NewsŚwiat kierowców

Fotoradary dźwiękowe, mandaty już nie tylko za prędkość

W ciągu ostatnich kilku lat technologia fotoradarów znacząco ewoluowała, a jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie są dźwiękowe fotoradary. Te zaawansowane urządzenia nie tylko monitorują prędkość pojazdów, ale również rejestrują hałas generowany przez samochody. Stosowane głównie w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i ograniczenia hałasu komunikacyjnego, fotoradary dźwiękowe zyskują na popularności w różnych krajach Europy.

Działanie dźwiękowych fotoradarów

Tradycyjne fotoradary skupiały się na mierzeniu prędkości pojazdów poprzez analizę czasu, jaki samochód potrzebował, aby przejechać określony odcinek drogi. Jednak dźwiękowe fotoradary idą o krok dalej, integrując technologię pomiaru hałasu. Działa to poprzez rejestrację dźwięku generowanego przez mijające pojazdy. System jest w stanie odróżnić dźwięk silników od dźwięku otoczenia czy hałasu generowanego przez tarcie o nawierzchnię drogi. Na podstawie tej analizy fotoradar określa prędkość pojazdu oraz poziom generowanego hałasu.

Zobacz najświeższe newsy ze świata Renault i Dacia

Kraje europejskie stosujące dźwiękowe fotoradary

Kraje Europy Zachoniej już wprowadzają fotoradary dźwiękowe jako narzędzie kontroli prędkości i hałasu. Kilka krajów już wykorzystuje tę technologię w praktyce. Niemcy były jednym z pionierów w wprowadzaniu tych urządzeń. W niektórych obszarach, zwłaszcza w pobliżu obszarów mieszkalnych, zostały zainstalowane w celu monitorowania hałasu generowanego przez pojazdy oraz egzekwowania przepisów dotyczących prędkości. Holandia z kolei wprowadziła je jako element strategii zmniejszania hałasu komunikacyjnego. Ograniczenia prędkości są ściśle monitorowane, a kierowcy przekraczający limity prędkości narażają się na kary finansowe. Francja również eksperymentuje z fonicznymi rejestratorami w obszarach miejskich, gdzie hałas drogowy jest szczególnie uciążliwy.

Kiedy fotoradary dźwiękowe pojawią się w Polsce?

W krajach, gdzie te urządzenia są w użyciu, mandaty nie są wystawiane tylko za przekroczenia prędkości, ale również za generowanie nadmiernego hałasu przez pojazdy. Dla przykładu mandat za nadmierny hałas to 100 euro w Niemczech i 135 euro we Francji. W miarę jak technologia ta się rozwija, można się spodziewać, że więcej krajów w Europie będzie wprowadzać radary foniczne jako element kompleksowej strategii zarządzania ruchem drogowym. Kwestią czasu jest, aż fotoradary dźwiękowe pojawią się w Polsce. Póki co pomiary hałasu pojazdów w naszym kraju prowadzą kontrole Policji. Dopuszczalne normy wynoszą 74 dB dla samochodów osobowych do 80 dB dla pojazdów ciężarowych.

Śledź nas na Facebook’u!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *