dacia Duster

UWAGA! Różne źródła (nawet w ASO można spotkać rozbieżności) podają różne informacje odnośnie oleju do rozdzielacza/reduktora Dacia Duster. Stosując 75W80 czy 75W90, niezależnie czy NFP, NFJ czy ich nastepcę NFX, nie zrobimy przekładni kątowej krzywdy. Dużo ważniejszą kwestią jest regularna wymiana oleju!


Skrzynia biegów ELF 75W-80 ok. 2,0-2,2 litra
Skrzynka rozdzielcza („reduktor”) ELF 75W-80
ELF 75W-90
ok. 0,5-0,6 litra
Tylny dyferencjał (tylny „most”) ELF 75W-90 ok. 0,4-0,5 litra
Jaki olej lać do skrzyni biegów, rozdzielacza („reduktora”) i tylnego dyferencjału („mostu”) Dacia Duster?
Wymiana oleju w skrzyni biegów, rozdzielaczu i dyferencjale Dacia Duster

Ile potrafi Dacia Duster w terenie? Duster idealny do off-roadu?
Zobacz relacje z naszych wyjazdów!


Jaki olej lać do skrzyni biegów Dacia/Renault Duster? W ASO można uzyskać różne informacje, część podaje że powinno się stosować NFP, część NFJ. NFX jest następcą NFP i NFJ, z powodzeniem oczywiście zastepuje oba oleje. Można z powodzeniem stosować oba rodzaje. Jeśli będziemy się po prostu poruszać w podanej powyżej specyfikacji (75W80/90) – nie zrobimy napędom krzywdy.

Co istotne, wybierając oleje innych producentów, możemy stosować zarówno oleje z oznaczeniem GL-5 jak i GL-4.

GL5 ma prawie dwa razy więcej dodatków EP niż GL4. Dodatki EP (Extreme Pressure) służą do zapobiegania mikrospawom na kołnierzach kół zębatych, które mogą osiągnąć temperaturę do 800°C. Problem polega na tym, że dodatki te nie reagują dobrze na żółte metale, takie jak miedź i brąz – tj. pierścienie synchronizujące w skrzynia biegów. W układzie napędowym Dacii Duster możemy stosować zarówno GL5 jak i GL4.

Jak często wymieniać olej w skrzyni biegów, rozdzielaczu („reduktorze”) i tylnym dyferencjale („moście”) Dacia Duster?

Nawet w ASO można się spotkać z opinią, że skrzynia biegów jest bezobsługowa i wymiana oleju nie jest konieczna. Z kolei wymianę oleju w rozdzielaczu i tylnym dyferencjale o ile ASO zaleca, to zwykle podaje 60 000 km.
Jeśli nie użytkujemy naszego Dustera w terenie, naszym zdaniem spokojnie można wymieniać oleje w skrzyni, rozdzielaczu i tylnym dyfrze co 60 000km.
Nasza sugestia to skrócić ten interwał o połowę (30 000km) jeśli użytkujemy Dustera w terenie. Sugerujemy też zaglądać częściej jeśli dużo brodzimy samochodem. Odpowietrzniki są dość nisko i choć prowizorycznie są zabezpieczone przed łapaniem wody – zdarza się, że dostanie się ona do napędu.


Jak wymienić olej w moście i reduktorze Dacia Duster, wymiana oleju rozdzielacza i tylnego mechanizu różnicowego Dacia Duster 4WD.
How to change the oil in the Dacia Duster axle and reducer, change the distributor oil and the Dacia Duster 4WD rear differential.
Как поменять масло в мосту и редукторе Дачия Дастер, поменять масло распределителя и задний дифференциал Дачия Дастер 4WD.
Ako vymeniť olej v náprave a redukcii Dacia Duster, vymeniť distribučný olej a zadný diferenciál Dacia Duster 4WD.
Dacia Duster aks ve redüktöründeki yağ nasıl değiştirilir, distribütör yağı ve Dacia Duster 4WD arka diferansiyel nasıl değiştirilir.
Cómo cambiar el aceite en el eje y reductor del Dacia Duster, cambiar el aceite del distribuidor y el diferencial trasero del Dacia Duster 4WD.
Cum să schimbați uleiul din puntea și reductorul Dacia Duster, schimbați uleiul distribuitorului și diferențialul spate Dacia Duster 4WD.