DaciaNews

Dacia Duster Concept 2009

W 2009 roku Dacia głośno zapowiadała ważną premierę podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Podczas najważniejszej imprezy sezonu miało zostać ujawnione światu auto, które całkowicie miało odmienić oblicze marki. Pikanterii całej sytuacji dodawał fakt, że wcześniej Dacia w swojej historii pokazała tylko jedno auto studyjne i była to tylko specjalna odmiana Logana MCV. Tym razem miało chodzić o zupełnie nowy model, oto Dacia Duster Concept.

Dacia Duster – nowe nadzieje

Stało się. W Genewie Dacia odsłoniła całkowicie nowy samochód. Była to swojego rodzaju rewolucja. Duster Concept całkowicie zerwał nie tylko z dotychczasową, bardzo ascetyczną stylistyką marki, lecz także wprowadził producenta do nowego segmentu – crossoverów. Dacia Duster Concept wywołał na mediach na tyle duże wrażenie, że cześć z nich okrzyknęła nawet koniec budżetowego charakteru marki. Koncept zaskakiwał wszystkich swoimi agresywnymi liniami, felgami o średnicy 21 cali, a także zaawansowanym oświetleniem LED.

Zobacz więcej prezentacji Dacia i Renault

Drzwi boczne asymetryczne

Innowacją było umieszczenie tylko jednych drzwi po stronie kierowcy, jak to ma miejsce w samochodach typu coupe/sportowych. Z drugiej strony, po stronie pasażera, zastosowano nietypowe rozwiązanie. Oprócz drzwi przednich pojawiły się pełnowymiarowe tylne drzwi. Przy czym otwierane w przeciwnym kierunku do przednich. Dzięki temu auto zyskało sportowy wygląd, zachowując jednocześnie pewną wygodę użytkowania. Ostatecznie pojazd mierzył 4,25 metra długości, więc wygoda w tym kontekście jest kwestia bardzo dyskusyjną. Co ciekawe, rozwiązanie z asymetrycznymi drzwiami zastosował Hyundai w modelu Veloster produkowanym od 2011 roku. Niektórzy dopatrywali się nawet małych inspiracji Dusterem w projekcie Hyundaia.

Dacia Duster Concept – mała a wielki

Mimo swojego bardzo małego rozmiaru Duster Concept oferował przestrzeń bagażową bliską 500 litrów. Dzięki inteligentnemu projektowi kabiny, wnętrze miało zapewniać wygodną podróż nawet wysokim osobom. Po złożeniu siedzeń miał się we wnętrzu zmieścić nawet rower górski. Jak widac już wtedy Dacia mocno stawiała na outdoor i szukała na rynku sposobów dotarcia do klientów aktywnych fizycznie.

Śledź nas na Facebook’u!

Powrót do inspiracji sprzed lat

Jak wszyscy wiemy, piękna historia produkcji Dustera zaczęła się już rok później. Finalna wersja w bardzo małym stopniu nawiązywała do konceptu. Nie zmieniło się to wraz z nadejściem pierwsze liftingu, czy potem drugiej generacji. Choć nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu Dustera III, to pierwsze co się rzuca w oczy na wizualizacjach, to charakterystyczne tylne lampy. Niemal identyczne z tymi, jakie widzimy w Dacia Duster Concept. Znane również z prezentacyjnych wersji Bigstera. Historia zatem w pewnym stopniu zatacza koło i coś, co miało szokować 15 lat temu, teraz okazuje się całkiem trafioną koncepcją. Jedno się jednak przez lata nie zmieniło, dalej Duster to auto uwielbiane i dedykowane osobom aktywnym a marka Dacia dalej zdobywa uznanie wśród miłośników outdooru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *