Motamy z DORTP

Dacia Duster – blokada mostu – motaż, wszystko o blokadach

Dacia Duster – blokada „mostu” – montaż blokady typu lock-right tylnego mechanizmu róznicowego („mostu”) do Dacia Duster – blokada rosyjska, marki IZH-Techno. Zostaw pod filmem łapkę w górę, subskrybuj nasz kanał, a jeśli masz pytania – zapraszamy na naszą grupę na FB: Duster Off-Road Team Poland.

Zobacz więcej naszych filmów z serii Motamy z DORTP oraz daj suba na naszym kanale YouTube. Dacia Duster blokada mostu zobacz drugą część filmu – uzupełnienie poniższego materiału.

Dacia Duster blokada mostu – czym jest mechanizm różnicowy?

Mechanizm różnicowy (dyferencjał) jest układem kół zębatych zastosowanym pomiędzy kołami. Umożliwia poruszanie się kół jednej osi z różną prędkością (na przykład podczas zakrętów, gdy jedno koło ma do przejechania większą odległość). Chroni to układ napędowy przed wystąpieniem sporych naprężeń (w sytuacji kiedy jedno koło wymuszało by na drugim szybszy lub wolniejszy obrót) a opony przed zbyt szybkim i nierównym zużywaniem. Mechanizm różnicowy znajduje się na każdej osi pojazdu, a niejednokrotnie nawet pomiędzy osiami (rozdzielając moment obrotowy między osie).

Co to jest blokada mechanizmu różnicowego?

Tutaj pojawia się pewien paradoks. Blokada mechanizmu różnicowego (blokada dyferencjału) jest blokadą mechanizmu, który ma za zadanie zapobiegać m.in. właśnie blokowaniu się kół. Celem blokady jest wymuszenie przeniesienia większego momentu obrotowego na koło, które porusza się z większą szybkością. Kiedy to się przydaje? W każdej sytuacji gdy jedno koło traci przyczepność (na przykład na śliskim podjeździe). Blokada jest ceniona przez off-roadowców, gdyż znacząco poprawia trakcję samochodu w terenie.

Blokada mechanizmu różnicowego, blokada mostu a blokada dyferencjału

Wszystkie pojęcia odnoszą się do tego samego mechanizmu. „Blokada mostu” jest jako określenie używana potocznie, gdyż w moście blokujemy właśnie mechanizm różnicowy, czyli dyfer. Warto w tym miejscu po raz kolejny powtórzyć, Duster nie posiada mostu a określenie „Dacia Duster blokada mostu” jest używane mocno potocznie i odnosi się do blokady mechanizmu różnicowego!

Jak działa blokada dyfra?

Spotkamy wiele typów blokad mechanizmu różnicowego. W klasycznych terenówkach blokada jest zapinana ręcznie, lewarkiem lub przełącznikiem, z poziomu kierowcy. Coraz częściej stosuje się blokady autmatyczne, które nie wymagają ingerencji użytkownika. Najczęściej jest to sterowanie elektromagmesem lub mechanizm typu Torsen, działający w pełni autmatycznie (na przykłąd popularnie stosowany w napędach Quattro w Audi). Blokady ręczne blokują koła na stałe. Automatyczne blokady obecnie pozwalają na pełną blokadę obu kół lub kontrolę nad podziałem momentu obrotowego między kołami.

Dacia Duster blokada mostu – jaką wybrać?

Do Dustera mamy obecnie do wyboru tylko blokady automatyczne. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to Torsen i Lock-right.

Torsen jest nieco bardziej skomplikowany ale nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika. Może być stosowany zarówno w przedniej jak i tylnej osi. Możemy jeździć w trybie „4WD lock” i nie wyrządzimy większej krzywdy napędom. Torsen jednak nie zapewnia pełnej blokady obu kół a jedynie przenosi część napędu na koło, które aktualnie ma lepszą przyczepność. Działa nieco podobnie do systemu ASR, który przyhamowuje koło będące w poślizgu, aby część momentu przeniosła się drugie koło.

Blokada Lock-right – prosty, ale stosowany od lat mechanizm w terenówkach. Zapewnia pełną blokadę kół w momencie gdy oś jest napędzana, przy tym działa w pełni automatycznie. Nie może być zatem stosowany w przedniej osi Dacii Duser, gdyż ta blokada byłaby cały czas spięta. Możemy ją montować w tylnej osi, a blokuje się w momencie włączenia trybu „4WD lock” – czyli gdy tylna oś zostaje napędzana. Dlatego istotnym jest używanie tej blokady z głową, gdyż łatwo uszkodzić elementy przeniesienia napędu. Szczególnie gdy zaczniemy używać tej blokady na twardej nawierzchni. Zobacz drugą część filmu – ukręcenie półosi.

Blokada pneumatyczna mostu – rozwiązanie najmniej popularne, mające sporo zalet i tyle samo wad. Blokada następuje w momencie wciśnięcia przycisku w kabinie – sprężony gaz blokuje sprzęgiełko w napędzie blokując koła. Niewątpliwą zaletą jest to, że jako jedyna „blokada mostu” do Dacia Duster daje możliwość jej włączania i wyłączania. Blokuje koła w 100% podobnie jak lock-rigt. Natomiast wady to cena, konieczność montażu dodatkowego kompresora i utrata trybu „auto” napędu. Blokada pneumatyczna działa tylko jak ją włączymy i blokuje koła 100% więc też trzeba uważać na twardej nawierzchni. Torsen działa cały czas a lock-right w trybie „auto” działa tak, jak obecnie wymusza to na nim napęd.

Czy jest sens montować blokadę mechanizmu różnicowego do Dacii Duster?

Naszym zdaniem blokada nie powinna być wysoko na liście priorytetów. Zdecydowanie ważniejszy jest lift zawieszenia Dacii Duster, opony oraz osłony. Nawet wyciągarka wydaje się bardziej przydatna niż blokada. Owszem, pracę blokady docenimy na wykrzyżach i da (zwłaszcza blokady „mostu” 100%) mnóstwo frajdy na śliskich nawierzchniach, pozwalając dużo łatwiej wchodzić bokiem w zakręty czy kręcić bączki. Nie bez przycyzny drfterzy montują blokady lub po prostu zaspawują dyfer. Ale to co jest zaletą może być też wadą – o której rzadko się wspomina. Trzeba pamiętać, że blokady automatyczne Torsen i Lock-right zmieniają charakterystykę jazdy samochodu. Potrafi się zrobić nadsterowny a na śliskich nawierzchniach trzeba bardziej pilnować samochodu bo… dużo łatwiej wchodzić bokiem w zakręty.

Zobacz poniższy film z montażu blokady, a jak obejrzysz – zobacz drugą część filmu – ukręcenie półosi.

Jak zamontować blokadę lock-right Dacia Duster, montaż blokady tylnego dyferencjału Dacia Duster. Blokada tylnego mostu Dacia Duster. Blokada dyfra Dacia Duster.
How to install the Dacia Duster lock-right blockade, mounting the Dacia Duster rear differential lock.
Как установить блокировку Dacia Duster – правый замок, монтаж блокировки заднего дифференциала Dacia Duster.
Ako nainštalovať zámok Dacia Duster lock-right a namontovať uzávierku zadného diferenciálu Dacia Duster.
Dacia Duster arka diferansiyel kilidini monte ederek Dacia Duster sağ kilidi nasıl takılır.
Cómo instalar el bloqueo de bloqueo derecho del Dacia Duster, montaje del bloqueo del diferencial trasero del Dacia Duster.
Cum se instalează blocarea Dacia Duster-blocare dreapta, montarea blocării diferențiale spate Dacia