Dacia

Nissan Terrano – nieznane oblicza Dustera, część 3

Co powiecie o Dusterze z podgrzewaną przednią szybą czy zdalnym odpalaniem, a do tego silnikiem 2.0 i automatem? Taka „bogatsza” wersja Dacii Duster jest dostępna na wschodnich rynkach. I nie piszemy tu o Dusterach spod brandu Renault, a o… Nissanie. Nissan Terrano, model zaprezentowany w 2014 roku, jest produkowany w Rosji do dziś. W niemal niezmienionej od premiery formie.

Nissan Terrano bazuje na pierwszej generacji Dacii (a właściwie Renault) Duster i łączy z nią większość podzespołów. Choć biorąc pod uwagę, że to tak naprawdę napęd Dacii bazuje na nissanowskim rozwiązaniu, to mamy do czynienia z ciekawymi nissanowsko-renówkowo-daciowymi hybrydami. Co istotne, mimo brandu Nissan i kilku zmian w stosunku do Dustera, Terrano nadal jest klasyfikowany jako budżetowy SUV.

Czytaj też: Dacia Duster I ph3 – nieznane oblicza Dustera, część 1

Nissan Terrano a Dacia/Renault Duster

Z zewnątrz bardzo łatwo rozpoznamy w Terrano linię Dustera. Uwagę zwraca masywna, chromowana, atrapa utrzymana w designie charakterystycznym dla Nissana. Mamy bardziej pociągłe i większe przednie lampy, zmodyfikowane zderzaki i przeprojektowaną na potrzeby tylnego oświetlenia klapę. Zawieszenie bazuje na takich samych rozwiązaniach jak Dacia, przy czym jest inaczej zestrojone. Jest miększe niż w Dusterze (da się??), co ma zapewnić jeszcze więcej komfortu. No i z tyłu też są bębny…

Dacia Duster III – cena i wersje w Polsce

Wnętrze to m.in. kubełkowe fotele, dostępne są w wersji skórzanej jako opcja. Deska jest wykonana z lepszej jakości materiałów i oferuje więcej schowków. Całe wnętrze wykończone jest srebrnymi wstawkami a zegary i panele są podświetlone (podobnie jak w Renault Duster ph3) w kolorze Arctic Blue.

Bogatszy brat Dustera

Nissan Terrano posiada 7-calowy system multimedialny z nawigacją i bieżącą informacją o korkach oraz kamerą cofania. Dodatkowo Terrano jest wyposażony w tempomat, ogranicznik prędkości czy komunikator systemu ERA-GLONASS, który umożliwia kontakt z czymś w rodzaju numeru alarmowego 112. System też automatycznie powiadamia służby w przypadku wypadku pojazdu, przekazując lokalizację, numer VIN czy kierunek ruchu samochodu.

W surowym (zwłaszcza na północy) klimacie Rosji bardzo przydaje się podgrzewana przednia szyba, którą możemy sobie zamówić do Terrano. Do tego bardzo fajną opcją jest możliwość odpalenia samochodu zdalnie, przyciskiem na pilocie. Dodatkowo z poziomu systemu multimedialnego można ustalić godzinę odpalenia samochodu, aby co rano wsiadać do już nagrzanego pojazdu.

Zobacz najnowsze wydarzenia społeczności Renault i Dacia

Silniki i napęd

W Nissanie Terrano mamy do wyboru tylko dwa silniki, przy czym wersja 2WD jest dostępna tylko z 5-biegową manualną skrzynią biegów i znanym u nas silnikiem H4M – 1.6 SCe. W wersji 4×4 wybór jest większy i co istotne, jest dostępny silnik 2.0 F4R. Dwulitrówka oferuje 143 konie i 195 Nm w stosunku do 105KM i 156 Nm w 1.6.

Oba silniki w wersji 4WD występują w wersji z manualną skrzynią 6-biegową (taką jak u nas). W Terrano silnik 2.0 można wyposażyć w 4-biegowy automat. Z punktu widzenia off-road’owego udało mi się dotrzeć do specyfikacji z której wynika, że 1 bieg w automacie ma przełożenie zbliżone do manualnej dwójki. W niektórych sytuacjach brakuje w automacie krótkiego przełożenia i swoistego substytutu reduktora.

X Ogólnopolski Zlot Dacii – Kokotek 2024

Terrano w terenie

Podobnie jak użytkownicy Dusterów, tak Nissanowcy liftują i modyfikują swoje Terrano. Dostępny jest szereg akcesoriów jak płyty pod silnik czy podkładki do zawieszenia, z czego wiekszość jest kompatybilna również z Dusterami. Prześwit Nissana wynosi tyle co w Dacii – 210mm.

Terrano jest sprzedawany z 3-letnią gwarancją i bezterminowym assistance Nissana. Producent oferuje darmowe kontrole stanu samochodu, gratisowe mycie przy każdym serwisie i auto zastępcze przy każdej naprawie powyżej 4 godzin.

Choć więcej łączy Nissana Terrano z Dacią Duster niż dzieli, to jest od dla nas nie lada ciekawostką. Z naszego rynku Nissan Terrono zniknął w 2006 roku, ale jak pokazuje sukces na rynku Rosyjskim – mógłby być u nas ciekawą alternatywą dla rumuńskiego SUV-a.

Pamiętajcie o subskrypcji naszego kanału YT żeby nie przegapić najnowszych filmów!

Zdjęcia: producent