NewsŚwiat kierowców

Strefy czystego transportu – na początek Warszawa i Kraków

Współczesne społeczeństwo napotyka na liczne wyzwania związane z transportem, takie jak zanieczyszczenie powietrza, korki drogowe czy emisja gazów cieplarnianych. W odpowiedzi na te problemy, powstało pojęcie strefy czystego transportu – obszarów, w których ogranicza się lub eliminuje się wykorzystanie pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na rzecz środków transportu o zerowej emisji. Strefy te mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska naturalnego.

Na początek Warszawa i Kraków

Już w 2024 roku pierwsze strefy pojawią się w Krakowie i Warszawie. Na przykład od 1 lipca 2024r. na terenie całego Krakowa będzie obowiązywać strefa czystego transportu. W pierwszym etapie do miasta nie wjadą samochody niespełniające normy Euro 1 z datą produkcji przed 1992r. oraz diesle niespełniające Euro 2 lub wyprodukowane przed 1996 r. Od 1 lipca 2026r. do Krakowa wjadą już tylko samochody benzynowe z normą Euro 3 lub diesle z Euro 5.

Co przemawia za wprowadzeniem stref czystego transportu?

Darmowe autostrady w Polsce – kierunek ku przyszłości?

Poprawa jakości powietrza: Jednym z głównych atutów stref zerowego transportu jest eliminacja emisji spalin. MA to mieć pozytywny wpływ na jakość powietrza w tych obszarach. Zmniejszenie ilości szkodliwych substancji ma potencjał zmniejszenia liczby zachorowań na choroby układu oddechowego oraz ogólnie poprawienia zdrowia mieszkańców.
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych: Przejście na pojazdy napędzane źródłami energii odnawialnej przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co jest kluczowym aspektem w walce ze zmianami klimatycznymi.
Wspieranie innowacji: Rozwój stref zerowego transportu sprzyja innowacjom w dziedzinie motoryzacji i technologii transportowych. Wprowadzanie nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań może stymulować rozwój sektora, tworząc nowe miejsca pracy i przyciągając inwestycje.
Redukcja korków i hałasu: Strefy zerowego transportu mogą zmniejszyć liczbę pojazdów w centrach miast, co może skutkować redukcją korków i poziomu hałasu. To z kolei przyczynia się do poprawy komfortu życia mieszkańców oraz atrakcyjności przestrzeni miejskich.
Wzrost atrakcyjności miast: Przejście na środki transportu o zerowej emisji może uczynić miasta bardziej przyjaznymi i atrakcyjnymi dla mieszkańców oraz turystów. Czystsze ulice, poprawa estetyki i ogólnego wizerunku miasta mogą wpłynąć na wzrost lokalnej gospodarki.

Zagrożenia związane ze strefami zerowego transportu

Wprowadzenie stref budzi bardzo wiele kontrowersji. Auta upoważnione do wjazdu będą musiały posiadać odpowiednie naklejki (koszt ma nie przekroczyć 5zł). Za jej brak w strefie będzie groziła kara nawet do 500zł.
Smorządy będą mogły w znacznym stopniu ingerować w wyłączenia kogo nie będą dotyczyć strefy. Nieestety może rodzić to problem z mocnymi nadużyciami ze strony samorządowców.
Opór ze strony społeczeństwa i przedsiębiorców: Wdrażanie stref zerowego transportu może spotkać się z oporem ze strony mieszkańców. Mogą być zaniepokojeni ograniczeniami w dostępie do tradycyjnych środków transportu. Przedsiębiorcy związani z branżą motoryzacyjną także mogą stanowić przeciwników tego typu rozwiązań, obawiając się utraty rynku dla pojazdów spalinowych.
Wymagania infrastrukturalne: Stworzenie stref zerowego transportu wymagać będzie znaczących inwestycji w infrastrukturę. Konieczne będzie zbudowanie odpowiednich stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem o takiej skali, która pozwoli na obsługę rosnącej liczby użytkowników.
Kwestie techniczne: Pojazdy elektryczne czy na wodór, mimo swoich zalet, nadal borykają się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak ograniczony zasięg czy dłuższy czas ładowania/wypełniania zbiornika w porównaniu do tankowania paliwa.

Coraz więcej stref czystego transportu

Strefy zerowego transportu niosą zarówno zagrożenia, jak i korzyści. Z powodzeniem mniejszym lub większym funkcjonują już w ponad 300 miastach w Europie. Wprowadzenie takich stref może spotkać się z oporem i wymagać znaczących nakładów finansowych. Mimo to przyczynią się one do ochrony środowiska naturalnego, poprawy jakości życia mieszkańców oraz stymulowania innowacji w dziedzinie transportu. Niestety ich pojawienie się stref w coraz większej ilości miast w Polsce jest nieuniknione. Ważne jest znalezienie równowagi między tymi aspektami, aby osiągnąć zrównoważony rozwój i lepszą przyszłość dla społeczeństwa.

Śledź nas na Facebook’u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *