Dacia

Dacia Duster i samozapłon – kiedy nam grozi?

Na stronie Dacia Duster Trails & Technical pojawiła się informacja dotycząca samozapłonów Dacii, która miała być spowodowana nie tyle wadliwymi układami zasilania paliwem czy odprowadzania oparów, co… osłonami EGR! Odnotowano już kilka podobnych przypadków. Dacia Duster i samozapłon – kiedy jesteśmy na niego narażeni?

Osłona EGR – główny winowajca

Źródło ognia pochodziło z osłon EGR, a pojawiający się tam ogień prowadził do zapłonu przewodów paliwowych. W momencie gdy zobaczymy płomienie – na interwencję jest już za późno. Ugaszenie ognia staje się praktycznie niemożliwe. Intensywne ciepło powoduje szybkie topienie przewodów paliwowych. Stopienie przewodów powoduje podniecenie ognia który szybko przenosi się na komorę silnika. Gdy karoseria samochodu nagrzeje się wystarczająco, wnętrze samochodu również ulega zapłonowi. Zaobserwowane pożary wybuchały podczas wypalania DPF na nawierzchniach asfaltowych oraz podczas poruszania się po terenach rolnych.

Wybierasz się na Ogólnopolski Zlot Dacii?

Dacia Duster i samozapłon – kiedy jesteśmy narażeni?

Wszystkie znane przypadki samozapłonu dotyczą samochodów użytkowanych poza drogami asfaltowymi. Udało się ustalić, że przyczyną zapłonu jest nagromadzenie wysuszonej trawy pod osłoną. Problem dotyczy zatem wszystkich osób, które swoim Dusterem poruszają się po terenach zielonych – polach i łąkach.

Jak uniknąć samozapłonu?

Dacia Duster jest modelem bardzo chętnie używanym poza asfaltem. Aby uniknąć tak drestycznej przygody należy przede wszystkim regularnie zaglądać pod osłonę i czyścić ją z zalegających zanieczyszczeń. Na rynku można spotkac wiele różnych osłon EGR dlatego zalecane jest montowanie takiej maksymalnie dobrze wentylowanej. Warto przestrzegać tych wskazówek dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *