Motamy z DORTP

Wymiana półosi i oleju skrzyni biegów Dacia Duster

Wymiana półosi i oleju skrzyni biegów Dacia Duster. Półosie w silnikach wysokoprężnych wydają się nie tylko grubsze, ale przede wszystkim trwalsze i mocniejsze. Czy można zamiennie stosować półosie z silników 1.5 DCI w benzynowych 1.6?

Zobacz więcej na temat wymiany oleju w skrzyni rozdzielacza i tylnym „moście” Dacia Duster

Wymiana półosi i oleju skrzyni biegów Dacia Duster nie ejst zadaniem trudnym. Wymaga minimalnej wiedzy z zakresu mechaniki i jest do ogarnięcia przez każdego. Nawet bez dostępu do kanału.


Katalogi mówią, że półośki w silnikach wolnossących Dacia Duster są inne niż w wysokoprężnych. I to jest prawda, ponieważ
półosie z silników turbo są grubsze o 3mm względem półosiek z 1.6. Mają jednak te same wielokliny (27 wew. i 25 zew. ilość ząbków) i mogą być stosowane zamiennie. Nawet między generacjami (Duster I = Duster II). Więcej zobaczysz na powyższym filmie: wymiana półosi i oleju skrzyni biegów Dacia Duster.

Półosie stosowane w silnikach 2WD mają inne wymiary i nie mogą być stosowane w 4WD ani odwrotnie.

Tylne półosie są identyczne we wszystkich wersjach silnikowych i również (podobnie jak całe zwrotnice tylne) są takie same w DD1 i w DD2!

Wymiana oleju w skrzyni biegów Dacia Duster

Jaki olej lać do skrzyni biegów Dacia/Renault Duster? W ASO można uzyskać różne informacje, część podaje że powinno się stosować NFP, część NFJ. NFX jest następcą NFP i NFJ, z powodzeniem oczywiście zastepuje oba oleje.


Skrzynia biegów ELF 75W-80 ok. 2,0-2,2 litra
Skrzynka rozdzielcza („reduktor”) ELF 75W-80
ELF 75W-90
ok. 0,5-0,6 litra
Tylny dyferencjał (tylny „most”) ELF 75W-90 ok. 0,4-0,5 litra

Zostaw suba na naszym kanale YT!

Ile potrafi Dacia Duster w terenie? Duster idealny do off-roadu?
Zobacz relacje z naszych wyjazdów!

Wymiana półosi a olej w skrzyni

Czy wymiana półosi w skrzyni wiąże się z koniecznością wymiany oleju? Podczas wymiany lewej półosi musimy wcześniej spuścić olej ze skrzyni. Zalecane jest użycie świeżego oleju, chyba że wymienialiście olej niedawno i zadbacie o higienię zlewania oleju. Ważne żeby nie dostały do niego zabrudzenia (zwłaszcza piasek). Przy prawe półosi wiele zależy od konstrukcji pojazdu – w zależności czy jest ona wprowadzona bezpośrednio w mechanizm różnicowy czy nie. W Dacia Duster 4×4 nie ma potrzeby spuszczania oleju w przypadku wymiany prawej przedniej półosi – jest ona osadzona na rozdzielaczu (przekłądni kątowej).


Dacia Duster changing the oil in the gearbox and drive shaft.
Ölwechsel im Getriebe und in der Antriebswelle Dacia Duster.
Dacia Duster şanzıman ve tahrik milindeki yağın değiştirilmesi