Premiera Dacia Bigster stała się faktem! W końcu jest – długo wyczekiwany i owiany plotkami Bigster przestaje być tajemnicą. Koniec spekulacji, czas na fakty. Dacia, znana z prostoty i przystępności, wprowadza większego brata Dustera, który ma zaoferować więcej przestrzeni i legendarną solidność, zachowując to, co w Dacii najlepsze – rozsądną cenę. Prześwietlamy długo wyczekiwany model!
Premiera Dacia Bigster to nie tyle krok naprzód, co raczej naturalna ewolucja w rodzinie Dacii. To większy brat Dustera, który będzie współistnieć z nim na rynku. Oba modele mają taką samą szerokość (1,81m), ale Bigster od razu rzuca się w oczy swoim większym rozmiarem – jest aż o 23 cm dłuższy (4,57m) i 5 cm wyższy (1,71m). Te dodatkowe centymetry robią różnicę, zwłaszcza jeśli chodzi o proporcje nadwozia, które wygląda bardziej muskularnie i solidnie.


Dacia Duster – terenowe fakty i mity (z przymrużeniem oka)
Zmiany stylistyczne – premiera Dacia Bigster
Z przodu Bigster prezentuje się bardziej surowo, z masywnym, pionowym grillem, który od razu przyciąga wzrok. To auto ma wyglądać „na większe” – tak, żeby już na pierwszy rzut oka było widać, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko rozbudowaną wersją Dustera. Nawet światła, które w obu modelach mają charakterystyczny kształt litery „Y”, w Bigsterze są rozmieszczone szerzej, podkreślając jego mocniejszy, bardziej buntowniczy charakter.
„W nowym Bigsterze udało nam się odwzorować z dużą wiernością wszystkie zamierzenia wyrażone w Bigsterze Concept. Bigster ucieleśnia w najwyższym stopniu wszystkie wartości marki Dacia, której stał się obecnie flagowym modelem”.
David Durand, dyrektor ds. designu Dacii:
Bigster to nie tylko dłuższy Duster – ma też większy o 4 cm rozstaw osi, co sprawia, że sylwetka jest bardziej zrównoważona i proporcjonalna. Wyższe nadwozie dodaje wrażenia przestronności i solidności. Szczególnie gdy spojrzymy na masywne błotniki, doskonale wpasowują się one w całościowy wygląd agresywnego auta, gotowego na kolejne przygody.


Dacia Duster – blokada mostu – motaż, wszystko o blokadach
W przeciwieństwie do Dustera, Bigster ma w sobie odrobinę luksusu, co czyni go bardziej wyrafinowanym wyborem dla tych, którzy cenią sobie styl. Po raz pierwszy w Dacii oferuje opcję dwukolorowego nadwozia, co pozwala na indywidualizację i wyróżnienie się na drodze. Klienci mogą wybierać spośród kilku kombinacji kolorystycznych, co nadaje autu nowoczesny i elegancki wygląd. Dodatkowo, możliwość zamówienia 19-calowych felg (w topowej wersji Journey) sprawia, że Bigster poza właściwościami terenowymi, może udawać też elegancką bulwarówkę.
Detale i przemyślane rozwiązania
Przód nowego Bigstera stanowi jego wizytówkę. Duży, czarny grill z logo „Dacia link” od razu przyciąga wzrok. Detale z przodu, boku i tyłu samochodu wykończono w czarnym macie z błyszczącym wykończeniem. Poziomo umieszczona, wyprofilowana maska zapewnia odpowiednio dobrą widoczność.


Łożysko – objawy zużycia, awarie, jak przedłużyć żywotność
Nadwozie Dacia Bigster chronią solidne elementy zabezpieczające, które biegną wokół całego auta. Osłony nadkoli, boczne listwy ochronne i zderzaki wykonane z nielakierowanego tworzywa Starkle® pochodzącego z recyklingu są niezwykle odporne na uszkodzenia. Dodatkowo, zarówno osłony podwozia, jak i elementy nadwozia są barwione w masie. Dzięki temu ewentualne rysy i zadrapania pozostają niemal niewidoczne a same elementy są bardziej odporne na przykład na obicia kamieniami.
Premiera Dacia Bigster – pełna elektryfikacja i… hybryda z LPG!
Dacia Bigster oferuje w 100% zelektryfikowane zespoły napędowe. W ofercie znajdziemy nowy zespół napędowy TCe 140, który po raz pierwszy pojawia się w Dacii z takim poziomem mocy. To konstrukcja oparta na sprawdzonym TCe 130 z Dustera, łącząca 3-cylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra z systemem „miękkiej hybrydy” 48 V oraz 6-biegową mechaniczną skrzynią biegów. W fazach ruszania i przyspieszania, system ten wspomaga silnik spalinowy, co przekłada się na 10% oszczędność paliwa (5,6 l/100 km) i niższą emisję CO2 (129 g/km) w porównaniu do standardowych silników. Hamowanie z odzyskiwaniem energii ładowania akumulatora trakcyjnego o pojemności 0,8 kWh odbywa się niemal niezauważalnie dla kierowcy.
Dacia, która bije kolejne rekordy sprzedaży aut z LPG, wprowadza Bigstera ECO-G 140. Ta wersja łączy dwupaliwowe zasilanie (benzyna-LPG) z miękką hybrydą 48 V! Dzięki temu rozwiązaniu silnik 1,2l uzyskuje lepsze osiągi oraz emituje średnio o 10% mniej CO2 w porównaniu do swoich nie-hybrydowych odpowiedników. Zasięg Bigstera w trybie LPG wynosi nawet 1450 kilometrów, a jego zbiorniki (50 litrów benzyny i 49 litrów LPG) zostały zaprojektowane tak, aby maksymalizować przestrzeń ładunkową. Szybkie przełączanie między paliwami odbywa się bezproblemowo, dzięki przełącznikowi na desce rozdzielczej.


Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi
Co istotne, wersja 4×4 Dacii Bigster jest dostępna ze znanym z Dustera silnikiem TCe 130. System 48 V wspomaga silnik podczas ruszania, co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji CO2. Więcej o teście tego napędu znajdziecie w artykule test off-road Dacia Duster III. Niestety, póki co wersja 4×4 Dacii Bigster będzie dostępna tylko w tej wersji silnikowej.
Dacia Bigster – nowy silnik HYBRID 155
Premiera Dacii Bigster przynosi nam też premierę nowego silnika w gamie Renault. Nowy Hybrid 155 (bazujący na Hybrid 140) składa się z 4-cylindrowego silnika benzynowego o mocy 107 KM oraz dwóch silników elektrycznych – jeden z nich ma 50 KM i pełni rolę wysokonapięciowego rozrusznika-alternatora. Zelektryfikowana automatyczna skrzynia biegów z czterema przełożeniami dla silnika spalinowego i dwoma dla elektrycznego działa bez tradycyjnego sprzęgła. Całość wspierana jest akumulatorem o pojemności 1,4 kWh.
Hybrid 155 oferuje aż o 15 KM więcej niż wcześniejszy Hybrid 140. Moment obrotowy wynoszący 170 Nm sprawia, że Bigster z łatwością poradzi sobie z holowaniem większych przyczep – do 1 tony (o 250kg więcej niż Duster). Co więcej, dzięki inteligentnemu zarządzaniu obrotami silnika, nowy napęd jest jeszcze bardziej efektywny. Zużycie paliwa i emisja spalin spadły o 6%, a miejskie przejażdżki mogą odbywać się w trybie elektrycznym przez około 80% czasu jazdy. Ruszanie zawsze odbywa się w 100% elektrycznie.
Outdoor-owo
Modułowe relingi dachowe będą dostępne w standardzie, w wersji Extreme. Rozwiązanie zyskało wielu zwolenników i jest montowane z powodzeniem m.in. w Sandero i Dusterze.
Interesującym dodatkiem jest panoramiczny i otwierany dach, dostępny po raz pierwszy w ofercie Dacii. Dacia Bigster oferuje przeszklenie o długości 120 cm, z możliwością odsunięcia na 35 cm lub uchylania, zapewniając doskonałe doświetlenie wnętrza. Jest montowane w standardzie w wersji Extreme i dostępne jako opcja w wersji Journey.


Czarnogóra i Bośnia, off-road’owa Wielkanoc
W ofercie akcesoriów Dacii InNature znajduje się także praktyczny pakiet Sleep, który zamienia bagażnik w podwójne łóżko o wymiarach 1,90 m na 1,30 m. Można również skorzystać z bagażnika dachowego, który da się łatwo zamontować na modułowych relingach. Jego maksymalne obciążenie wynosi 80 kg. Dodatkowo, opcjonalny namiot idealnie dopasowany do tyłu Bigstera stanowi przestronne miejsce na nocleg w trakcie outdoorowych wypadów.
Off-road Dacia Bigster
Nowa Dacia Bigster TCe 130 4×4 jest wyposażony w układ przeniesienia napędu 4×4 Terrain Control, który (żywcem przeniesiony z Dustera) oferuje pięć trybów jazdy do wyboru. Tryb AUTO automatycznie rozdziela moment obrotowy między przednią a tylną osią, dostosowując się do warunków nawierzchni i prędkości. W trybie ŚNIEG zoptymalizowane są parametry jazdy na śliskich nawierzchniach. Tryb BŁOTO/PIASEK sprawdzi się w luźnych warunkach, a OFF-ROAD zapewnia najlepsze osiągi w terenie, automatycznie dostosowując rozkład momentu obrotowego. Z kolei tryb ECO optymalizuje zużycie paliwa, dostosowując pracę napędu do warunków na drodze.
Bigster Extreme wyposażony jest wyposażony w standardzie w asystenta zjazdu, który ułatwia jazdę po stromiznach. System ten reguluje pracę hamulców, co pozwala na utrzymanie prędkości w zakresie od 0 do 30 km/h. Działa on na wszystkich biegach, w tym na biegu wstecznym, umożliwiając kierowcy skupienie się na prowadzeniu pojazdu, bez potrzeby ingerencji w pedały gazu i hamulca.


Śledź nas na kanale YT DORTP.TV, na Instagramie i Facebook’u!
Wersje wyposażenia Dacia Bigster
Nowy Bigster wpisuje się w strategię Dacii, która skupia się na prostocie i przejrzystości oferty. Model ten jest dostępny w dwóch wersjach (Extreme i Journey) i w trzech poziomach wyposażenia: Essential, Expression (Essential+) i Bigster Extreme (Expression+). Ten ostatni, skierowany do entuzjastów outdoorowych. Oferuje m.in. panoramiczny otwierany dach, modułowe relingi dachowe, automatyczny układ kontroli prędkości przy jeździe w dół oraz gumowe dywaniki. Dodatkowo, model ten wyposażony jest w system „YouClip 3 w 1” w standardzie.
Z kolei Bigster Journey jest dedykowany klientom, dla których ważne są długie podróże i styl. W tej wersji znajdziemy dwukolorowe nadwozie z opcjonalnym czarnym dachem, automatyczną pokrywę bagażnika oraz elektrycznie regulowany fotel kierowcy w standardzie. Obie wersje zapewniają różnorodność, aby zaspokoić różne potrzeby przyszłych klientów Dustera.
Na oficjalny cennik polskiego dystrybutora musimy jeszcze chwilę poczekać.
Czytaj dalej: Dacia Bigster wnętrze
Źródło: Dacia