DaciaNews

Dacia Manifesto Concept – tak wygląda przyszłość

To, jak bardzo zmieniła się Dacia przez ostatnie lata, widać bardzo wyraźnie. Bezpowrotnie minęły czasy pierwszego Logana, o którym krążyły dowcipy wyśmiewające jego wątpliwą urodę. Obecnie żadnym wstydem nie jest jeżdżenie samochodami rumuńskiego producenta. Jednak zmiany zachodzące w Dacii sięgają dalej niż tylko uwspółcześnienie designu i odświeżenie logo. Materializacją wizji koncernu jest zaprezentowany w Paryżu koncepcyjny pojazd o nazwie Dacia Manifesto Concept.

Nowy kierunek rozwoju Dacii

Ten przypominający łazik marsjański pojazd pewnie nigdy nie trafi do produkcji, ale ma za zadanie pokazać kierunek rozwoju marki Dacia. Jak deklaruje producent – powstał on jako baza do testowania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Część z nich, jak choćby ustawiane w różnych konfiguracjach relingi, są już z powodzeniem stosowane w Sandero i Joggerze. Wkrótce pojawią się również w Dusterach.

Outdoor i użyteczne pomysły

Przy okazji prezentacji konceptu mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma wizjami, jakie przyświecają marce, ale też poznać kilka nowych, ciekawych pomysłów. Wiele z nich jest dość oryginalnych i sam jestem ciekaw, jak by się przyjęły na rynku. Jak chociażby przedni reflektor, który można zdemontować i użyć jako mocnej latarki. Spotkamy też łatwo demontowalne pokrowce siedzeń, które błyskawicznie można zmienić w śpiwory. A skoro wspominamy już o spaniu, to kompletna zabudowana Joggera umożliwiająca wygodne spanie w aucie wizją nie jest. Wkrótce będzie można ją dostać jako jedno z akcesorium. Pewnie podobne rozwiązanie pojawi się niedługo również do Dustera i w przyszłości do Bigstera.

Ekologia i kontakt z naturą

Śledź nas na Facebook’u!

Dacia Manifesto Concept został wyposażony w napęd na wszystkie koła oraz lekką konstrukcję wykonaną z naturalnych, oraz pochodzących z recyklingu materiałów. Konstrukcja (łącznie z wnętrzem) jest w pełni wodoszczelna, co ma umożliwić łatwe utrzymanie auta w czystości. Duże i wytrzymałe opony oraz spory prześwit mają pozwolić na przemieszczanie się w nawet bardzo ciężkim terenie. Brak okien według producenta ma dawać poczucie bliskości z naturą. Demontowalny akumulator (bo oczywiście Manifesto jest elektrykiem) można naładować z domowego gniazdka lub… wykorzystać jako powerbank na przykład na biwaku.

Dacia – idealna dla aktywnych

Już seria Stepway pokazała, że Dacia nie boi się robić samochodów skierowanych do ludzi aktywnych, lubiących zjechać z utartych szlaków a Duster zyskuje coraz większe uznanie wśród miłośników off-roadu. Zaprezentowane rozwiązania outdoorowe z pewnością znajdą Dacii wielu kolejnych zwolenników a nam zostaje trzymać kciuki za to, aby wizje producenta zmaterializowały się w postaci użytecznych rozwiązań.