Dacia

Dacia Duster III (2024) – już tylko tydzień do premiery

Długo wyczekiwana premiera Dacia Duster III 2024 już niebawem! Po wielu oczekiwaniach i spekulacjach rumuński producent SUV-ów zapowiedział oficjalne odsłonięcie swojego flagowego modelu 29 listopada. Co ciekawe, po internecie zaczęły krążyć zdjęcia, będące rzekomymi przeciekami z instrukcji serwisowych nowej Dacii Duster.

Dacia Duster III – nowy model, nowa platforma

Duster od zawsze cieszył się dużą popularnością ze względu na solidną konstrukcję, charakterystyczny design oraz niezawodność. Teraz, zgodnie z przeciekami, możemy spodziewać się, że trzecia generacja tego SUV-a wniesie wiele nowości zarówno pod względem stylistycznym, jak i technicznym. Obecnie Duster stanowi jedyny model w ofercie Dacii, który nie został jeszcze dostosowany do nowej architektury CMF-B Grupy Renault. Platformę tę już wykorzystują Sandero, Sandero Stepway, Logan i Jogger. Przebudowa architektury w trzeciej generacji Dustera obiecuje podniesienie jakości prowadzenia i wykonania. To jednak nie oznacza utraty charakterystycznego, solidnego stylu, który jest kluczowym elementem przyciągającym klientów.

Dacia Duster III (2024) – silnikowe plotki

Nowe i stare silniki w ofercie Dacia Duster 2024

Co do zespołów napędowych, istnieje prawdopodobieństwo, że jako opcja wejściowa nadal będzie dostępny turbodoładowany silnik trzycylindrowy o pojemności 1.0 litra. W przypadku modelu Duster będzie on oferowany zarówno w wersji wyłącznie benzynowej, jak i wariantowi zasilanemu LPG. Jednak z uwagi na coraz bardziej restrykcyjne normy emisji Euro 7, planuje się wycofanie opcji z silnikiem wysokoprężnym, zasilanym olejem napędowym. W zamian Dacia wprowadzi ofertę efektywnych hybrydowych zespołów napędowych.

Dacia Duster III 2024 - wizualizacja | dacianews.pl

Cena Dacia Duster III? Tanio już było…

Ostateczne szczegóły dotyczące oferty, wyposażenia oraz ceny niestety jeszcze nie są znane, co budzi dodatkowe zaciekawienie wśród potencjalnych nabywców. Zgodnie z przewidywaniami, można się spodziewać, że nowa generacja Dacia Duster będzie oferowana w nieco wyższej cenie niż jej poprzednik. Informacje wskazują, że cena ta może być o co najmniej kilka tysięcy wyższa, co jednak powinno znaleźć uzasadnienie w licznych ulepszeniach i nowościach, jakie wprowadza druga generacja tego popularnego SUV-a.

Dacia Duster E-Tech full hybrid?

Według plotek pojawi sie silnik 1.8SCe. Dostępny będzie wyłącznie w wersji E-Tech Hybrid, będącej rozwiniętą odmianą popularnego, lecz już niedostępnego obecnie 1.6 SCe. Ta zaawansowana hybryda jest już dobrze znana z innych modeli Renault, takich jak Clio, Captur, Arkana i Dacia Jogger. Wyższa wersja, E-Tech full Hybrid z 1.2 TCe, znaną z modeli takich jak Austral i nowego Espace, prawdopodobnie nie będzie dostępna w nowym Dacia Duter III ani Bigsterze.

Zobacz co słychać w społecznościach Dacia i Renault

Napęd 4×4 w Dacia Duster III bez rewolucji

Zmian w napędzie 4×4 nie przewidujemy. Nadal będzie to przeniesienie mechaniczne z wykorzystaniem sprzęgła wielopłytkowego, zaczerpniętego od Nissana. Mimo wcześniejszych plotek sugerujących opcję napędu jedną oś silnikiem spalinowym, a drugą elektrycznym, nie ma obecnie żadnych sygnałów wskazujących na wprowadzenie tego rozwiązania. Możliwe, że taka opcja pojawi się w modelu Bigster. Ciekawostką jest informacja, że fabryka w Mioveni opracowała blokadę tylnego mechanizmu różnicowego, którą można byłoby montować seryjnie w modelach Duster. Jednak ze względu na zwiększenie kosztów produkcji oraz napięty harmonogram wprowadzania Dustera III na rynek, nie podjęto się tego odważnego kroku.

Premiera Dacia Duster III (2024) jeszcze w listopadzie!

Nadchodząca Dacia Duster 2024 to pojazd, który kontynuuje dziedzictwo swoich poprzedników. Z jednej strony utrzymuje niezawodność, zdolność terenową i przystępną cenę, a z drugiej strony wprowadza nowoczesne elementy. Znajdziemy rozwiązania takie jak cyfrowa deska rozdzielcza czy większy ekran dotykowy. Oczekujemy z niecierpliwością na oficjalną premierę Dacii i dalsze doniesienia na temat tego fascynującego nowego modelu. Premiera odbędzie 29 listopada a produkcja egzemplarzy sprzedażowych ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Zdjecie: internet

Śledź nas na Facebook’u!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *