Z dniem 1 stycznia teren Pustyni Siedleckiej został całkowicie przejęty przez Lasy Państwowe, co oznacza, że Pustynia Siedlecka została zamknięta dla terenówek i quadów. Jest to definitywny koniec możliwości wjazdu jakimikolwiek pojazdami na ten obszar. Dotychczasowe zasady, pozwalające na korzystanie z pustyni przez miłośników off-roadu, przeszły do historii.
Historia terenu
Teren Pustyni Siedleckiej był podzielony na drobniejsze tereny: grunty gminne oraz obszary zarządzane przez Lasy Państwowe. Od około 2010 roku gmina, która odpowiadała za część pustyni, wyrażała nieoficjalne przyzwolenie na korzystanie z niej przez samochody terenowe i quady. Lasy Państwowe, pomimo formalnego zakazu wjazdu na swoje tereny, miały problemy z egzekwowaniem tych przepisów (a właściwie dopilnowaniem swoich pasków terenu) co skutkowało tolerowaniem aktywności off-roadowej.
5 lat z DORTP – Duster Off-Road Team Poland
Przejęcie całego terenu przez Lasy Państwowe
Od początku 2025 roku cały obszar pustyni znalazł się w zarządzie Lasów Państwowych (LP). W wyniku tej zmiany wprowadzono bezwzględny zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych. Osoby naruszające ten zakaz muszą się liczyć z konsekwencjami w postaci mandatów. Tym samym, od tego roku Pustynia Siedlecka została zamknięta dla terenówek i quadów…
Zakaz wjazdu do lasów Lasów Państwowych
W Polsce nie istnieje ogólny zakaz wjazdu do lasów, przepisy dotyczące Lasów Państwowych mówią jedynie o zakazie poruszania po terenach będących we władaniu LP. Wjazd na teren należący do Lasów Państwowych, niezależnie od tego, czy jest to obszar zalesiony, czy np. otwarty teren, jest zabroniony bez odpowiedniego zezwolenia. Złamanie tego zakazu skutkuje pouczeniem lub nałożeniem mandatu. Oczywiście nie jest tak, że można sobie wjechać do każdego lasu spoza jurysdykcji LP ot tak. Większość lasów spoza LP należy do gmin lub rąk prywatnych, wówczas zgoda na wjazd leży w gestii właściciela lasu. Zwłaszcza w przypadku gmin jest to bardzo fajna opcja, gdyż sporo z nich jest gotowa na „wynajęcie” kawałka terenu za naprawdę rozsądne pieniądze i z minimum formalności.
Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi
Legalny wjazd na Pustynie Błędowską
Czy dla Pustyni Siedleckiej jest nadzieja w postaci warunków jakie obecnie funkcjonują na Pustyni Błędowskiej? Na Pustynię Błędowską można legalnie wjechać, ponieważ teren ten jest zarządzany przez gminę, a nie Lasy Państwowe. Wjazd wymaga wprawdzie wniesienia opłaty, ale umożliwia korzystanie z obszaru przez pojazdy terenowe. Co istotne, regularne użytkowanie terenu przez te samochody zapobiega zarastaniu pustyni, co stanowi naturalny sposób utrzymania jej charakteru. Lasy Państwowe trzymają się kurczowo wersji, że nie ma obecnie narzędzi (przepisów) które by im umożliwiały udostępnianie zarządzanymi przez nich terenami.
Pustynia Siedlecka zamknięta – co to dla nas znaczy?
Decyzja o zamknięciu Pustyni Siedleckiej dla pojazdów mechanicznych stanowi poważne ograniczenie dla wszystkich miłośników off-roadu, nie tylko w regionie. Pustynia Siedlecka była przez lata popularnym miejscem spotkań, wydarzeń i treningów, a także jednym z niewielu legalnych obszarów dostępnych dla tej formy rekreacji. To właśnie tutaj wielokrotnie kończyły się, przebiegały lub zaczynały nasz Jurajskie Szutry. Teraz miłośnicy jazdy terenowej, tacy jak my, będą musieli szukać alternatywnych lokalizacji lub ubiegać się o specjalne pozwolenia na korzystanie z innych terenów. Czy Lasy Państwowe wyjdą naprzeciw naszej społeczności? Śmiemy wątpić, na pewno będziemy trzymać rękę na pulsie.
Pamiętaj aby subskrybować nasz kanał YouTube!