Dacia

Dacia Duster III coraz bliżej wyczekiwanej premiery

Dacia Duster, jeden z największych hitów rumuńskiego producenta samochodów, zbliża się do kolejnej, trzeciej już generacji. Od czasu debiutu w 2010 roku, Duster zdobył serca klientów, sprzedając się w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy. Już niemal pewne, że jeszcze w tym roku zadebiutuje nowa wersja tego modelu, zachowując istotną rolę w gamie marek należących do grupy Renault. Nowa, kompaktowa Dacia Duster III ma pozostać wierna duchowi swoich poprzedników. Zaoferuje przystępną cenę, zdolność do jazdy w terenie oraz praktyczność typową dla SUV-ów segmentu B. Jednocześnie wprowadzi nowoczesne technologie i poprawioną jakość wykończenia.

Dacia Duster III – wizualizacje

Nowe informacje na temat Dustera 3-ciej generacji pojawiają się dzięki napotykaniu zamaskowanych prototypów tego pojazdu. Na ich podstawie powstają wizualizacje, które dają nam pierwszy wgląd w przyszły wygląd tego rumuńskiego SUV-a. Dacia słynie z umiejętności cięcia kosztów, co ma znaleźć swoje odzwierciedlenie w rodzinie SUV-ów. W kontekście tego podejścia, Duster może dzielić niektóre elementy zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, z większym modelem Bigster. Mimo znaczącej różnicy w rozmiarze.

Śledź nas na Facebook’u!

Duster i Bigster – wiele podobieństw

Oczekuje się, że modele SUV w gamie Dacii, Duster i Bigster, będą cechować się podobnymi elementami stylistycznymi. Smukłe reflektory LED, trójkątne tylne światła, zderzaki z aluminiowymi osłonami, kanciaste nadkola oraz wyraziste błotniki to część z nich. Istnieje również szansa na wprowadzenie charakterystycznego elementu słupka na przednich nadkolach pojazdu. Akcent ten zyskał popularność w drugiej generacji Dustera jako pomysłowe i stylowe rozwiązanie, znajdując się także na koncepcyjnym Bigsterze. Ten unikalny detal projektu stał się wizytówką SUV-ów Dacii.

Multimedia na wyższym poziomie

Nowy Duster zostanie wyposażony w większy i wyżej umieszczony ekran dotykowy do systemu multimedialnego na desce rozdzielczej. Ta zmiana będzie obecna przynajmniej w wersjach wyższego standardu, podczas gdy tańsze warianty będą polegać na rozwiązaniach integrujących się ze smartfonem. Po raz pierwszy w historii Dacia wprowadza także cyfrowy wskaźnik prędkości, a także przyciski sterujące, które mogą pochodzić od Renault.

Diesel odejdzie do lamusa?

W kwestii zespołów napędowych, prawdopodobne jest, że turbodoładowany silnik trzycylindrowy o pojemności 1.0 litra nadal będzie służył jako opcja wejściowa. W gamie modelu Duster, będzie oferowany zarówno w wersji tylko benzynowej i zasilanej LPG. Jednak ze względu na bardziej restrykcyjne normy emisji Euro 7, przewiduje się wycofanie opcji z silnikiem wysokoprężnym, zasilanym olejem napędowym, z oferty. W zamian Dacia może wprowadzić efektywne hybrydowe zespoły napędowe.

Dacia Duster III – hybrydy i ekologia

Co ważniejsze, układ hybrydowy Renault, który niedawno został wprowadzony w modelu Jogger, znajdzie swoje miejsce w pierwszym modelu Duster Hybrid. Ten układ łączy silnik o pojemności 1.6 litra z dwoma silnikami elektrycznymi, pakietem akumulatorów o pojemności 1.2 kWh i skrzynią biegów wielofunkcyjną. Generuje łączną moc 138 KM (103 kW / 140 KM) i oferuje zasięg jazdy 900 km (559 mil) przy pełnym zbiorniku paliwa. Na chwilę obecną dostępny jest tylko w wersji przednionapędowej.

Poczytaj więcej o mare Dacia

Wspólna platforma CMF-B

Warto również zwrócić uwagę na istotne zmiany w obszarze napędu. Obecnie Duster jest jedynym modelem w gamie Dacii, który nie korzysta jeszcze z nowej architektury CMF-B Grupy Renault. Z tej platformy korzystają już Sandero, Sandero Stepway, Logan i Jogger. Trzecia generacja Dustera dzięki zmianie architektury zyska na jakości prowadzenia i wykonania. Nie tracąc przy tym wytrzymałego charakteru, który stanowi ważny punkt sprzedaży.

Mechaniczny napęd 4×4 i… blokada?

Nic nie wskazuje na zmiany w napędzie 4×4. Dalej będzie to przeniesienie mechaniczne, ze sprzęgłem wielopłytkowym zapożyczone z Nissana. Choć plotki mówiły o opcji z napędem jednej osi silnikiem spalinowym, a jednej elektrycznym, nic nie wskazuje na wprowadzenie takiego rozwiązania. Być może pojawi się ono w Bigsterze. Co ciekawe, ponoć fabryka Mioveni opracowała blokadę tylnego mechanizmu różnicowego którą można fabrycznie montować w Dusterach. Ze względu jednak na podniesienie kosztów produkcji i napięty harmonogram wprowadzania Dustera III na rynek, nie zdecydowano się na ten odważny krok.

Dacia Duster III coraz bliżej

Nadchodząca Dacia Duster 2024 to pojazd, który kontynuuje tradycję swoich poprzedników. Z jednej strony oferuje niezawodność, zdolność terenową i przystępną cenę, a z drugiej strony wprowadza nowoczesne elementy, takie jak cyfrowa deska rozdzielcza czy większy ekran dotykowy. Czekamy z niecierpliwością na oficjalne informacje od Dacii i dalsze doniesienia na temat tego fascynującego nowego modelu. Testowa produkcja Dustera III już podobno wystartowała, a oficjalna premiera modelu powinna mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Źródła: materiały własne, carscoops.com, kolesa.ru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *