DaciaNews

Dacia Spring – elektryk (nie) dla każdego

Wraz z postępem technologicznym i rosnącym zapotrzebowaniem na ekologiczne rozwiązania w dziedzinie motoryzacji, rynek samochodów elektrycznych zyskuje coraz większą popularność. Jednym z najbardziej interesujących nas przykładów tego trendu jest Dacia Spring – kompaktowy samochód elektryczny. Oto jakie są nasze wrażenia po spotkaniu z tym maleńkim samochodem.

Małe jest piękne (niekoniecznie wygodne)

Dacia Spring przykuwa uwagę swoim nowoczesnym, minimalistycznym designem, który jednocześnie nawiązuje do charakterystycznych cech marki. Kompaktowe wymiary sprawiają, że samochód świetnie nadaje się do miejskiej dżungli, umożliwiając łatwe parkowanie i manewrowanie nawet w zatłoczonych ulicach. Samochód ma tylko 3,7 metra długości i 1,6 metra szerokości. Przy tych wymiarach wnętrze wydaje się zaskakująco przestronne. Fizyki jednak oszukać się nie da, mierząc prawie 190cm wzrostu nie potrafiłem znaleźć dla siebie wygodnej, na dłuższą metę, pozycji.

Dacia Spring to nie wszystko, zobacz więcej nowości Renault i Dacia

Sacia Spring – Silnik i osiągi

Dacia Spring jest napędzana przez silnik elektryczny o mocy 44 KM, co może wydawać się niewiele, ale w typowych warunkach miejskich jest to zupełnie wystarczające. Przyspieszenie jest płynne i odpowiednie do codziennego użytku. Samochód osiąga maksymalną prędkość około 125 km/h, co również jest wystarczające do jazdy po mieście. Samochód potrzebuje blisko 20 sekund do przyspieszenia od 0 do 100km/h. Brzmi naprawdę kiepsko, ale z tego miejsca muszę zaznaczyć, że w przedziale 0-60 to przyspieszenie jest naprawdę komfortowe. Rozbujanie auta do większej prędkości wymaga jednak cierpliwości.

Dacia Spring – Zasięg i Ładowanie

Jednym z kluczowych aspektów każdego samochodu elektrycznego jest jego zasięg. Dacia Spring oferuje zasięg na poziomie około 230 km w warunkach rzeczywistych, co sprawia, że jest to idealny wybór dla osób korzystających głównie z samochodu w mieście oraz na krótszych dystansach. Ładowanie samochodu odbywa się za pomocą standardowego gniazdka domowego lub stacji ładowania o większej mocy. Pełne naładowanie baterii zajmuje około 14 godzin z użyciem zwykłego gniazdka, natomiast korzystając z szybkiej stacji ładowania, można naładować baterię do 80% w ciągu zaledwie 50 minut.

Śledź nas na Facebook’u

Cena i podsumowanie

Jednym z największych atutów Dacii Spring ma być przystępna cena. Ciężko jednak oczekiwać, że zelektryfikujemy nasz rodzimy rynek samochodów gdy najtańszy elektryk kosztuje ponad 100 000zł. Do tego nie czarujmy się, samochód nie nadaje się do niczego więcej niż dojazdy do pracy. Do tego najlepiej jak się ma poniżej 180cm wzrostu. Podsumowując, szansę dla modeli pokroju Dacia Spring widzę głównie w systemie Car-sharingu, gdzie możemy doraźnie wynająć takie auto na krótki odcinek i za rozsądne pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *