DaciaNewsOff-Road

Dacia wystartuje w Rajd Dakar!

Dacia wkracza na rajdowe szlaki! W 2025 roku rumuńska marka dołączy do rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Dacia zmierzy się w też legendarnej imprezie, jaką jest Rajd Dakar, startując w kategorii samochodów T1+.

Ten fascynujący projekt jest owocem współpracy między marką Dacia a brytyjską spółką motoryzacyjną Prodrive. To połączenie technicznej wiedzy Grupy Renault i bogatego doświadczenia Prodrive w opracowywaniu rajdowych prototypów. Już od 2024 roku, na etapie testów, Dacia wystawi swój zespół w terenie, a na czele tej ekipy staną dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata Francuz Sébastien Loeb oraz Cristina Gutierrez Herrero.

Renault Niagara Concept, pick-up z off-roadową krwią

Rajd Dakar to idealny poligon doświadczalny

Dacia przystępuje do rywalizacji z przekonaniem, że Rajd Dakar to doskonałe miejsce na sprawdzenie wytrzymałości i solidności ich pojazdów. To także doskonała okazja do promocji niskoemisyjnej mobilności. Pojazdy Dacia będą zasilane paliwem syntetycznym dostarczanym przez Aramco, światowego lidera w sektorze energetycznym i produktów chemicznych.

Rajd Dakar jest wyjątkowym wyzwaniem, w którym co roku bierze udział 500 zawodników z ponad 60 krajów. To połączenie emocji i ekstremalnych warunków, co doskonale wpisuje się w styl marki Dacia. To także dowód na zaangażowanie firmy w rozwijanie niskoemisyjnej mobilności, promując paliwa syntetyczne. Rajd Dakar to nie tylko miejsce, gdzie praktyczne pomysły Dacii zostaną poddane próbie, ale zweryfikowane zostaną również inteligentne rozwiązania związane z outdoorowym stylem życia oraz alternatywnymi źródłami zasilania.

Warto zaznaczyć, że przed sezonem 2025, prototypowe modele Dacii zostaną poddane testom w Rajdzie Maroka w 2024 roku. Dacia jest gotowa na wyzwania terenowe i w pełni polega na kompetencjach Grupy Renault oraz partnera technicznego, Prodrive, którzy od lat wspierają marki w zdobywaniu mistrzowskich tytułów.

Sébastien Loeb, Denis Le Vot, Cristina Gutierrez Herrero, fot.: Renault
Sébastien Loeb, Denis Le Vot, Cristina Gutierrez Herrero, fot.: Renault

Dacia konkurencją dla Jeepa?

Topowi kierowcy w stajni Dacii!

Warto też poznać głównych kierowców Dacii w tym projekcie. Sébastien Loeb, dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata, to jeden z najbardziej utytułowanych kierowców w historii sportów samochodowych. Cristina Gutierrez Herrero, natomiast, to nie tylko pierwsza Hiszpanka, która ukończyła Rajd Dakar w kategorii samochodów. Jest także mistrzynią Hiszpanii w rajdach terenowych.

Prototyp marki Dacia zasili paliwo syntetyczne dostarczane przez Aramco. To paliwo produkowane z wykorzystaniem energii odnawialnej, co pozwala na zmniejszenie emisji związków węgla. Rajd Dakar staje się doskonałym poligonem doświadczalnym dla tych nowych technologii.

Wraz z Dacią, Rajd Dakar nabiera nowego blasku, łącząc emocje rajdów terenowych z dbałością o środowisko. To z pewnością fascynujący krok w rozwoju tej cenionej marki i ciekawy projekt na arenie sportów samochodowych. Będziemy z niecierpliwością czekać na ich występy i wyniki marki Dacia w Rajdowych Mistrzostwach Świata oraz Rajdzie Dakar!

Śledź nas na Facebook’u!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *