DORTP.TV | Dacia | Renault | Outdoor | Events
Duster Off-Road Team Poland | współpraca i reklama: kontakt@dmcreative.pl
Search
W ostatnich latach rynek motoryzacyjny przechodzi rewolucję, której głównymi bohaterami są pojazdy hybrydowe oraz elektryczne.

Zalety i wady pojazdów hybrydowych i elektrycznych

W ostatnich latach rynek motoryzacyjny przechodzi rewolucję, której głównymi bohaterami są pojazdy hybrydowe oraz elektryczne. Zwiększająca się świadomość ekologiczna, rosnące ceny paliw oraz zaostrzenie norm emisji spalin sprawiają, że coraz więcej kierowców rozważa przesiadkę na bardziej ekologiczne opcje. Wybór między samochodem hybrydowym a elektrycznym może jednak stanowić wyzwanie, ponieważ obie technologie oferują unikalne zalety i mają swoje specyficzne wymagania.

Jakie są zalety i wady pojazdów hybrydowych? Jak wybrać pomiędzy hybrydą a w 100% elektryczną Jaka jest główna różnica pomiędzy pełną hybrydą a hybrydą typu plug-in?

Dacia Duster III – tylko 3 gwiazdki w teście Euro NCAP

Zalety i wady hybryd Dacii

Jakie są zalety i wady pojazdów hybrydowych? Biorąc pod uwagę zauważalny wzrost sprzedaży samochodów hybrydowych w ostatnich latach, warto poznać zalety i wady tego typu układu napędowego. Zanim jednak się w to zagłębimy, przyjrzyjmy się szybko, jak działają pojazdy hybrydowe.

Co to jest pojazd hybrydowy? Termin „samochód hybrydowy” odnosi się do pojazdów, które łączą silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym. Zasadniczo pojazd hybrydowy składa się z: silnik spalinowy (zwykle silnik benzynowy); silnik elektryczny; i akumulator trakcyjny. Elementy te umożliwiają mu przełączanie pomiędzy trzema rodzajami napędu podczas jazdy: w 100% elektryczny, gdzie tylko silnik elektryczny uruchamia koła; hybryda, w której silnik elektryczny wspomaga silnik spalinowy; oraz tradycyjne 100% spalanie, opierające się wyłącznie na silniku benzynowym (lub oleju napędowym, chociaż hybrydy dieslowo-elektryczne są rzadkie i mniej wydajne niż hybrydy benzynowo-elektryczne).

Przełączanie między typami trakcji odbywa się automatycznie za pomocą pokładowego systemu elektronicznego. System ten uwzględnia takie czynniki, jak ukształtowanie terenu, nacisk na pedał przyspieszenia i poziom naładowania akumulatora trakcyjnego, który magazynuje energię elektryczną.

Jakie są różnice między pełną hybrydą a hybrydą typu plug-in?

Najpopularniejszymi rodzajami pojazdów hybrydowych na rynku motoryzacyjnym są hybrydy pełne i hybrydy typu plug-in. Ich główna różnica polega na trybie ładowania. W obu typach pojazdów akumulator trakcyjny ładuje się podczas zwalniania poprzez hamowanie regeneracyjne, przekształcając energię kinetyczną w energię elektryczną. Oznacza to, że ładowanie elektryczne odbywa się automatycznie, bez udziału kierowcy w fazach jazdy. Pojazdy w pełni hybrydowe opierają się wyłącznie na dwóch wspomnianych wcześniej metodach ładowania, dzięki czemu zyskały miano „samoładujących się hybryd”. Natomiast hybrydy typu plug-in oferują dodatkową opcję ładowania: ręczne podłączenie akumulatora do publicznej lub domowej stacji ładowania (stąd określenie „wtyczka”).

Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi

Co to jest Mild Hybrid (łagoda hybryda)

Inny typ pojazdu hybrydowego, znany jako Mild Hybrid (łagodna hybryda), działa inaczej. W przypadku mild-ów silnik benzynowy pracuje nieprzerwanie i jest wspomagany przez elektryczny alternator-rozrusznik podczas energochłonnych faz jazdy, takich jak ruszanie lub przyspieszanie.

Czym samochody hybrydowe różnią się od modeli w 100% elektrycznych? Główna różnica polega na ich systemach napędowych. Pojazd hybrydowy wykorzystuje trzy różne rodzaje trakcji (100% elektryczny, hybrydowy, 100% silnik spalinowy) poprzez połączenie dwóch typów silników (silnik spalinowy i silnik elektryczny). Natomiast samochód w pełni elektryczny ma tylko jeden silnik, a jego napęd opiera się wyłącznie na trakcji elektrycznej.

Główne zalety hybrydowych układów napędowych

W porównaniu do pojazdów w 100% spalinowych pojazdy hybrydowe nie emitują spalin podczas pracy w trybie elektrycznym. Kiedy pojazd napędzany jest wyłącznie energią elektryczną, kierowcy doświadczają korzyści, takich jak szybsze przyspieszanie, płynniejsze prowadzenie i cichsza praca. Podczas trakcji elektrycznej silnik spalinowy pozostaje całkowicie nieaktywny, natomiast podczas trakcji hybrydowej jest mniej zaangażowany w porównaniu do pojazdu z silnikiem w 100% spalinowym. W obu scenariuszach oznacza to, że komponenty wytrzymują dłużej. Pojazd hybrydowy zużywa aż o 40% mniej paliwa niż samochód spalinowy. Oznacza to, że będziesz musiał rzadziej tankować.

Czy warto zmienić hamulce w samochodzie na większe?

Nawet jeśli silnik elektryczny przestanie działać z powodu całkowitego rozładowania akumulatora, samochód może nadal pracować, wykorzystując 100% mocy silnika spalinowego. W przypadku kierowców przyzwyczajonych do samochodów z silnikiem Diesla lub benzyną, samoładujące się pojazdy hybrydowe wymagają mniej znaczących dostosowań, jeśli w ogóle, w porównaniu z pojazdami w pełni elektrycznymi, ponieważ doładowanie akumulatora nie wymaga żadnego wysiłku.

Główne wady hybrydowych układów napędowych

W porównaniu do pojazdów w 100% spalinowych Średnio, porównując dwa pojazdy o podobnym zasięgu i stylu nadwozia, hybryda jest zwykle droższa od samochodu spalinowego. (Należy jednak pamiętać, że tę różnicę w cenie można z czasem odzyskać poprzez oszczędności w użytkowaniu – takie jak koszty konserwacji i paliwa, jak wspomniano wcześniej.)

Dacia Duster III Adventure, uterenowiony Duster za 150 tys. złotych?

Najnowsze silniki spalinowe Dacii są wyposażone w technologie minimalizujące emisję zanieczyszczeń (diesel) i cząstek stałych (benzyna). Dostosowanie to ma na celu lepsze rozwiązanie problemów środowiskowych w przypadku pojazdów w 100% z silnikiem spalinowym. W porównaniu do pojazdów w 100% elektrycznych Pojazdy hybrydowe mogą pochwalić się większym zasięgiem niż ich w 100% elektryczne odpowiedniki, dzięki połączonej autonomii silników spalinowych i elektrycznych.

Źródło: Renault

Śledź nas na YouTube!

Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Print
...a może to też Cię zainteresuje: