Renault

Stworzone w Douai – od Renault Megane Scenic do Scenic E-tech

Elektryczny Renault Scenic E-Tech piątej generacji, który wkrótce trafi do sprzedaży, jest produkowany w Douai we Francji. W tym samym miejscu, w którym Scenic narodził się w 1996 roku. Kto lepiej opowiada o ewolucji tego kultowego modelu i zakładzie, w którym jest produkowany niż Franck Lucas? Frank to kierownik fabryki, w tym roku obchodzi 41-lecie pracy w zakładzie. Franck był zaangażowany w produkcję każdej generacji Scenic’a od chwili jego powstania. Był świadkiem postępu technologicznego przypadającego na każdą kolejną generację, a także ulepszeń wprowadzonych w stacjach roboczych i metodach produkcyjnych w zakładzie.

Renault Scenic – samochód roku w obecnie, jak i w momencie debiutu

Kiedy Franck Lucas rozpoczynał karierę w Douai w 1982 roku, pracował jako operator montażu w warsztacie przygotowującym deski rozdzielcze do Renault 11. Przez kilka lat kilkukrotnie awansował i był obecny podczas pojawienia się Megane, nowego kompaktowego modelu, który zastąpił Renault 19. W następnym roku, w 1996, wprowadzono na rynek odmianę Megane o nazwie „Megane Scenic”. Stała się ona pierwszym kompaktowym minivanem w Europie. Nazwa pochodzi od kompaktowego samochodu koncepcyjnego z 1991 roku o nazwie S.C.E.N.I.C.. Skrót oznacza „Koncepcja bezpieczeństwa ucieleśniona w nowym innowacyjnym samochodzie”. Scenic pierwszej generacji odniósł natychmiastowy sukces, sprzedając prawie 2,8 miliona egzemplarzy. Dowodem jego sukcesu jest zdobycie w 1997r. prestiżowej nagrody „Europejskiego Samochodu Roku”, co Scenic E-Tech electric powtórzył 27 lat później. Scenic E-tech zdobył tytuł „Samochodu Roku” 2024.

„Miałem szczęście znać wszystkie pięć generacji Scenica. To już nie ten sam samochód, ale wciąż ma tego samego ducha. Co za ewolucja!”
Franck Lucas, kierownik jednostki Douai Ampere ElectriCity

Renault Scenic E-Tech – cena i dostępność

Renault Megane Scenic do Scenic E-tech

Franck wciąż pamięta pierwsze części do Renault Scenic, nad którymi pracował, czyli drzwi. Od razu zdał sobie sprawę, że Renault zrobiło ogromny krok naprzód dzięki temu nowemu wówczas modelowi o przestronnym wnętrzu, który było całkowicie innowacyjny jak na tamte czasy. W związku z tym projektem fabryka w Douai musiała ewoluować, aby sprostać ambicjom modelu. Oprócz instalacji nowych robotów, przeprojektowano wszystkie procedury montażowe, szczególnie ergonomię stanowisa pracy, który zapewniły operatorom większą swobodę ruchu.

Wraz z pojawieniem się drugiej generacji Scenica w 2003 roku wprowadzono dalsze ulepszenia, takie jak półautomatyzacja instalacji kokpitu, co zmniejszyło obciążenie fizyczne wymagane do jego zamontowania. W 2009 roku w trzeciej generacji, która porzuciła nazwę Megane i stała się samodzielnym modelem, pojawiły się obrotowe linie montażowe. Można było na nich podnosić i opuszczać pojazdy w zależności od operacji montażowych, co było fantastycznym ułatwieniem dla operatorów. W 2016 roku pojawiła się czwarta generacja, a wraz z nią cyfryzacja linii produkcyjnych. Pojazdy i części są teraz na stałe połączone z fabryką, co umożliwia znacznie lepsze monitorowanie łańcucha dostaw.

Ewolucja i rewolucja, czyli Renaulucja Scenic-a

Najbardziej radykalna zmiana nastąpiła wraz z piątą generacją. Scenic staje się modelem w 100% elektrycznym, zaprojektowanym na dedykowanej platformie AmpR Medium. Historyczna fabryka w Douai jest przekształcana w celu dostosowania do nowej platformy elektrycznej. Wymagało to inwestycji o wartości 550 milionów euro. Nowa, elastyczna linia montażowa pomieści aż 4 platformy do budowy szerokiej gamy pojazdów. Stacje robocze zostały zreorganizowane, aby zapewnić maksymalną elastyczność, a linia montażowa została przebudowana. Zintegrowano instalację akumulatorów z przepływem produkcyjnym. Transformacja ta umożliwiła także wprowadzenie szeregu zmian w stanowiskach pracy, w tym wprowadzenie „pełnego wyposażenia”. Oznacza to, że operatorzy powinni mieć wszystkie niezbędne części i narzędzia w zasięgu ręki.

Zobacz najnowsze wydarzenia społeczności Renault i Dacia

Douai – bezpieczeństwo i koleżeństwo

Według Francka dwie rzeczy wydają się nie zmienić: troska o bezpieczeństwo – priorytet fabryki oraz koleżeństwo. Charakteryzujące to duża solidarność między operatorami, dla wielu towarzysze z fabryki są jak rodzina. To właśnie ta wyjatkowa atmosfera spawiła, że Frank pozostał w fabryce Douai i przejął bardzo ważne stanowisko.

Dziś, dzięki swojemu doświadczeniu, Franck prowadzi szkołę zręczności. „Mogłem awansować od operatora do kierownika jednostki, zajmując wiele stanowisk w różnych działach produkcyjnych, zanim zostałem trenerem” – mówi. Szkoli wszystkich nowo przybyłych, a także starszych operatorów oraz prowadzi statyczne i dynamiczne sesje szkoleniowe, aby pomóc im opanować ruchy, rytm i precyzję niezbędne do pracy na linii montażowej. Zawsze zaszczepia w sobie tego samego ducha koleżeństwa, którego sam odkrył, rozpoczynając działalność w Douai 40 lat temu. Wraz z pojawieniem się elektrycznych Megane i Scenic E-Tech, a wkrótce także elektrycznego Renault 5 E-Tech, rozpoczyna się nowa era. Franck zachęca swoich uczniów, aby wykraczali poza to, czego się od niego uczą. Jest przekonany, że postęp pozostaje najlepszą gwarancją długoterminowej przyszłości zakładu.

Śledź nas na Facebook’u

Źródło: producent