Dacia

Dacia Duster I ph3 – Dacia, nieznane oblicza I

Światowy rynek motoryzacyjny możne być dla nas, Europejczyków, bardzo zaskakujący. Większość z Was zapewne słyszała o Dusterach w wersji Renault czy o bliźniaczych pick-up’ach Oroch. A wiecie, że są na świecie miejsca gdzie produkuje się jeszcze pierwszą generację Dustera? Oczywiście odświeżoną i uwspółcześnioną. Ale nadal bazującą na pierwotnej wersji. Poznajcie Renault Duster ph3 – ogniwo (niekoniecznie brakujące) pomiędzy pierwszą, a drugą generacją Dustera. Zaczynamy nową serię prezentacji nieznanych wersji znanych modeli.

Zobacz też: akcesoria do Renault Duster

Duster ph3 – ogniwo pomiędzy dwiema generacjami

Pierwsza generacja Dustera pojawiła się w 2010 roku w Europie (jako Dacia) i dwa lata później w Azji, Afryce i Ameryce południowej (jak Renault). Druga generacja została zaprezentowana w Europie w 2017 roku a Dustery II z logiem Renault pojawiły się w Ameryce południowej i Rosji w 2020 roku. Bardzo wiele łączy pierwszą i drugą generację Dustera. Choć posiadają wiele identycznych części i bazują na tych samych napędach – łatwo je od siebie odróżnić. Niezależnie czy występują pod brandem Renault czy Dacia.

Dacia Duster off-road – pytania i odpowiedzi

Pierwsza generacja (Duster I ph1) doczekała się liftingu w 2013 roku (Duster I ph2) po czym pojawił się nie mniej popularny Duster II. Mało kto jednak wie, że jest rynek na który Duster II nigdy nie dotarł, a do dziś produkowany jest Duster ph3 czyli… pierwsza generacja po drugim liftingu. Tym rynkiem są Indie.

Sylwestrowa Demolka, off-road Janów Lubelski

Taki sam a jednak inny

Bryła pojazdu, jak i cała linia nadwozia, pozostały niezmienione od 2010 roku. Duster ph3 wyróżnia się masywnym, chromowanym grillem oraz potężnym logo, zbliżonymi do tych znanych z drugiej generacji Renault Duster. Dynamiki nabrały zderzaki których zadaniem jest dodanie autu agresywniejszego charakteru. Tylna klapa zyskała wstawki wypełniające przestrzeń pomiędzy lampami. Tylne lampy LED pozostały z charakterystycznym dla Renault Duster designem. Tylne oświetlenie ledowe jest osiągalne nawet na naszym rodzimym rynku i wielu użytkowników Dusterów montuje je w Daciach.

Największą zmianą wizualną są przednie lampy. Zyskały oświetlenie do jazdy dziennej, podobne do tego które znamy z drugiej generacji „naszego” Dustera. Podkreśleniem nowego designu są soczewki zastępujące klasyczne światła mijania. Dopełnieniem nowego wyglądu są zaprojektowane specjalnie dla tej wersji alufelgi Everest Diamond Cut.

X Ogólnopolski Zlot Dacii – Kokotek 2024

Duster ph3 – znajome wnętrze?

Wnętrze Dustera ph3 w wersji „Midnight Black” oferuje estetyczne i stylowe wykonanie. Widać spore podobieństwo do naszych Dacii Duster I ph2 czy Loganów. Nieco inny kształt mają centrale panele nawiewów.

Mamy do dyspozycji system multimedialny oraz kierownicę wielofunkcyjną. Model posiada w pełni zintegrowany ekran dotykowy MediaNAV Evolution o przekątnej 17,64 cm wyposażony w Apple CarPlay, Android AutoTM i EcoGuide. Ten ostatni to system monitorujący kierowcę i podpowiadający wytyczne mające na celu poprawę stylu jazdy.

Fotele premium (jak określa producent) mają zapewniać wyższy komfort niż poprzednie wersje. Dodatkowo posiadają designerskie przeszycia a deska jest wykonana z miękkiego materiału i posiada kolorową listwę wykończeniową. Podobnie z miękkich materiałów wykonane są boczki drzwiowe. Wskaźniki na desce są podświetlone w kolorze lodowo-niebieskim.

Renault Duster ph3 został wyposażony w pełni automatyczną klimatyzację. Poza klasycznym schowkiem, znalazło się miejsce na drugi – klimatyzowany.

Śledź Duster Off-Road Team Poland na Facebook-u!

Automat i znane silniki… i te mniej znane

Zacznijmy od znanego silnika – 1.5dCi. Lubiany i popularny na wielu rynkach. 110 koni i 245 niutonometrów. Jako jedyny dostępny w wersji 4×4 i dla tej wersji tylko z manualną skrzynią. Ciekawostką natomiast jest nowa, 6-biegowa, skrzynia automatyczna Easy-R AMT która ma zapewnić większą żywotność skrzyni dzięki funkcji Traffic Assist. Ma sobie lepiej radzić w ruchu miejskim i znacząco ułatwić poruszanie się w korkach. Dodatkowo umożliwia szybkie, dostępne w każdym momencie, przełączanie się w trym manualny.

Ciekawostką jest natomiast silnik 1.5… benzynowy. Jest to 4-cylindrowa konstrukcja o mocy 106 koni i generująca 145 niutonometrów. Jego oznaczenie to H4K i pochodzi z tej samej rodziny silników co popularny u nas 1.6 SCe. Nie jest dostępny w wersji 4×4 ale za to można go, podobnie jak klekota, kupić z automatem. Przy czym dostępny jest tylko ze starszej konstrukcji, 6-biegową skrzynią X-tronic CVT.

Dodatkowo stosunkowo niedawno wprowadzono do oferty silnik 1.3 turbo. Dustery z tą jednostką posiadają czerwone wstawki na grillu i elementach chromowanych, mające symbolizować dynamikę jaką oferuje ten silnik.

Dacia Duster III – cena i wersje

Gang Dusterów – społeczność wspierana przez Renault

Na sam koniec jeszcze jedna ciekawostka. Podobnie jak na całym świecie, w Indiach funkcjonuje wiele społeczności użytkowników Dusterów. Co istotne, Renault ma tam zupełnie inne podejście do tych społeczności niż w Europie. Bardzo mocno angażuje się w rożnego rodzaju wydarzenia. Najliczniejsza grupa Gang Of Dusters zrzesza ponad 100 000 użytkowników i jest tworzona przy oficjalnym udziale Renault. Regularnie organizują wydarzenia od jednodniowych spotkań, przez rodzinne weekendy z lekkimi trasami widokowymi, po kilkudniowe szkolenia off-roadowe w ciężkim terenie. Pozostaje nam sobie życzyć aby rodzimi dealerzy i sam producent zaczęli się w takim stopniu angażować w społeczności.

Renault Duster III (II) na horyzoncie

W 2025 roku na rynku Indyjskim ma się pojawić nowy Renault Duster. Bazować będzie na zaprezentowanej niedawno Dacii Duster III. Ma być bezpośrednim następcą Dustera I ph3. Dla ichniejszego, Indyjskiego rynku, nasz Duster III, będzie raptem drugą generacją Dustera.

Zobacz najnowsze wydarzenia społeczności Renault i Dacia

Bardzo ciekawym tematem są też fabryczne akcesoria do Renault Duster ph3. Wkrótce poczytacie na naszych łamach więcej na temat akcesoriów, społeczności oraz o innych nieznanych wersjach znanych modeli samochodów!

Zdjęcia: producent