DaciaMotamy z DORTP

Off-Road Dacia Duster – pytania i odpowiedzi

Dacia Duster Off Road – czy dacia Duster to samochód terenowy? Czy Dacia Duster nadaje się do ciężkiego off-road’u? A jeśli nie to czy w ogóle nadaje się do jazdy w terenie? Jak przygotować Dacię Duster do off-road’u? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi w poniższym tekście. W jednym miejscu zebraliśmy kompletną wiedzę opartą na doświadczeniu grupy Duster Off-Road Team Poland.

Dacia Duster do off-road’u – czy Duster to samochód terenowy?

Nie. Dacia Duster jest klasyfikowana jako SUV. I na tym moglibyśmy zakończyć dywagacje. Choć i tutaj niektórzy uważają, że jest to zwykłe kombi. Formalnie sam producent umiejscawia Dustera w klasie SUV-ów. Choć to nie wyklucza tego, że Dacia Duster nadaje się do off-road’u. Otóż z racji niewielkiej masy poczyna sobie całkiem dobrze. Oczywiście o ile nie mówimy o rajdach przełajowych i topieniu samochodów po dach. Dacia Duster off-road – jak zatem samochód radzi sobie w terenie? Czytaj dalej.

Jako grupa Duster Off-Road Team Poland od lat udowadniamy, że Dusterem da się dobrze pobawić w terenie.

Czy Dacia Duster ma ramę?

Nie ma. Duster opiera się na konstrukcji samonośnej. Choć nie gwarantuje to w terenie takiej sztywności jak rama, to warto zaznaczyć, że coraz więcej producentów (jak choćby Jeep) umieszcza swoje „uterenowione” modele na konstrukcjach pozbawionych ramy. Największą zaletą braku ramy jest znacząca redukcja masy i lepsze zagospodarowanie przestrzeni samochodu. Niewątpliwą wadą konstrukcji samonośnej jest jej większa delikatność i podatność na odkształcenia. Używanie dużej siły, na przykład podczas szarpania kinetykiem, może wpłynąć na geometrię pojazdu (choć sami jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z takim problemem).

Czy Dacia Duster ma reduktor?

Dacia Duster nie ma reduktora. I to jest rzecz, której nam w tym aucie najbardziej brakuje. Reduktorem w Dacia Duster potocznie nazywa się przekładnie kątową, zwaną też rozdzielaczem. Przekładnia kątowa (rozdzielacz) nie jest reduktorem! W Dacia Duster z napędem 4×4 zastosowano mały substytut reduktora w postaci 6-biegowej skrzyni, w której został bardzo skrócony pierwszy bieg. Dacia rekomenduje nawet nie używanie 1-szego biegu w jeździe miejskiej. Nie mniej w terenie, zwłaszcza przy długich i wymagających podjazdach, brakuje reduktora. Co dalej nie wyklucza Dacii Duster jako auta do zabawy off-roadowej.

Tuning Dacia Duster do off-rod’u

Dacia Duster off-road – jak bardzo możemy zmodyfikować Dustera do zabawy w terenie? Nawet bez modyfikacji Dacia Duster 4×4 całkiem zgrabnie poczyna sobie poza asfaltem. Z racji dużego prześwitu doskonale sobie radzi na przykłąd na kamienistych, bałkańskich bezdrożach. Jest świetną alternatywą dla samochodów pokroju Toyota RAV4 czy Subaru Forester. Przy okazji oferując śmiesznie niskie koszty eksploatacji.

Po drobnych (albo większych) modyfikacjach Dacia Duster śmiało może konkurować z autami pokroju Suzuki Vitara, Jimny czy Łada Niva. Podstawową modyfikacją jest zmiana opon i lift zawieszenia. Przeznaczyliśmy temu zagadnieniu cały artykuł i film: Dacia Duster lift zawieszenia. W dalszej kolejności dochodzą równie ważne osłony podwozia. To są modyfikacje do Dacia Duster off-road które są naszym zdaniem konieczne. Pozostały tuning terenowy jest ograniczony tylko naszą wyobraźnią. A można zmienić naprawdę wiele jak udowadniają samochody zgłoszone do naszego konkursu Dusterowa Zmota Roku.

Wśród dodatkowych modyfikacji najczęściej pojawiają się wyciągarka, snorkel, blokda mostu Dacia Duster, większe hamulce, podcięcie zderzaków i wiele, wiele więcej. Część opisów modyfikacji Dustera znajdziecie zarówno na naszej stronie, jak i na naszym kanale YT.

Blokada „tylnego mostu” i lift zawieszenia Dacia Duster. Obie modyfikacje, oraz wiele więcej, znajdziecie na naszych łamach.

Blokada mostu Dacia Duster off-road

Czy Dacia Duster ma blokadę mostu? Nie. Dacia Duster nawet nie ma mostu. Choć tak potocznie nazywa się tylny mechanizm różnicowy, to w Dusterze nie ma mostów. Jest zawieszenie niezależne oparte na kolumnach MacPhersona. Choć to też ma swoje plusy, na przykład w postaci większego prześwitu pod głową „mostu”, a właściwie tylnego mechanizmu różnicowego.

Bez problemu jest za to możliwy montaż „blokady mostu” (blokady mechanizmu różnicowego) do Dacia Duster. W przedniej osi możemy zamontować rozwiązanie typu Torsen (przenosi część mocy na koło, które jest zablokowane) a w tylnej osi Torsen lub Lock-Right (blokada 100%). O blokadzie lock-right poświęciliśmy osobny materiał – zobacz blokada lock-right Dacia Duster off-road.

Dacia Duster w terenie

Powyższe informacje, choć fundamentalne, stanowią tylko mały wstęp do tematu rozbudowany Dacia Duster do off-road’u. To, że Dacia Duster jest fajnym autem do off-roadu oraz turystyki nasza grupa udowadnia od lat. Na naszej stronie znajdziesz wiele galerii, relacji i filmów z naszych wyjazdów terenowych. Dodatkowo na naszej stronie i naszym kanale YT znajdziesz kompendium wiedzy na temat modyfikacji Dustera do jazdy w terenie. Wiele tematów zostało już, lub będzie w przyszłości, opisanych. Na chwilę obecną zapraszamy do pogłębienia wiedzy pod poniższymi linkami: