NewsŚwiat kierowców

Nowe Uprawnienia Straży Miejskiej: Więcej Kontroli i Mandatów

Wraz z nowymi przepisami, które weszły w życie 20 października 2023, straż miejska i gminna zyskały rozszerzone uprawnienia. Nowe uprawnienia straży miejskiej umożliwią jej jeszcze skuteczniejsze działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszych miastach. Te nowe regulacje obejmują zarówno ruch drogowy, jak i sprawy związane z mieszkalnictwem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w zakresie kompetencji strażników miejskich.

Mandaty za Wykroczenia na Drogach i Chodnikach

Najbardziej widoczną zmianą jest możliwość wystawiania mandatów w przypadku wykroczeń na drogach i chodnikach. Teraz straż miejska może nałożyć mandat w wysokości od 50 do 100 zł na osoby jeżdżące rowerem lub hulajnogą na przejściach dla pieszych lub na drogach wyłącznie przeznaczonych dla pieszych. Ta zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz zachęcenie użytkowników rowerów i hulajnóg do przestrzegania przepisów.

Ponadto, osoby w wieku od 10 do 18 lat, które poruszają się rowerem, muszą posiadać kartę rowerową. Brak takiej karty może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości do 1500 zł. To rozwiązanie ma na celu edukację młodzieży i zachęcanie do przestrzegania przepisów ruchu drogowego od najmłodszych lat.

Dodatkowo, mandaty w wysokości do 1500 zł zostaną nałożone za wykroczenia drogowe, takie jak omijanie pojazdu przed przejściem dla pieszych, wyprzedzanie na przejściu, oraz nieustąpienie pierwszeństwa na jezdni osobie niepełnosprawnej lub pieszemu na przejściu. Do tej pory uprawnienia do krania w tym zakresie posiadała jedynie Policja.

Zobacz więcej artykułów z działu Okiem Kierowcy

Nowe Uprawnienia Straży Miejskiej: Kontrola Ruchu

Straż miejska otrzymała także rozszerzone uprawnienia w zakresie kontroli ruchu i zwalczania naruszeń przepisów. Teraz strażnicy mają prawo do kontroli w przypadkach, takich jak złamanie zakazu wjazdu, zatrzymanie i postoju oraz naruszenia przepisów ruchu, w tym motorowerów, rowerów, wózków, hulajnóg czy pieszych. To oznacza, że straż miejska będzie aktywnie monitorować sytuację na ulicach i podejmować działania w przypadku naruszeń przepisów.

Kontrola Mieszkań i Kary za Nieprzestrzeganie Przepisów

Nowe uprawnienia straży miejskiej nie ograniczają się wyłącznie do kontroli ruchu. Teraz strażnicy będą mogli także wystawiać mandaty za brak deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw w budynkach mieszkalnych. Brak takiej deklaracji może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości do 500 zł. Ponadto, za brak widocznego numeru nieruchomości strażnicy mogą nałożyć mandat do 250 zł.

Wprowadzenie tych nowych uprawnień dla strażników miejskich ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz odciążenie Policji. Jednocześnie, poprzez mandaty za naruszenia przepisów, system ma zachęcić do przestrzegania obowiązujących regulacji i podniesienia świadomości w zakresie przepisów ruchu hulajnóg czy motorowerów. Nowe przepisy weszły w życie 20 października tego roku.

Śledź nas na Facebook’u!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *