Dacia

Dacia Duster 2024 – trzecia generacja topowego SUV-a

Od swojego debiutu w 2010 roku Dacia Duster zdobywa serca kierowców na całym świecie, bijąc kolejne rekordy sprzedaży. W roku 2022 został najlepiej sprzedającym się SUV-em w Europie, utrzymując się w czołówce najchętniej wybieranych samochodów w Polsce. Teraz, po udanych dwóch generacjach i kilku liftingach, Dacia Duster 2024 podnosi poprzeczkę. Właśnie rumuński producent zaprezentował trzecią generację, która wznosi Dustera na jeszcze wyższy poziom innowacyjności i komfortu.

Dacia Duster – historia, która trwa

Dacia Duster, znany i uwielbiany na polskich drogach SUV, zaczynał swoją historię w latach 80. ubiegłego wieku. Wtedy to firma Aro wprowadziła na rynek model 10. Bazujący na podzespołach Dacii 1300/1410, pojazd ten był produkowany aż do 2006 roku, ale eksportową wersję nazwano… Dacia Duster. Przywrócony do życia w 2010 roku, Duster od razu zyskał popularność dzięki prostocie konstrukcji, łatwości naprawy ale przede wszystkim konkurencyjnej cenie.

Renault Niagara Concept, pick-up z off-roadową krwią

Duster III – odświeżony w każdym calu

Nowa, trzecia generacja Dacii Duster debiutuje z kompletnie odświeżonym designem nadwozia. Inspirację czerpie z wcześniejszego konceptu Bigster, przejawia się ona w muskularnych kształtach, jak również nowoczesnej stylistyce lamp. Wzmocniony plastik został użyty w konstrukcji nadkoli i progów, przy czym zastosowano mieszankę pochodzącą częściowo z recyklingu. Klamkę tylnych drzwi ukryto w ramie okiennej, co stanowi nowość w Dusterze, ale za to pozostawiono charakterystyczny słupek nadkola. Znany był z poprzedniej generacji modelu, a który stanowił dość charakterystyczny element.

Ergonomia i innowacje w wnętrzu

Wnętrze nowego Dustera zostało zaprojektowane z myślą o ergonomiczności i nowoczesności. Platforma CMF-B umożliwiła zwiększenie przestrzeni w kabinie, a przeprojektowana deska rozdzielcza i nowoczesne fotele podnoszą komfort podróżowania. Dla tych, którzy stawiają na praktyczność, opcja zmywalnej tapicerki będzie na pewno cennym dodatkiem. Materiały częściowo pochodzące z recyklingu podkreślają zrównoważony charakter nowego Dustera. Zastosowanie 7-calowego ekranu zamiast panelu wskaźników oraz 10-calowego na konsoli centralnej wprowadza nową jakość zarówno w obszarze multimedialnym, jak i informacyjnym.

Turcja – kawałek Azji na wycągnięcie ręki – podróże Duster Off Road Team Poland

Dacia Duster 2024 – zróżnicowana gama silników

Full Hybrid – Nowa platforma Dustera umożliwia wprowadzenie nowej, zaawansowanej technologicznie wersji hybrydowej. Pełna hybryda składa się z 4-cylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1.6 oraz dwóch jednostek elektrycznych. Razem generują one imponujące ponad 140 KM mocy. Co jeszcze ważniejsze, umożliwiają kierowcy przejechanie nawet do 80% trasy z wyłącznym użyciem napędu elektrycznego. Cały napęd jest teraz przenoszony na skrzynię automatyczną, pozbawioną sprzęgła. Dla silnika benzynowego dostępne są 4 biegi, podczas gdy napęd elektryczny korzysta z dwóch biegów.

Mild Hybrid – W ofercie pojawi się także miękka hybryda, wyposażona w 3-cylindrowy silnik o pojemności 1.2, który zyskuje wsparcie silnika elektrycznego podczas rozruchu i przyspieszania. Napęd na koła przeniesie 6-biegową, mechaniczna skrzynia. Wersja 4×4 będzie dostępna jedynie z tym silnikiem.

ECO-G 100 z instalacją LPG – Ta 3-cylindrowa jednostka o pojemności 1 litra dostępna jest z fabryczną instalacją LPG. Butlę LPG umieszczono pod podłogą, co sprawia, że samochód zachowuje pełną przestrzeń bagażową. Pojemność zarówno butli, jak i baku wynosi po 50 litrów aby razem dawać zasięg 1300km.

Dacia Jogger – pakiet sleep dla miłośników natury

Dacia Duster w teren i do spania

Zmieniony przełącznik trybu pracy napędu 4×4 oferuje teraz jeszcze więcej możliwości. Pojawiły się innowacyjne opcje, takie jak tryb eco, zoptymalizowany pod kątem zużycia paliwa, czy specjalne ustawienia do radzenia sobie z piaskiem, błotem i śniegiem. Opcje takie jak auto i off-road, wcześniej znane jako „lock”, nadal są dostępne, a zarazem podkreślają wszechstronność pojazdu. W porównaniu z poprzednią generacją, nowa Dacia Duster zyskała nieco większe kąty natarcia. Wynoszą teraz imponujące 31 stopni z przodu i aż 36 z tyłu. Dla praktycznych rozwiązań dodano relingi na dachu, z opcją ustawienia w pozycji poprzecznej, oraz dedykowany bagażnik dachowy o nośności 80 kg. Po Joggerze, Duster staje się drugim pojazdem w gamie Dacii, który oferuje pakiet Sleep, będący schowkiem, stolikiem, a po rozłożeniu także dwuosobowym łóżkiem.

Zlot Dusterów z okazji Święta Niepodległości

Ceny i planowane wprowadzenie na rynek Dustera 2024

Pierwsze egzemplarze trafią do klientów w połowie 2024. Zamówienia wystartują na początku roku. Choć oficjalnych cen jeszcze nie znamy, spekuluje się, że zaczną się poniżej 20 000 euro. Nowa Dacia Duster, z rewolucyjnym designem, zróżnicowaną gamą silników i nowoczesnym wnętrzem, zapowiada kontynuację sukcesu poprzednich generacji. Z pewnością, trzecia odsłona tego popularnego modelu utrzyma pozycję Dacii jako producenta oferującego najbardziej atrakcyjny stosunek jakości do ceny na rynku samochodów.

Źródło: producent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *