Motamy z DORTP

Dacia Duster lift zawieszenia

Dacia Duster lift zawieszenia – co nam daje, jak i czym podnieść dustera? Jakie największe koła zmieścimy do Dustera? Na te i inne pytania postaramy się opowiedzieć w tym artykule oraz filmie!

FILM ZNAJDZIECIE NA KOŃCU TEGO ARTYKŁU

Dodatkowo w filmie opisujemy podkładki pod łożysko McPhersona (najtańszy lift dla Dustera), porównujemy sprężyny fabryczne, Eibach oraz H&R oraz pokazujemy jak wymienić sprężyny bez ściągacza do sprężyn!

Dacia Duster lift zawieszenia – co nam daje i ile maksymalnie można podnieść Dustera?

Przede wszystkim poprzez lift zawieszenia zwiększamy prześwit pojazdu. Zmniejszamy szansę na utknięcie w koleinach i łatwiej nam pokonywać przeszkody. Podnosząc samochód zwiększamy też kąty najazdu co bezpośrednio poprawia nam właściwości terenowe samochodu.

Ile zatem możemy maksymalnie podnieść Dustera?

Bez potrzeby przebudowywania całego zawieszenia, zmiany wahaczy, obniżania sanek itp. a liftując tylko macphersony i w rzucając większe koła możemy zyskać nawet dodatkowe 7-8 cm prześwitu. Na samych mcpherosanch możemy uzyskać do 5-5.5cm. Ale uwaga! Podnosząc na macphersonie więcej niż 3 cm obciążamy mocno półosie, zwłaszcza przednią lewą która będzie pracować pod nienaturalnym kątem. Dlatego przy większych liftach niż 3 cm musimy obowiązkowo obniżyć silnik żeby odciążyć półosie. Zobacz artykuł obniżenie silnika Dacia Duster za pomcą tulejek.

Niestety, tutaj zaczyna się błędne koło. Silnik możemy w zależności od konstrukcji obniżyć 1,5-2 cm. Jeśli chcemy więcej – musimy modyfikować podpory i dolną osłonę o którą oprze się silnik… zmniejszając prześwit. Dlatego te 5 cm liftu na amortyzatorze w obniżeniem silnika 1,5-2 cm są wartościami bezpiecznymi i rozsądnymi.

Czarnogóra i Bośnia, off-roadowa Wielkanoc

A co z tyłem? Tutaj możliwości są dużo większe. Ogranicza nas jedynie wahacz podłużny ale podnosząc tył nie musimy obniżać tylnego mostu. Z prostego powodu – tylne półosie są dłuższe niż przednie i pracują pod mniejszymi kątami.

Jakie największe koła zmieścimy do Dustera po lifcie zawieszenia?

Otóż.. lift nam nie pozwoli zwiększyć miejsca w nadkolu przez co nie wrzucimy większych kółek niż do fabrycznego Dustera. Na filmie zobaczycie wizualizację problemu większych kółek. Żeby lift pozwolił na montaż większych kóopon musiałby wynieść powyżej 10cm co jak już wiemy – nie jest możliwe bez znacznych, czytaj kosztownych, ingerencji.

Niezależnie od liftu możemy wrzucić do Dustera bez modyfikacji (lista będzie sukcesywnie poprawiana):
215/70 R16 – bez modyfikacji
225/65 R16 – bez modyfikacji
225/70 R16 – wejdzie ale może ocierać o nadkole
225/75 R16 – wejdzie ale wymaga delikatnej modyfikacji wzmocnienia pod przednim nadkolem

Wymiana sprężyn bez ściągacza do sprężyn

Czy to jest mozliwe? Tak! Wymiana sprężyn bez użycia ściągacza jest możliwa. Jeśli nie mamy naprawadę dobrych ściągaczy do sprężyn, wóczas ich wymiana jest bardzo kłopotliwa. Zwłaszcza przy twardych, liftujących spręzynach. W łatwy sposób da się jednak wymienić sprężyny bez ściągacza do sprężyn. Jak wymienić sprężyny bez ściągacza? Wystarczy rozkręcić kolumnę McPhersona jeszcze na samochodzie i w ten sam sposób ją potem poskładać! Cała procedura obrazowo jest pokazana na filmie na końcu artykułu.

Duster lift zawieszenia – co wybrać do podniesienia Dacii Duster?

Obecnie jest w czym wybierać. Każdy powinien sam zdecydować w którą stronę chce iść i ile na lift przeznaczyć pieniędzy. Najpopularniejsze obecnie rozwiązania to:


Amortyzatory liftujące – posiadają kielich podniesiony w stosunku do fabrycznych.
– zalety: pasują do fabrycznych sprężyn i utrzymują wysoki komfort na asfalcie (miękkie zawieszenie)
– wady: cena dużo wyższa niż zwykłych amortyzatorów, nie zaleca się łączyć ze sprężanymi liftującymi. W terenie dalej jest miękko
– zyskujemy około 3cm

Sprężyny liftujące:
– zalety: stosunek ceny do efektu, pasują do wszystkich seryjnych amortyzatorów, utwardzają zawieszenie
– wady: mniej komfortowe zawieszenie
– zyskujemy około 3-3,5cm

Podkładki z wydłużeniem tłoczyska:
– zalety: cena i utrzymanie komfortowego, miękkiego zawieszenia
– wady: do bardzo lajtowego off-roadu, zbyt miękko w terenie
– dobre rozwiązanie dla osób które chcę mieć bardzo miękki komfortowy samochód i zarazem podniesiony 4-5 cm.

Kompletne zestawy zawieszenia (Mudster, Peders, Ironman itp.):
– zalety: według producentów najlepiej zestrojone po Dustera, komfortowe i zarazem utwardzające
– wady: najdroższe rozwiązanie, w przypadku usterki musimy wymieniać całe komplety, niekoniecznie trwalsze podzespoły
– zyskujemy w zależności od zestawu 3,5-5cm

Zlot Dusterów z okazji Święta Niepodległości

And who is a winner? Jaki jest najlepszy zestaw zawieszenia do Dacia Duster?

Naszym faworytem jest nieco hybrydowe rozwiązanie – fabryczne amortyzatory, sprężyny liftujące i… podkładki pod łożysko macphersona. Ale nie 4-cm podkładki wydłużające tłoczysko, ale zwykłe podkładki o grubości 1cm podkładane pod łożysko. Jako jedyne daje możliwość manipulowania wysokością przód/tył co jest bardzo istotne na przykład dla użytkowników zagazowanych samochodów gdzie mocno mamy dociążany tył i chcemy go trochę zadrzeć do góry. W moim wypadku dzięki sprężynom dało mi się zyskać 3,5cm z przodu (nie stosowałem podkładek) i koło 4cm z tyłu (z podkładkami 12mm) co ładnie posadziło samochód, zadarło tył i uniknąłem efektu „wiecznego przyspieszania”.


Numery części w kolumnie McPherson-a w Dacia Duster

Poniżej znajdziecie listę części z których składa się kolumna McPhersona w Dusterze. Kolumny są identyczne w pierwszej i drugiej generacji Dacii Duster. Zamiennie pasują też m.in. wahacze, bębny czy zwrotnice (choć tu z pewnymi odstępstwami opisanymi w artykule tuning hamulców Duster). Jeśli dawno zawieszenie nie było ruszane warto przy okazji wymiany amortyzatorów lub sprężyn wymienić pozostałe elementy kolumny McPhersona.

Dacia Duster – części w kolumnie McPhersona wersji 4×4

Wszystkie części są identyczne w Dacia Duster I i w Dacia Duster II. Większość elementów jest identyczna w osi przedniej jak i tylnej. Różne są tylko modele amortyzatorów i inne sprężyny.

Górne mocowanie amortyzatora8200876298
6001548403
Poduszka amortyzatora6001547499
Łożysko amortyzatora6001025850
8200651172
Górne mocowanie sprężyny
(miska, talerzyk)
8200808455
Amortyzatorprzód:
543026656R

tył:
562103964R
Osłona amortyzatora
6001548402
540505149R
Sprężynaprzód:
540101952R

tył:
550202720R
Łącznik stabilizatora8200814411
551103022R

Zestawy liftujące zawieszenie do Dacia Duster

H&R
Sprężyny +3cm (komplet 4 szt)
do fabrycznych amortyzatorów
28935-1
Eibach
Sprężyny +3cm (komplet 4 szt)
do fabrycznych amortyzatorów
E30-26-003-01-22